CUD EUCHARYSTYCZNY W BOLSENIE – ORVIETO

To  wydarzenie  uznaje  się  za  początek  odprawiania  procesji  ku czci Ciała i Krwi Pańskiej w święto Bożego Ciała.

Bolsena   jest  miastem  w  prowincji  Viterbo, leżącym nad jeziorem o tej samej nazwie.  W odległości około 30 km od Bolseny leży miejscowość Orvieto malowniczo usytuowana na wzniesieniu.  Obydwa  miasta  wpisały się do historii Włoch i Kościoła katolickiego, dlatego od ponad siedmiuset lat tłumy wiernych nawiedzają w nich cudowne miejsca.

Fronton Katedry NMP w Orvieto, wzniesionej dla upamiętnienia cudu w Bolsenie, kiedy to w czasie Mszy św. z Hostii na korporał spłynęła prawdziwa Krew Chrystusa.

CUD W BOLSENIE

W    Bolsenie  — miejscowości,   w   której żyła i zmarła męczeńską śmiercią św. Krystyna  —  wydarzył się najsłynniejszy w dziejach Kościoła Cud Eucharystyczny.

Katedra Duomo w Orvieto

Z  pielgrzymką  do  grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie wyruszył  kapłan  Piotr  z Pragi,  będący przykładem pobożności.

Jednak  na  skutek  szerzącej  się  wówczas  herezji,  podważającej rzeczywistą obecność  Chrystusa  w  Najświętszym  Sakramencie, —  także  i  on  był dręczony wątpliwościami co do prawdziwości tej Boskiej Tajemnicy.

NMP na fasadzie Katedry w Orvieto

Baranek na fasadzie katedry Duomo w Orvieto

Pielgrzymując  znanym pątniczym szlakiem   — pewnego sierpniowego dnia 1263   roku    zatrzymał    się  w    Bolsenie,   aby    pomodlić   się przy grobie św. Krystyny w kościele jej poświęconym.

Bóg  jednak  wybrał  jego i to miejsce, aby objawić światu Tajemnicę Swojej Eucharystycznej Obecności.

Odprawiając  Mszę Świętą w kościele św. Krystyny, — w chwili konsekracji, kiedy wzniósł  Hostię  nad  kielichem,  — Piotr z Pragi ujrzał,  że Hostia obficie krwawi, choć zachowała postać białego chleba, a krew spływa na korporał i obrus ołtarzowy.

Ogarnięty zdumieniem i trwogą z tak cudownego przeistoczenia, ksiądz Piotr próbował ukryć krew.

Przerwał  Mszę Świętą,  chwycił  kielich, konsekrowaną krwawiącą Hostię i splamiony korporał z zamiarem ukrycia ich w zakrystii.   Jednak,  gdy  tam  podążał  klika  kropek  krwi upadło na posadzkę.

Zdumieni wierni  zbliżyli  się  do  ołtarza i zobaczyli ślady krwi.

Wtedy kapłan ochłonął i  zrozumiał,  że dokonał się Cud i że musi powiedzieć wszystkim, co się wydarzyło.

Świadkowie Cudu Eucharystycznego zgromadzeni wokół ołtarza,  mogli podziwiać  korporał  z  dwudziestoma pięcioma śladami Krwi Chrystusa, tworzącymi na nim podobiznę Ukrzyżowanego.

Katedra w Orvieto, relikwiarz  z korporałem z Bazyliki św. Krystyny w Bolsenie. Na   niego w 1263  roku popłynęła Krew z Hostii trzymanej podczas konsekracji przez ks. Piotra z Pragi.  W plamach krwi niekiedy można dostrzec twarz Chrystusa.Korporał z 1263 roku, na który popłynęła krew z trzymanej przez kapłana Hostii

W  miejscu,  gdzie  św. Krystyna  złożyła  niegdyś  Bogu ofiarę życia w męczeńskiej śmierci,   — Chrystus zaświadczył o Swojej Ofierze, w której złożył Bogu Ojcu Swoje  Ciało i Krew.   Od  tamtego wydarzenia św. Krystynę obdarzono mianem strażniczki Eucharystii.

PROCESJA W ORVIETO

Wieść o cudzie rozniosła się natychmiast po okolicy.

Szybko   dotarła również do Orvieto,  miasta położonego nieopodal Bolseny,  —  a około stu kilometrów od Rzymu, w którym rezydował ówczesny papież Urban IV.

Papież, dowiedziawszy się o cudownym zdarzeniu, natychmiast wysłał do Bolseny biskupa Giacomo Maltraga, któremu towarzyszyli uznani teologowie.

Podobno był wśród nich św. Tomasz z Akwinu  i  św. Bonawentura z Bognoreggio.

Mieli  oni sprawdzić, co wydarzyło się w kościele św. Krystyny w Bolsenie oraz zebrać wszystkie świadectwa i wysłuchać świadków Cudu,   — szczególnie księdza Piotra z Pragi.

Wysłani  teologowie  potwierdzili prawdziwość faktu, zabrali relikwie  i wyruszyli  do  Orvieto  w  uroczystym  pochodzie z udziałem kleru z Bolseny i wielu wiernych.

Relikwiarz z hostią i korporałem. Kaplica Capella del Corporale, w której umieszczony jest relikwiarz, udekorowana jest malowidłami Cud w Bolsenie pędzla Ugolina i jego uczniów

Wnętrze katedry Duomo w Orvieto

Witraż w nawie głównej

———————–

Ojciec Święty Urban IV wraz z towarzyszącymi mu kardynałami, księżmi i zakonnikami  z  Orvieto   — wyszedł na spotkanie Relikwiom, do którego doszło nad brzegiem rzeki Rio Chiaro. Papież widząc Relikwie, na znak głębokiej pobożności ukląkł, płacząc ze wzruszenia.  Następnie wziął korporał z Hostią i ukazał relikwie licznie zgromadzonym wiernym.

To  wydarzenie  uznaje  się  za  początek  odprawiania  procesji  ku czci Ciała i Krwi Pańskiej w święto Bożego Ciała.

Nigdy  nie  było  wątpliwości co do powagi i autentyczności wydarzeń w Bolsenie  i  Orvieto,    — dlatego  szybko  ten  Cud Eucharystyczny  został  uznany przez Kościół,  a  obydwie  miejscowości  stały się celem licznych pielgrzymek, przyczyniając się do ich rozwoju.

W Orvieto w celu godnego uczczenia Relikwii   — wzniesiono potężną katedrę, której  budowę  zaczęto w 1290 roku i która trwała 300 lat.

Jest to obecnie jedno największych arcydzieł światowej architektury gotyckiej

Dla  Hostii  i  zakrwawionego  Korporału wykonano specjalny okazały i bogato zdobiony relikwiarz ze złota, srebra i emalii, liczący 139 cm wysokości.

Najstarsza wzmianka o cudzie w Bolsenie, pochodząca z roku 1337-8, znajduje  się na relikwiarzu z korporałem.

W  tejże katedrze pw. Najświętszej Maryi Panny wybudowano specjalną Kaplicę Korporału, gdzie są wystawiane Relikwie. Zachowano też skrwawione kamienie z bolseńskiego kościoła św. Krystyny.

Jeden  z  nich  został  wmurowany  w  ścianę za ołtarzem, przy którym zdarzył się cud,   — zwanym teraz Ołtarzem Cudu, znajdującym się w obecnej Kaplicy Cudu Eucharystycznego w Bazylice św. Krystyny w Bolsenie.

W tej kaplicy na kamiennej posadzce przed ołtarzem widać jakby zaciek, który  uznawany  jest  za  ślad  pozostawiony  przez  Krew sączącą się z Korporału podczas konsekracji dokonanej przez ks. Piotra z Pragi.

Drugi  kamień  z  kroplą Krwi Chrystusowej umieszczony został w relikwiarzu, który  czci  się  w  czasach  współczesnych w Bolsenie podczas procesji Bożego Ciała.

W Bolsenie i Orvieto nadal dzieją się nadzwyczajne zjawiska.

Wierni, oddający cześć świętym Relikwiom, doznają tu łask i uzdrowień.

W kroplach Najświętszej Krwi na kamieniach i korporale można niekiedy dostrzec postać Jezusa z Nazaretu.

—   „A   oto  Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do końca świata”  (Mt 28, 20).


Katedra w Orvieto – Kaplica Korporału / Zdjęcia avelinatravel.blogspot.com

Sklepienie w Kaplicy Korporału

Fasada nad wejściem do Katedry

***

M.Jasińska

źródła:

http://www.cyfronet.krakow.pl/~mysmieta/glosmk/121/cuda.html

Włochy Przewodnik Turystyczny

http://avelinatravel.blogspot.com/2015/01/bedac-we-woszech-odwiedziam-wiele.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: