Starszy doradca Zełenskiego: 40 „żydowskich bohaterów” walczących w hucie Mariupol

Starszy doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego mówi, że w oblężonej hucie Azowstal w Mariupolu walczą dziesiątki żydowskich żołnierzy.

15 maja 2022, 14:42 

David Arakhamia, szef kijowskiego zespołu negocjacyjnego, mówi, że Pułk Azowski nie jest powiązany z ekstremizmem, ponieważ siły ukraińskie utrzymują się w oblężonym kompleksie Azowskim

Starszy doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego mówi, że w oblężonej hucie Azowstal w Mariupolu walczą dziesiątki żydowskich żołnierzy.

„Obecnie Azovstal chroni około 40 żydowskich bohaterów” – powiedział w piątek The Times of Israel David Arakhamia, doradca odpowiedzialny za delegację negocjacyjną Ukrainy.

Arakhamia przewodniczy także rządzącej partii Sługa Narodu Zełenskiego w parlamencie.

Jedną z ukraińskich jednostek wciąż utrzymujących się w hucie jest Pułk Azowski, formacja oskarżana od powstania w 2014 roku o związki z ideologią neonazistowską. Twierdzenia te miały kluczowe znaczenie dla uzasadnienia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina dla inwazji na Ukrainę, po tym jak powiedział na początku wojny, że celem Rosji była „demilitaryzacja i de-nazyfikacja” kraju.Jednostka została wchłonięta przez Gwardię Narodową we wrześniu 2014 roku, a ukraińscy urzędnicy twierdzą, że pułk został gruntownie sprofesjonalizowany i upolityczniony.

Arakhamia zdecydowanie zaprzeczył rosyjskim zarzutom neonazizmu w Pułku Azowskim. „Te oskarżenia są domyślnie absurdalne” – oświadczył. „Wiele osób zna tych żołnierzy i uważa te oskarżenia za obraźliwe”.

Szef ukraińskiego zespołu negocjacyjnego i bliski doradca Wołodymyra Zełenskiego David Arakhamia 

Potężny kompleks stalowy Azowstal jest ostatnim bastionem ukraińskiego oporu w Mariupolu. Zakład, ze swoją siecią tuneli i bunkrów, schronił setki ukraińskich żołnierzy i cywilów podczas tygodniowego oblężenia. Niedawno ewakuowano dziesiątki cywilów, ale ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że niektórzy mogą nadal być tam uwięzieni.

 

Jeden z żydowskich żołnierzy, o których wspomniał doradca Zełenskiego, opublikował w zeszłym tygodniu nagranie wideo wzywające Izrael do uratowania oblężonego garnizonu Azowstal.

W wiadomości wysłanej przez kijowskiego przedsiębiorcę i aktywistę Ilgama Gasanowa, Witalij Barabasz powiedział po ukraińsku: „Trudno mi mówić, więc moje przemówienie w moim imieniu wygłosi mój brat w imieniu wszystkich ukraińskich Żydów, którzy są razem z ja tutaj.”

Barabasz, znany również jako Benya, trzymał ukraińską flagę przed kamerą, gdy jego przyjaciel czytał jego oświadczenie, tatuaż z Gwiazdą Dawida wyraźnie widoczny na dłoni Barabasza.

Zwracając się do „premiera Naftalego Bennetta, Knesetu, społeczeństwa Izraela” i wybitnych ukraińskich Żydów, oświadczenie Barabasha głosiło, że „w gruzach pozostawionych po Azovstalí są Żydzi tacy jak ja, tacy jak ty”.

Na początku tego miesiąca w rozmowie z Kremlem Bennett zażądał, aby Putin „zbadał możliwości humanitarne” ewakuacji Mariupola.

Pułk Azowski opublikował w ubiegłą środę na swoim kanale Telegram zdjęcia pokazujące rannych żołnierzy w nędznych warunkach, z wieloma brakującymi kończynami.

„Ukraina nigdy nie odwróciła się od Żydów, więc wierzymy, że Izrael może nie odwrócić się również od narodu ukraińskiego, ale stanąć ramię w ramię przeciwko rosyjskim najeźdźcom, którzy sprowadzili nową tragedię” – czytamy w oświadczeniu Barabasza.

„Teraz my, będąc tutaj, potrzebujemy pomocy Izraela w wycofaniu całego garnizonu wojskowego Mariupola i wezwaniu na ratunek”.

Gasanov powiedział The Times of Israel, że nigdy nie spotkał Barabasza osobiście i robi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc oblężonemu garnizonowi Azovstal po tym, jak żony jego przyjaciół dotarły do ​​niego.

„Znam wielu Żydów, którzy są obecnie w stanie wojny i to nie tylko w Mariupolu” – powiedział.

Zwycięstwo na Zachodzie, walka na Wschodzie

Siły Ukrainy odpierały zaciekłą rosyjską napaść na wschodzie kraju w niedzielę, po zwycięstwie w Eurowizji, które dało krajowi tak potrzebny wzrost morale.

Zełenski ostrzegł w sobotę, że wojna w jego kraju grozi wywołaniem światowych niedoborów żywności, dodając, że sytuacja w Donbasie na Ukrainie jest „bardzo trudna”.

Rosja, która 24 lutego najechała Ukrainę, od końca marca, po nieuzyskaniu stolicy, Kijowa, coraz częściej zwraca uwagę na wschód kraju.

Ludzie ustawiają się w kolejce do centrum dystrybucji żywności dla osób wewnętrznie przesiedlonych i innych potrzebujących w Zaporożu 27 kwietnia 2022 r., gdy Ukraina poinformowała, że ​​siły rosyjskie zajęły kilka wschodnich wiosek w ramach ofensywy Moskwy mającej na celu przejęcie kontroli nad regionem Donbasu, który Rosja ślubował „wyzwolić”. (Ed. JONES / AFP)

Zachodni analitycy uważają, że Putin postawił sobie za cel aneksję południowej i wschodniej Ukrainy w nadchodzących miesiącach, ale jego wojska wydawały się napotykać na silny opór.

Wojna Rosji na Ukrainie w coraz większym stopniu zmienia równowagę sił w Europie, przy czym Finlandia i Szwecja są gotowe odrzucić dziesięciolecia wojskowego niezaangażowania się w członkostwo w NATO jako obronę przed dalszą agresją Moskwy, której się obawiają.

Helsinki formalnie ogłosiły swoją kandydaturę do członkostwa w niedzielę.

Ale gdy konflikt, który przesiedlił miliony, zbliżał się do granicy trzech miesięcy, Ukraińcom zaoferowano tak potrzebny zastrzyk optymizmu, gdy rapowa kołysanka łącząca folk i nowoczesne rytmy hip-hopowe wygrała konkurs piosenki Eurowizji.

„Stefania”, która pokonała mnóstwo przesadnych wykonawców podczas dziwacznego dorocznego wydarzenia muzycznego, została napisana przez frontmana Oleha Psiuka jako hołd dla jego matki przed wojną – ale jej nostalgiczne teksty nabrały przesadnego znaczenia z powodu konflikt.

„Proszę o pomoc Ukrainie i Mariupolu! Pomóż Azоvstalowi już teraz” – powiedział Psiuk po angielsku ze sceny, odnosząc się do podziemnej huty miasta portowego, w której ukraińscy żołnierze są otoczeni przez siły rosyjskie.

Optymizmem był również szef kijowskiego wywiadu wojskowego, który powiedział brytyjskiemu Sky News w sobotę, że wojna może osiągnąć „punkt krytyczny” do sierpnia i zakończyć się porażką Rosji przed końcem roku.

Generał dywizji Kyrylo Budanov powiedział sieci informacyjnej, że jest „optymistyczny” co do obecnej trajektorii konfliktu.

Źródło:

 https://www.timesofisrael.com/senior-zelensky-adviser-40-jewish-heroes-fighting-in-mariupol-steel-plant

Za; https://gazetawarszawska.com/index.php/historia-2/7843-starszy-doradca-zelenskiego-40-zydowskich-bohaterow-walczacych-w-hucie-mariupol

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: