Wątpliwości odnośnie do zachowania procedur i kanoniczności wyboru Franciszka na konklawe

urnyUrny na kardynalskie głosy podczas konklawe

Problem kanoniczności wyboru kard. Bergoglio na papieża budzi wciąż głębokie dyskusje, jest to sprawa kontrowersyjna.

I to nie tylko w świetle niezwykłej rezygnacji papieża Benedykta, ale także z powodu świeckich i duchownych lobbystów Franciszka, powszechnie już określanych mianem „team Bergoglio”, — o czym na niniejszym blogu już wspominaliśmy (tutaj oraz tutaj).

— W takim przypadku, jeśliby te twierdzenia potwierdziły się, mielibyśmy do czynienia z oczywistą niekanonicznością wyboru.

W odniesieniu do konklawe powstają także inne pytania.

— Dlaczego na wielu zalakowanych drzwiach złamano pieczęcie i nikt nie dociekał nawet przez kogo i dlaczego? 

—  Ile głosowań odbyło się w ostatnim dniu, kiedy wybrano Franciszka?     

Pytania te są i pozostaną otwarte ze względu na obowiązującą kardynałów tajemnicę w odniesieniu do przebiegu całego konklawe.

Wiele z niech jest zawartych w bardzo popularnej we Włoszech książce Antonio Socci, zajmującej przez szereg miesięcy pierwsze miejsce na liście bestsellerów w tym kraju.

(Zobacz: Katolicki apologeta Antonio Socci nie tylko krytykuje Franciszka, lecz także podważa prawomocność jego wyboru na papieża  emjot).

Istnieją przecieki, a także mocne przesłanki, że złamano także inne kanoniczne prawo – odnośnie do ilości dozwolonych głosowań kardynalskich podczas jednego dnia.

Dozwolone są cztery głosowania.

— Potem musi nastąpić przerwa, aż do następnego dnia.

Jednak podczas ostatniego dnia głosowania, — podczas czwartego głosowania, 

— podobno zlepiły się ze sobą dwie karteczki i nie zgadzała się ich liczba z liczbą głosujących kardynałów, a także jedna karteczka była pusta, niezapisana.

Wydaje się, że według prawa powinna nastąpić przerwa do następnego dnia, bo chociaż głosy uznano za nieważne, to jednak czwarte głosowanie realnie się odbyło.

— Inni natomiast twierdzą, że unieważniając głosy, zarazem unieważniono całe głosowanie, uznano je za niebyłe.  — Stąd można było głosować potem raz jeszcze.

Przeciwnicy tej tezy twierdzą natomiast, —  że gdyby to się potwierdziło,

— piąte głosowanie tego dnia byłoby niekanoniczne, bo sam fakt, że oddano nieważne głosy, nie anuluje jeszcze głosowania jako czegoś realnego, jako dokonanego faktu, który miał miejsce.

Wielu teologów i kanonistów nadal analizuje to wszystko, prowadząc wzajemne burzliwe dyskusje na ten temat na łamach czasopism i blogów.

Jedno jest pewne, — informacje o tak dziwnych i nienaturalnych okolicznościach wyboru papieża dawno nie wypływały z Watykanu.

Konklawe to zapewniło sobie w ten sposób swoje wyróżniające je miejsce w historii Kościoła.

————————

Źródła i linki w innych językach:

— głosy krytyczne (języka angielski): Sandro Magister speaks about the invalidity of the 2013 Conclave, search for ballots at FromRome

— obrona kanoniczności głosowania (język włoski): Sull’elezione di papa Francesco

— głos krytyczny (język angielski): What Happened in the Conclave After the „Fourth” Ballot? Does Pope Francis Want a New Cardinal Majority?

— artykuł w języku niemieckim: Was geschah im Konklave nach „viertem“ Wahlgang? – Will Papst Franziskus neue Kardinalsmehrheiten?

(post nadesłany)

ZA; https://franciszekfalszywyprorok.wordpress.com/2015/03/07/watpliwosci-odnosnie-do-zachowania-procedur-i-kanonicznosci-wyboru-franciszka-na-konklawe/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: