Wiecie, jaka jest największa profanacja? Wcielenie!

Wiecie, jaka jest największa profanacja? Wcielenie! To, że Niepojęty i Niezmierzony Bóg, stał się Człowiekiem jest największą profanacją! Wcielenie jest autoprofanacją Boga! Wszystko inne, włącznie z torturą krzyża, jest konsekwencją Bożego uniżenia. Golgota jest pochodną Nazaretu i Betlejem.

Bóg się naszym brudem nie brzydzi. Przeciwnie – wchodzi w sam środek naszej profanacji, aby samym Sobą nieprzystawalność człowieka do Boga zapełnić.

Z pewnością Ten, który kiedyś zechciał nie urodzić się w pałacu, a nawet więcej – w warunkach urągających ludzkiej godności – nie gorszy się i dziś naszymi rękami. Bo tutaj ani o żłób, ani o ręce nie chodzi, ale o Boże przekonywanie nas, że grzech człowieka Bogu nie zagraża! Bóg się naszym brudem, a zwłaszcza brudem serca, nie brzydzi. Przeciwnie – wchodzi w sam środek naszej profanacji, aby samym Sobą nieprzystawalność człowieka do Boga zapełnić.

Wydaje się, że wszystkie niedojrzałości wiary i kłopoty teologiczne, biorą się z duchowo-intelektualnej sklerozy. Niepamięci chalcedońskiej. Wykolejamy się za każdym razem, kiedy w Jezusie wyznajemy jedynie Boga. Gubimy się, kiedy rozpoznajemy w Nim tylko Człowieka. Zbawia nas Chrystus Pan – Prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek! Nie ma już podziału na sacrum i profanum!

Bóg, który z miłości do Ciebie stał się słaby jak Ty – to jest największe uniżenie. Nie można zejść niżej, jak z Nieskończoności Stwórcy do codzienności stworzenia. Jego uniżenie i miłosierdzie, którego nie może zniszczyć nasza istotowa nieprzystawalność, ciasnota umysłu i niegościnność serca, to jest najprawdziwszy skandal! Darmowa miłość Stwórcy do stworzenia jest oburzająco skandaliczna!

Tekst pierwotnie ukazał się na profilu facebookowym autora.

Jedna odpowiedź na “Wiecie, jaka jest największa profanacja? Wcielenie!”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: