Żywot św. Benedykta

-St._Benedict_upload.wikimedia.org

 

O życiu św. Benedykta – Święty Grzegorz Wielki / Dialogi II księga

św. Grzegorz I - Mistrz Teodoryk, tempera na desce, ok. 1370 r._pl.wikipedia.orgśw. Grzegorz Wielki –  Biograf św. Benedykta pl.wikipedia.org

Niewiele wiemy tak naprawdę o życiu św. Benedykta.

Jedynymi źródłami do poznania jego biografii są napisana przez niego Reguła oraz Druga Księga Dialogów papieża Grzegorza Wielkiego (zm. 604 r.).

Św. Grzegorz rozpoczął karierę jako prefekt miasta Rzymu, jednak jak wielu rzymskich arystokratów uległ urokowi życia monastycznego i wycofał się z życia publicznego, który założył we własnym domu w Rzymie.

— Około 579 r. papież Pelagiusz II wyświęcił go na diakona i posłał z misją dyplomatyczną do Konstantynopola. Po śmierci swego protektora został wybrany na jego następcę.

Pontyfikat Grzegorza przypadł na trudne czasy w dziejach Italii. — Musiał stawić czoła nie tylko problemom kościelnym, ale także troszczyć się o zachowanie pokoju z pustoszącymi Italię Longobardami. — Za czasów Grzegorza Wieczne Miasto nawiedziła straszna zaraza.

Pomimo licznych trosk Grzegorz zachował żywą sympatię dla życia monastycznego. Propagował je w swoich pismach, posłał także mnichów z misją ewangelizacyjną do Brytanii.

Pod opiekę Grzegorza schronili się również mnisi ze zniszczonego przez Longobardów klasztoru na Monte Cassino.

— Zapewne oni właśnie przekazali mu informacje na temat św. Benedykta, które Grzegorz zapisał w Drugiej Księdze swoich Dialogów.

Czytaj dalej

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.