Medytacje na Wielki Post od św. Tomasza z Akwinu

Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak musi być wywyższony Syn Człowieczy, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął; ale miał żywot wieczny. — Jan III. 14, 15

Możemy tu zauważyć trzy rzeczy. 1. Figura Męki Pańskiej. Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni. Kiedy Żydzi powiedzieli: „Dusza nasza brzydzi się tym bardzo lekkim pokarmem” (4 Mojż. 21:5), Pan zesłał węże jako karę, a potem jako środek zaradczy rozkazał sporządzić miedzianego węża – jako lekarstwo na węże, a także jako postać Męki Pańskiej. Naturą węża jest bycie jadowitym, ale miedziany wąż nie miał trucizny. Była to tylko postać jadowitego węża. Tak też Chrystus nie miał grzechu, który jest trucizną, ale miał podobieństwo do grzechu. Bóg posłał Swego własnego Syna w postaci grzesznego ciała i grzechu (Rzym. VIII. 3). Dlatego Chrystus działał jak wąż przeciwko ruchom naszych płomiennych pragnień.

2. Tryb Męki Pańskiej. Tak samo Syn Człowieczy musi zostać wywyższony. Odnosi się to do Jego podniesienia na krzyżu. Chciał umrzeć w wywyższeniu, (i) aby oczyścić powietrze: już oczyścił ziemię przez świętość Swego tam życia, pozostało mu jeszcze oczyszczenie powietrza przez Swoją śmierć tam; (ii) Aby zatriumfować nad diabłami, które w powietrzu przygotowują się do wojny z nami; (iii) Aby przyciągnąć nasze serca do Jego serca, Ja, jeśli zostanę wywyższony z ziemi, przyciągnę wszystko do siebie (Jan XII. 32). Ponieważ w śmierci na krzyżu został wywyższony i ponieważ tam pokonał swoich wrogów, mówimy raczej, że został wywyższony, niż że umarł. Będzie pił z potoku przy drodze; dlatego On podniesie głowę (Ps. cix. 7).

Krzyż był przyczyną Jego wywyższenia. Stał się posłuszny aż do śmierci, aż do śmierci krzyżowej, dlatego Bóg Go wywyższył (Filip. II. 8).

3. Owoc męki. Owocem jest życie wieczne. Stąd nasz Pan sam mówi: Każdy, kto wierzy w Niego, czyniąc dobre uczynki, nie może zginąć, ale może mieć życie wieczne (Jan III. 16).

A ten owoc odpowiada owocowi węża, który Go zapowiadał. Bo kto spojrzał na miedzianego węża, został uwolniony od trucizny, a jego życie zostało zachowane. Człowiek, który patrzy na wywyższonego Syna Człowieczego, to człowiek, który wierzy w Chrystusa ukrzyżowanego i w ten sposób zostaje uwolniony od trucizny, jaką jest grzech, i zachowany do życia wiecznego.

M.Jasińska

Źródło:

The Passion of Christ https://catholicharboroffaithandmorals.com/St.%20Thomas%20Aquinas%20Lenten%20Meditations.html

 

 

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: