Spis powszechny czy spisek powszechny? Dane z ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku przechowywane są w Izraelu

E5M5KeiWYAAUmC8Jak wskazała w wywiadzie z Dziennikiem Zachodnim wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Katowicach, Grażyna Witkowska – dane ze spisu powszechnego 2011 roku są przechowywane w Izraelu. Wszystko wskazuje na o, że w tym roku będzie podobnie.

 

Po tym, jak ujawniono, że dane ze spisu będą przechowywane w Izraelu, Grażyna Witkowska z Urzędu Statystycznego w Katowicach zapewniała, że nasze dane są bezpieczne.

Zobacz –  /Spis powszechny czy spisek powszechny? [OPINIE NAUKOWCÓW]: https://dziennikzachodni.pl/spis-powszechny-czy-spisek-powszechny-opinie-naukowcow/ar/562529

***

Interpelacja nr 4894

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie przechowywania danych uzyskanych w wyniku Narodowego Spisu Powszechnego 2011 poza granicami Polski

Zakończony w 2011 r. tzw. Powszechny Spis Ludności i Mieszkań dostarczył informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym. W spisie tym zadano m.in. pytanie: ˝Jaka jest Pana/Pani narodowość?˝. Pytanie to, jako nieprecyzyjne i pozostawiające duże pole do nadinterpretacji, zostało powszechnie skrytykowane przez środowiska naukowe. Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego w odpowiedzi na tak postawione pytanie rzekomo 809 tys. osób złożyło deklarację śląskiej identyfikacji narodowej i etnicznej. Te niezweryfikowane i masowo krytykowane przez środowiska naukowe co do sposobu zbierania danych wyniki spisu są jednakże niezwykle istotne dla państwa polskiego. Na Śląsku działają organizacje, które w oparciu o wyniki spisu dążą do utworzenia osobnej narodowości oraz stworzenia obszaru autonomicznego Górnego Śląska. Warto przypomnieć, iż wszystkie zbierane i gromadzone w spisie dane indywidualne są poufne i podlegają szczególnej ochronie tajemnicą statystyczną na zasadach określonych w ustawie w art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej. Takie informacje powinny więc być przechowywane w kraju, a dostęp do nich winien być ograniczony. Jak się jednak okazuje wyniki spisu przechowywane mają być poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w państwie Izrael.

Biorąc powyższe informacje pod uwagę, uprzejmie proszę Pana Premiera o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jakie przesłanki spowodowały podjęcie takiej decyzji i jaki organ państwa zadecydował o przechowywaniu danych uzyskanych podczas spisu powszechnego poza granicami Polski?

2. Czy Polska brała udział w podjęciu decyzji o przechowywaniu przez Eurostat danych statystycznych państw Unii Europejskiej w Izraelu?

3. W jaki sposób zagwarantowano bezpieczeństwo przekazanych danych?

4. Czy, a jeśli tak, to jakie koszty poniesie budżet państwa w związku z taką formą przechowywania wyników spisu powszechnego?

Z poważaniem

Poseł Wojciech Szarama

Bytom, dnia 10 maja 2012 r.

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=1766E124

***

Dane z Narodowego Spisu Powszechnego na izraelskim serwerze!

źródła:

1. https://bit.ly/34eXfCD

2. https://bit.ly/3yGxrgv

3. https://bit.ly/35HMcBP

4. https://bit.ly/34lvU1m

5. http://bit.ly/2ZjqzUm

6. https://bit.ly/3dkn5Ye

7. https://bit.ly/3wvrukM

8. https://bit.ly/3wxkZOj

9. https://bit.ly/3oGsNdU

10. https://bit.ly/3hEGNU6

 

__________

Opr. mj  – 1 lipca 2021

 

Jedna odpowiedź na “Spis powszechny czy spisek powszechny? Dane z ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku przechowywane są w Izraelu”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: