Zasady postu obowiązujące katolików w Wielkim Poście

AshWednesday

ZOBACZ:  POSTY OBOWIĄZUJĄCE – KS. FRANCISZEK BĄCZKOWICZ CM: http: //forumdlazy cia.wordpress.com/2014/03/04/ posty-obowiazujace- ks- franciszek -baczkowicz-cm/#more-21502

Dopiero  co   obchodziliśmy   uroczystość  Objawienia  Pańskiego   oraz   Matki Boskiej Gromnicznej, a tu już Wielki Post tuż za rogiem.

Skoro  Kościół Święty,  Matka  nasza,  uznał za stosowne, od swych pierwszych lat  istnienia,  — by  wszyscy  jej  synowie  zachowywali czterdziestodniowy post, naśladując w ten sposób naszego Boskiego Zbawiciela,  który  przez czterdzieści dni pokutował surowo na pustyni,  — to i dziś winniśmy zasady te starożytne zachowywać.

Moderniści,  którzy przejęli nasze świątynie,  aby  usunąć wszelki ślad Boskiego pochodzenia  świętej  religii  katolickiej  — znieśli także ów okres pokutny zastępując go śmieszną podróbką.

Moderniści obrabowali katolików z ich tradycyjnych przepisów wielkopostnych niemal z tą samą szybkością, z jaką dokonali zniszczenia Świętej Ofiary Mszy.

17 lutego 1966 roku, Paweł VI wydał Apostolską konstytucję Poenitemini, która   nakreślała   nowe „reguły” postu i wstrzemięźliwości, —  uwzględniając   „nowatorskie”  rozumienie nowoczesnego pojęcia pokuty oraz „dni pokutnych”.

Aż do tego czasu, Wielki Post był dla rzymskich katolików okresem czterdziestu dni postu i wstrzemięźliwości,   — rozpoczynającym się od Środy Popielcowej   — i kończącym się w Wielką Sobotę,   — z wyłączeniem niedziel.

Według przedsoborowych zasad, każdy dzień Wielkiego Postu jest dniem pokuty, kiedy to pod groźbą grzechu przestrzega się ściśle zasad postu i wstrzemięźliwości.  

Była to praktyka stosowana od najwcześniejszych wieków chrześcijaństwa gdyż nasza Matka-Kościół chce, — aby każde z Jej dzieci rozpoczęło okres modlitwy i zadośćuczynienia za grzechy stosując się do Jej nakazu.

Powodem tego jest po prostu fakt, że większość katolików nie podjęłaby się tych ważnych aktów dobrowolnie.

Wraz z ogłoszeniem Poenitemini   — ten wielki publiczny „znak rozpoznawczy”  katolickiego życia duchowego (tak samo jak łacińska Msza jest kolejnym tego znakiem)   —  został zastąpiony przez bardziej złagodzonego   ducha   uproszczonej   pokuty, który   — jak nam powiedziano — bardziej współgrał z potrzebami współczesnego człowieka.

(x. Kevin Vaillancourt CMRI, „Zmiany w przepisach wielkopostnych prowadzą do utraty ducha pokutnego”)

Katolik wie, jak ma postępować, naśladując swego Boskiego Zbawiciela.

————————————-

Pelagiusz z Asturii

Za; http://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2014/03/03/zasady-postu-w-wielkim-poscie/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.