O tym jak Polska „ultimatum” Łukaszenkę pokonała. Krok po kroku.

Kierunek Wschód. Białoruś, o której w polskojęzycznych mediach Ci nie powiedzą.

J liteak to z ultimatum było. Krok po kroku.

14 listopada; Władimir Makei i Josep Borrell rozmawiają o tym jak wspólnie rozwiązać kryzys migracyjny.

15 listopada; Kanclerz Merkel rozmawia z prezydentem Łukaszenką o kryzysie na granicy, potrzebie jego zażegnania, sposobach i perspektywach rozwiązania problemu migracyjnego, w celu niedopuszczenia do eskalacji sytuacji na granicy z Polską, Litwą, Łotwą. Rozmówcy ustalili, iż po pierwszym będą dalsze kontakty.

15 listopada; o kryzysie na granicy, potrzebie jego deeskalacji prezydent Macron rozmawia z prezydentem Putinem.

16 listopada; Władimir Makei i Josep Borrell kolejny raz rozmawiają o sytuacji na granicy BY/PL/UE, kwestiach migracyjnych i humanitarnych.

16 listopada; Aleksander Łukaszenka zwołuje w trybie pilnym, specjalne posiedzenie, na którym jako kluczowe wskazuje: „nie dopuścić do starć”. Migrantów zaś nakazuje nakarmić i zapewnić im to co w trudnych warunkach pozwoli im przeżyć. W kilka godzin później pojawia się informacja o tworzeniu dużego centrum logistycznego, z zapleczem noclegowym, sanitarnym, medycznym. Białoruskie media relacjonują kolejno przybywające do centrum transporty z niezbędnym do jego wyposażenia sprzętem.

16 listopada; Prezydent Litwy w radiu BBC: UE powinna porozmawiać z Łukaszenką, aby rozwiązać kryzys migracyjny „Myślę, że są możliwości rozwiązania kryzysu poprzez kontakt z Aleksandrem Łukaszenką, tak jak zrobiła to Angela Merkel”

16 listopada; Efekt rozmowy Merkel Łukaszenka. Grupy migrantów są przenoszone do powstałego nieopodal granicy centrum logistycznego. Publikowane są na żywo video przekazy tego jak migranci kwaterują się w tym ośrodku.

17 listopada; Druga rozmowa kanclerz Merkel z prezydentem Łukaszenką.

17 listopada; po kolejnej rozmowie Merkel Łukaszenka po stronie Białoruskiej pojawiają się autokary, które mają przewieźć kolejne grupy migrantów do centrum transportowo-logistycznego. Narracja polska spekuluje natomiast, że z pewnością w inne miejsce, bo migranci udający się do autobusów niosą kłody. (Nie wiem jak z kłodą można wejść do autobusu, powtarzam co słyszałam na konferencji prasowej )

NEXTA z kolei „wyjaśnia” : „Wygląda, jak przygotowywanie nowej prowokacji”

17 listopada; Komisja Europejska informuje, że przeznaczyła 200 tys. euro na pomoc humanitarną dla migrantów na Białorusi. UE zabezpieczyła też dodatkowe 500 tys. euro na ten cel.

18 listopada; Straż Graniczna RP podaje : „Dziś koczowisko w pobliżu przejścia granicznego w Bruzgach opustoszało. Służby białoruskie skierowały cudzoziemców do centrum transportowo-logistycznego znajdującego się kilkaset metrów dalej.”

18 listopada ; charter97.org w godzinach rannych publikuje video z mińskiego lotniska z komentarzem Группа мигрантов уже готовится пройти таможенный контроль в аэропорту Минска. МИД Ирака сообщил, что 430 иракцев готовы вылететь на родину из Беларуси. (Grupa migrantów już przygotowuje się do przejścia kontroli celnej na lotnisku w Mińsku. Irackie MSZ poinformowało, że 430 Irakijczyków jest gotowych do powrotu z Białorusi do domu. )

18 listopada; gdy na granicy, jak podały polskie służby graniczne, nie ma już nikogo, Polska stawia Białorusi ultimatum: „Komendant Straży Granicznej na polecenie Mariusza Kamińskiego i MSWiA wystosował pismo do szefa białoruskiej straży granicznej z żądaniem usunięcia migrantów z rejonu przejścia granicznego w Kuźnicy do końca tygodnia. W przeciwnym razie zamkniemy towarowe przejście kolejowe.”

19 listopada; Polskę zalewa fala informacji, że oto: „ Przeżyliśmy atak białoruski na przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej. Polska zagroziła, że zamknie nie tylko przejście graniczne, ale też kolejowe – pociągi nie pojadą. I proszę strona białoruska wycofała swoich „turystów” z przejścia granicznego.” „ Opuszczenie przez migrantów rejonu Kuźnicy to efekt przekazanego stronie białoruskiej ultimatum w sprawie wstrzymania towarowego ruchu kolejowego przez tamtejsze przejście graniczne.”„Opustoszałe obozowiska pod Kuźnicą następstwem zdecydowanej postawy polskich służb.” „ Polska skutecznie odparła hybrydowy atak” I nie, nie są to komentarze zwyczajnych zjadaczy chleba, biernych obserwatorów. To są wypowiedzi polityków, generałów, byłych ambasadorów. I nie, nie jedynie osób związanych z obozem rządowym, opozycja też umie w propagandę „sukcesu”.

No i nie trza było tak od razu ? Ultimatum walnąć, zamknięciem torów zagrozić i „rozbroić” Baćkę zanim się „rozhulał”. Wiedzieli co zrobić, jak zrobić i nie zrobili. Hańba! I tylko Służb Granicznych, Wojska, Policji żal.

Retorycznym (chyba) pytanie, czy tak toporne urabianie luda, trafi na podatny grunt?, bo pewnie trafi, niestety. Zastanawia, że nie obawiają się utraty poparcia, jedni w sprawach polityki wewnętrznej, drudzy wśród potencjalnych „dawców” sukcesu, tej części społeczeństwa co to zdroworozsądkowa, próbami modelowania odbiorców na idiotów?!

I tylko nie wiem zapowiedzią czego wypowiedź ex prezydenta Komorowskiego. Czyżby „hybrydową wojną” upojony, takąż Niemcom się odgrażał w te słowa ?!: ” Zapytany o to, co by zrobił, gdyby do jego drzwi zapukali migranci Bronisław Komorowski stwierdził: „Pewnie bym napoił i nakarmił i zaproponował, żeby poszli dalej. Może do Niemiec.”

Bożena Gaworska-Aleksandrowicz

/ https://bozenagawalpl.wordpress.com/2021/11/20/o-tym-jak-polska-ultimatum-lukaszenke-pokonala-krok-po-kroku/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: