Specjalne spotkanie abpa Gądeckiego z papieżem

Foto: Maciej Kulczyński / PAP

Papież Franciszek i abp Stanisław Gądecki podczas spotkania z polskimi biskupami, Kraków, 27.07.2016.

Franciszek przyjął w poniedziałek na specjalnej audiencji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Gądecki przekazał papieżowi, że polscy biskupi potępili atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i przedstawił działania pomocowe realizowane przez Kościół.

Biuro prasowe KEP przekazało, że spotkanie trwało 45 minut. Abp Gądecki przedstawił papieżowi niektóre kwestie związane z funkcjonowaniem Kościoła w Polsce w czasie trwającej na Ukrainie wojny.

Abp Gądecki – jak poinformowało biuro prasowe KEP – zapoznał papieża Franciszka z oceną sytuacji, jaką dokonało ostatnie zebranie plenarne episkopatu. W komunikacie po nim, a także w specjalnym oświadczeniu, biskupi polscy potępili atak Federacji Rosyjskiej na niezależną i demokratyczną Ukrainę. Podkreślali też, że wojna nie może być nigdy sposobem na rozwiązywanie konfliktów, gdyż zawsze niesie ze sobą śmierć niewinnych ludzi i zniszczenie ich mienia. Wyrazili również solidarność z cierpiącym wskutek tej agresji narodem ukraińskim.

Przewodniczący KEP podziękował Ojcu Świętemu za poświęcenie w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny całego świata, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi.

Biuro prasowe KEP przekazało, że przewodniczący przedstawił także działania, jakie Kościół w Polsce podjął niezwłocznie po wybuchu wojny.

Specjalne spotkanie abpa Gądeckiego z papieżem

Dotyczą one – jak wskazano – zarówno działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli się na terytorium Polski, jak również wsparcia osób, które mimo działań wojennych pozostały w swoim kraju. Pomoc świadczona jest przez Caritas Polska i oddziały diecezjalne Caritasu, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie Konferencji Episkopatu Polski, wspólnoty zakonne męskie i żeńskie, księży i seminarzystów.

„W sposób szczególny przewodniczący wskazał na ogromną, oddolną mobilizację i zaangażowanie polskich parafii, które na poziomie lokalnym organizują żywność, noclegi, transport, pomoc medyczną i psychologiczną, wsparcie prawne, edukację dzieci i szereg innych działań pomocowych, w zależności od aktualnych potrzeb” – podało biuro prasowe KEP.

Abp Gądecki przedstawił również czynione przez niego wysiłki dotyczące zintensyfikowania wspólnych działań chrześcijan różnych wyznań na rzecz sprawiedliwego pokoju. Przypomniał m.in. o swoich listach wysłanych w tej sprawie do biskupów katolickich Polski i Ukrainy, liście do hierarchów prawosławnych i katolickich Rosji i Ukrainy, a także osobistym liście do patriarchy moskiewskiego Cyryla. Poinformował również papieża o planowanym na wtorek spotkaniu z patriarchą Bartłomiejem I w Warszawie. Wysiłki te – jak wskazano – łączą się z ponawianym ustawicznie wezwaniem do wierzących o modlitwę, post i pokutę.

„Ojciec Święty został także poinformowany o trudnościach, jakie niosą ze sobą dla Kościoła powszechnego kwestie podejmowane przez – jak powiedział Papież – tzw. niemiecką drogę synodalną. Franciszek dystansuje się od tej inicjatywy” – przekazało w komunikacie biuro prasowe KEP.

Ojciec Święty podziękował za wszystkie podjęte przez Kościół w Polsce działania i zapewnił o swoim duchowym wsparciu. Udzielił też apostolskiego błogosławieństwa.

—————-

Proszę o pomoc na leczenie i rehabilitację … Nest Bank  85 2530 0008 2064 1053 5460 0001

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: