Badanie FDA potwierdza częstsze przypadki zatorowości płucnej u osób zaszczepionych wakcyną Pfizera

(Fot. Pixabay)

Nowe badanie przeprowadzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) potwierdziło obawy medyków, że szczepionka Pfizera przeciw COVID-19 ma związek z zatorowością płucną. Uczeni sugerują, że potrzeba dalszych, szczegółowych analiz na ten temat.

Naukowcy przeanalizowali dane 17,4 miliona starszych Amerykanów (powyżej 65. roku życia), którzy otrzymali dwie dawki szczepionki Pfizer. Uczonych zaniepokoiły w szczególności dane dotyczące liczby przypadków zatorowości płucnej. Po dokładniejszej analizie informacji statystycznych uznano, że dalsze badania są konieczne w szczególności w odniesieniu do tego właśnie potencjalnego skutku ubocznego.

FDA, amerykańska agencja odpowiedzialna za dopuszczanie na rynek leków i żywności upiera się jednak przy twierdzeniu, że potencjalne korzyści płynące z przyjmowania wakcyn przeciw COVID-19 przewyższają potencjalne negatywne skutki zarażenia.

Badanie zatytułowane: „Nadzór nad bezpieczeństwem szczepionek przeciwko COVID-19 wśród osób starszych w wieku 65 lat i starszych” przeprowadzone przez grupę badaczy, a którego wyniki opublikowano na stronie sciencedirect.com, odwołuje się do ogólnokrajowego reprezentatywnego systemu wczesnego ostrzegania dotyczącego bezpieczeństwa szczepionek, stosowanego przez agencje rządowe.

Oceniono 14 rodzajów skutków zgłaszanych po przyjęciu szczepionek przeciwko COVID-19. Badacze korzystali z danych US Centers for Medicare & Medicaid Services (CMS) obejmujących 30 712 101 osób starszych. Do analizy wykorzystano dane CMS od 11 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2022 r., które objęły 17 411 342 osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Otrzymały one łącznie 34 639 937 dawek wakcyny. Przeprowadzono cotygodniowe testy sekwencyjne i wygenerowano współczynniki częstości (RR) obserwowanych wskaźników zaburzeń zgłaszanych po szczepieniu w porównaniu z historycznymi wskaźnikami chorób przed szczepieniem przeciwko COVID-19.

Uczeni wskazali, że cztery wyniki (chodzi o cztery rodzaje zgłaszanych zaburzeń) osiągnęły ostrzegawczy próg sygnału statystycznego po szczepieniu BNT162b2 (szczepionka Pfizera). W przypadku zatorowości płucnej (PE) wskaźnik wynosił: RR = 1,54; w przypadku ostrego zawału mięśnia sercowego (AMI; RR = 1,42), rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC; RR = 1,91) i małopłytkowości immunologicznej (ITP ;RR = 1,44). Po dalszej ocenie tylko RR dla PE nadal spełniało próg ostrzegawczy.

Według badaczy, system wczesnego ostrzegania identyfikuje czasowe powiązania PE, AMI, DIC i ITP po szczepieniu wakcyną Pfizera u osób starszych. Jednak, ponieważ system wczesnego ostrzegania (zgłaszane przypadki zaburzeń) nie dowodzi, że szczepionki faktycznie powodują takie skutki, zasugerowano, że trzeba przeprowadzić solidne badania epidemiologiczne. Miałyby one uwzględniać czynniki zakłócające wyniki, w tym biorące pod uwagę wiek i okres pobytu w domu opieki osób starszych w celu dalszej oceny tych sygnałów ostrzegawczych.

Metoda nadzoru w czasie zbliżonym do rzeczywistego stosowana przez FDA pozwoliła na analizę oceny skutków zaobserwowanych po szczepieniu, a występujących na tyle często, że stanowiły sygnał ostrzegawczy.

Uczeni stwierdzili nie tylko podwyższone ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej po szczepieniu wakcyną Pfizera. Zauważyli też, że częściej diagnozowano COVID-19 u osób zaszczepionych niż u pozostałej populacji.

Uczeni zasugerowali, iż „system wczesnego ostrzegania FDA-CMS działa w celu szybkiej identyfikacji potencjalnie nowych i ważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa po szczepieniu przeciwko COVID-19 do rozważenia i wsparcia potencjalnego procesu decyzyjnego organów regulacyjnych i organów ds. zdrowia publicznego, pracowników służby zdrowia i ogółu społeczeństwa”.

Dodano, że „FDA nie podejmuje obecnie żadnych działań regulacyjnych w oparciu o te działania związane z wykrywaniem sygnałów” dotyczących zagrożenia dla bezpieczeństwa osób przyjmujących wakcyny, ponieważ „sygnały te są nadal analizowane i wymagają bardziej szczegółowych badań”.

Według danych z amerykańskiego systemu VAERS (Vacine Adverse Events Reporting System), czyli wskazującego na zgłaszane skutki uboczne przyjmowania szczepionek, do 9 grudnia odnotowano 1 886 przypadków zatorowości płucnej po otrzymaniu szczepionki firmy Pfizer.

Dyrektor CDC Rochelle Walensky, doradca ds. zdrowia Bidena, dr Anthony Fauci i inni federalni urzędnicy ds. zdrowia bagatelizują raporty VAERS.

Portal worldnetdaily.com zauważa, że w przypadku szczepienia przeciwko świńskiej grypie, po zgłoszeniu ponad 30 przypadków zgonów po szczepionce, zdecydowano się przerwać szczepienia. Tymczasem, w przypadku podawania wakcyn przeciw COViD-19 zgłoszono już ponad 30 tys. zgonów związanych z przyjęciem szczepionek.

Dr Peter McCullough, kardiolog i epidemiolog, odnosząc się do najnowszych badań FDA stwierdził, że „potwierdzają one obawy lekarzy odnośnie tego, że duży wzrost liczby zakrzepów krwi, postęp miażdżycy tętnic i zaburzeń krwi jest związany ze szczepieniem przeciwko COVID-19”. Dlatego wezwał do ich zawieszenia. Dodał, że szczepienia przeciw COViD-19 są najlepszym wyjaśnieniem „nagłych i nieoczekiwanych” zgonów i zdarzeń sercowych u zdrowych osób.

Dr Aseem Malhotra z Wielkiej Brytanii i dr Ross Walker z Australii podobnie apelują o zawieszenie szczepień.

Brytyjski poseł Partii Konserwatywnej Andrew Bridgen zwrócił uwagę, że szczepionkę przeciwko świńskiej grypie wycofano w 1976 roku z powodu wywołania zespołu Guillana-Barre’a u 1 na 100 000 dorosłych, a w 1999 roku wycofano szczepionkę przeciwko rotawirusom, ponieważ powodowały niedrożność jelit u 1 na 10 000 dzieci.

Źródło: wnd.com, sciencedirect.com

AS

Badanie FDA potwierdza częstsze przypadki zatorowości płucnej u osób zaszczepionych wakcyną Pfizera

 

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: