„Poszanowanie osoby ludzkiej znaczyło dla Jana Pawła II więcej niż prestiż Kościoła”

Jan Paweł II (fot. Getty Images/Anwar Hussein/WireImage)

„Prof. Rocco Buttiglione. – „Kiedyś mu powiedziałem: – wasza Świątobliwość, biskup najwyraźniej Waszą Świątobliwość oszukuje. Posmutniał, zamyślił się przez chwilę i odparł: „Jeśli tak jest, to odpowie za to przed Bogiem”, ale decyzji nie zmienił.””

… wiedział, ale „poszanowanie osoby ludzkiej znaczyło dla Jana Pawła II więcej niż prestiż Kościoła” – MJ

Jestem pewien, że gdyby Jan Paweł II miał kiedykolwiek poważną poszlakę ws. McCarricka, kazałby dogłębnie to zbadać i zastosowałby najsurowsze środki; poszanowanie osoby ludzkiej było dla niego święte i znaczyło więcej niż prestiż instytucji Kościoła – powiedział filozof prof. Rocco Buttiglione.

Stolica Apostolska opublikowała 10 listopada raport na temat oskarżanego o molestowanie nieletnich i dorosłych byłego kardynała Theodore’a McCarricka z USA. Dokument ukazuje przypadki zaniedbań i lekceważenia w Watykanie sygnałów, jakie napływały ze Stanów Zjednoczonych o zarzutach stawianych McCarrickowi, który przekonał o swej niewinności Jana Pawła II.

Reakcja Watykanu

Ukarany przez papieża Franciszka za pedofilię były kardynał Theodore McCarrick z USA, wydalony ze stanu kapłańskiego, w liście do ówczesnego sekretarza Jana Pawła II biskupa Stanisława Dziwisza w 2000 r. zapewniał o swej niewinności i odrzucał zarzuty. List przeczytał papież – ogłosił Watykan.

Wieloletni włoski parlamentarzysta, filozof, prof. Rocco Buttiglione, że „raport jasno pokazuje, że w tym czasie nie istniały żadne dowody na to, iż McCarrick dopuścił się pedofilii lub jakiegokolwiek poważnego wykroczenia przeciwko obowiązkom swojego stanu”.

Zapewnienia McCarricka

– Krążyły pogłoski, ale ilekroć odpowiednia władza ma dokonać jakiejś nominacji, pojawia się mnóstwo oszczerstw i plotek, a nawet istne kampanie dyfamacyjne wymierzone w zupełnie niewinnych ludzi. Niemniej jednak św. Jan Paweł II w pierwszej chwili postanowił usunąć McCarricka z listy kandydatów, kierując się kryterium roztropności duszpasterskiej. Zmienił zamiar, kiedy McCarrick napisał list, w którym odwołując się do Boga zapewniał, że nie tylko nigdy nie popełnił zbrodni pedofilii, ale też nigdy w życiu nie zgrzeszył przeciwko szóstemu przykazaniu – powiedział Buttiglione.

Zdaniem filozofa, „św. Jan Paweł II starał się ufać ludziom i z pewnością był przeciwny potępianiu kogoś przy braku dowodów”.

– Kiedyś mu powiedziałem: wasza Świątobliwość, biskup najwyraźniej Waszą Świątobliwość oszukuje. Posmutniał, zamyślił się przez chwilę i odparł: „Jeśli tak jest, to odpowie za to przed Bogiem”, ale decyzji nie zmienił – przekazał Buttiglione.

Stwierdził, że „na tę postawę miało wpływ jego doświadczenie obywatela państwa komunistycznego, w którym na porządku dziennym było skazywanie kogoś bez dowodów, na podstawie zwykłego posądzenia czy plotki szerzonej przez jego nieprzyjaciół”.

Buttiglione pytany, czy papież Jan Paweł II mógł wiedzieć o seksualnych nadużyciach McCarricka, podkreślił, że „nie wynika z tego (raportu Watykanu ws. McCarricka – red.), jakoby św. Jan Paweł II kiedykolwiek się dowiedział o przypadkach wykorzystywania seksualnego przez McCarricka”.

Poszanowanie osoby

– Jestem pewien, że gdyby kiedykolwiek miał nawet nie dowód, ale tylko poważną poszlakę, kazałby dogłębnie zbadać ten przypadek i zastosowałby najsurowsze środki. Poszanowanie osoby ludzkiej było dla niego święte i znaczyło znacznie więcej niż prestiż instytucji, również instytucji Kościoła. Wystarczy pomyśleć, z jaką odwagą prosił przy różnych okazjach o przebaczenie za grzechy ludzi Kościoła, co wielu mu wówczas zarzucało – zaznaczył filozof.

Dopytywany, gdzie jego zdaniem popełniono błąd ws. McCarricka, powiedział, że „nie potrafi odpowiedzieć”. Dodał, że „do tej kwestii trzeba by dodać pewną smutną uwagę: św. Jan Paweł II przeżył długą i dotkliwą agonię”.

– Wciąż był sobą, mózg funkcjonował dobrze, ale mięśnie poruszały się niezmiernie powoli, mówił z wielkim trudem i bardzo wolno, a jego morderczy niegdyś rytm pracy ogromnie spowolnił – stwierdził Buttiglione.

Prof. Rocco Buttiglione przez wiele lat zasiadał we włoskim parlamencie. W latach 2001-05 pełnił funkcję ministra ds. stosunków europejskich Włoch, a w latach 2005-06 był ministrem kultury Włoch. Obecnie jest kierownikiem katedry filozofii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

__________

24.11.2020,

https://www.tvp.info/50939845/poszanowanie-osoby-ludzkiej-znaczylo-dla-jana-pawla-ii-wiecej-niz-prestiz-instytucji-kosciola

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: