Papież Franciszek: Ideologia gender jest dziś „jedną z najniebezpieczniejszych kolonizacji ideologicznych”.

Pope Francis speaks at the general audience in Vatican City’s Paul VI Hall on Feb. 22, 2023. / Vatican Media

Papież Franciszek powiedział, że ideologia gender jest dziś „jedną z najniebezpieczniejszych ideologicznych kolonizacji”.

W rozmowie z dziennikarką Elisabettą Piqué dla argentyńskiego dziennika La Nación, papież Franciszek wyjaśnił powody swojego stanowczego stwierdzenia.

„Ideologia gender jest dziś jedną z najniebezpieczniejszych ideologicznych kolonizacji” – powiedział Franciszek w wywiadzie opublikowanym wieczorem 10 marca.

„Dlaczego to jest niebezpieczne? Ponieważ zaciera różnice i wartość kobiet i mężczyzn” – dodał.

„Cała ludzkość jest napięciem różnic. To wzrost dzięki napięciom różnic. Kwestia płci rozmywa różnice i sprawia, że świat staje się taki sam, wszyscy nudni, wszyscy do siebie podobni, a to jest sprzeczne z powołaniem człowieka”.

Papież Franciszek często używał terminu „kolonizacja ideologiczna” przez 10 lat swojego pontyfikatu, szczególnie do opisania przypadków, w których pieniądze na pomoc dla krajów rozwijających się były powiązane ze środkami antykoncepcyjnymi, aborcją, sterylizacją i ideologiami płci.

W rozmowie z polskimi biskupami w 2016 roku papież Franciszek powiedział: „Dzisiaj dzieci — dzieci — uczą się w szkole, że każdy może wybrać swoją płeć. Dlaczego tego uczą? Ponieważ książki są dostarczane przez osoby i instytucje, które dają pieniądze. Te formy ideologicznej kolonizacji są również wspierane przez wpływowe kraje. I to jest straszne!”

Papież powiedział Piqué, że obecnie nie pisze nowej encykliki i zaprzeczył, jakoby poproszono go o napisanie dokumentu na temat płci.

Chociaż nie pisze nic na temat ideologii gender, papież powiedział, że porusza ten temat, „ponieważ niektórzy ludzie są trochę naiwni i wierzą, że jest to droga do postępu”.

Powiedział, że „nie odróżniają tego, co jest szacunkiem dla różnorodności seksualnej czy odmiennych preferencji seksualnych, od tego, co jest już antropologią płci, która jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ eliminuje różnice, a to wymazuje człowieczeństwo, bogactwo człowieczeństwa, zarówno osobowe, kulturowe, i społecznych, różnorodności i napięć między różnicami”.

Papież zaznaczył, że zawsze rozróżnia „między tym, czym jest duszpasterstwo osób o innej orientacji seksualnej, a tym, czym jest ideologia gender”.

Dodał, że są to dwie różne rzeczy.

Kiedy Piqué zapytał papieża Franciszka, czy wie, że w Argentynie ludzie proszeni są o zaznaczenie na oficjalnych formularzach, czy są płci męskiej, żeńskiej lub niebinarnej, papież powiedział, że przypomina mu to „futurystyczną” powieść „Pan World”, napisany przez prałata Roberta Hugh Bensona w 1907 roku.

Powiedział, że książka przedstawia ideę „przyszłości, w której zanikają różnice i wszystko jest takie samo, wszystko jest jednolite, jeden przywódca całego świata”.

W wywiadzie dla La Nación – trzecim papieskim wywiadzie opublikowanym 10 marca – papież Franciszek odniósł się także do 10 lat swojego pontyfikatu, troski o wojnę na Ukrainie i powodów, dla których nie pojechał do rodzinnej Argentyny.

Na kilka dni przed 10. rocznicą swojego pontyfikatu, przypadającą 13 marca, papież powiedział, że jest szczególnie zadowolony z dziedzictwa swojej „duszpasterskiej linii przebaczenia i zrozumienia ludzi, aby zrobić miejsce w Kościele dla wszystkich”.

Poproszony o wskazanie błędów, które mógł popełnić w ciągu ostatnich 10 lat, papież żałował czasu, w którym stracił cierpliwość.

„Więcej niż raz. Nie ukazało się to w gazetach, ale nie raz – dodał ze śmiechem.

——————–

Rome Newsroom, Mar 11, 2023 / 05:20 am (CNA).

Pope Francis: Gender ideology is ‘one of the most dangerous ideological colonizations’ today

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: