Nagła wizyta rosyjskiego prawosławnego biskupa. Księża odchodzą po groźbach

cyrylPatriarcha Cyryl, najwyższy rangą duchowny w Rosyjskim Kościele Prawosławnym / Foto: SERGEI ILNITSKY / PAP

Rosyjscy księża w Amsterdamie opuszczają Patriarchat Moskiewski po groźbach, jakie usłyszeli od rosyjskiego biskupa. Duchowni podjęli decyzję o przeniesieniu się do Patriarchatu Konstantynopola, informuje dziennik „Nederlands Dagblad”.

Na początku tego miesiąca parafia św. Mikołaja z Myry w Amsterdamie zdystansowała się od patriarchy Cyryla, najwyższego rangą duchownego w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Cyryl wyraził poparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Parafię odwiedził bez zapowiedzi 6 marca rosyjski biskup prawosławny Elisey, informuje „ND”. Biskup przyjechał do parafii samochodem z rejestracją dyplomatyczną, prawdopodobnie należącym do ambasady Federacji Rosyjskiej w Hadze, relacjonuje gazeta.

Zdaniem źródeł dziennika domagał się, by w liturgii wymieniano imię patriarchy Cyryla i ostrzegał, że rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych obserwuje amsterdamski kościół z „wielkim zainteresowaniem”, a postawa amsterdamskiej parafii „jest powodem wielkiej troski nie tylko dla patriarchatu, ale także dla rosyjskiego MSZ”.

W odpowiedzi księża opublikowali oświadczenie, w którym poprosili przedstawiciela Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola o włączenie do jego diecezji. W oświadczeniu duchowni napisali, że „podjęli ten bardzo trudny krok z ciężkim sercem”.

Jak przypomina dziennik „De Volkskrant”, w miniony wtorek na budynku kościoła pojawił się prorosyjski symbol „Z”. Obecnie teren kościoła jest chroniony przez policję.

Rzymskokatolicki biskup Haarlem-Amsterdam Jan Hendriks podziękował księżom za ich odważne stanowisko i w osobistym liście, którego kopie posiada „Nederlands Dagblad”, zaoferował mury katolickich świątyni, aby mogli w nich odbywać swoje nabożeństwa.

_____________

dzisiaj 14 mar

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/holandia-ksieza-odchodza-po-grozbach-prawoslawnego-biskupa/0jsf5hc?utm_source=tw_wiadomosci_viasg_wiadomosci&utm_medium=social&utm_campaign=onetsg_fb&srcc=ucs&utm_v=2

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: