Czołowi urzędnicy Bidena przemawiają na prowojennym wiecu prowadzonym przez ukraińskich zwolenników nazistów

Samantha Power z USAID dołączyła do urzędników UE i USA, którzy zgromadzili się pod pomnikiem Lincolna na prowojennej demonstracji zorganizowanej przez klikę ukraińskich aktywistów, którzy określili się jako „prawdziwi banderowcy” i „oddział Prawego Sektora w Waszyngtonie”.

Alexander Rubinstein

Tłum. M.Jasińska

Za; https://thegrayzone.com/2023/03/04/biden-officials-ukraine-rally-nazi/

Wysocy rangą urzędnicy Bidena ds. polityki zagranicznej, w tym administrator USAID Samantha Power i zastępca sekretarza stanu ds. europejskich i euroazjatyckich Karen Donfried, świętowali pierwszą rocznicę rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie pod pomnikiem Lincolna w Waszyngtonie. Tam, 25 lutego 2023 r., zgromadzili się wraz z grupą ukraińskich aktywistów z Beltway, oddanych honorowaniu i zbieraniu funduszy dla ultra-nacjonalistów i zbrodniarzy wojennych. Demonstranci zażądali od USA wysłania myśliwców F-16 do Kijowa i „ukarania Rosji” wszelkimi niezbędnymi środkami.

USAID firmy Power promowało wydarzenie za pomocą porady medialnej, która przekierowywała odwiedzających do głównego organizatora wiecu, organizacji pozarządowej o nazwie US Ukrainian Activists. Była to jedna z dwóch ukraińskich grup diaspory, które zorganizowały wiec i obie otwarcie wspierały skrajnie prawicowe elementy na Ukrainie od wspieranego przez USA zamachu stanu na Majdanie w 2014 roku.

US Ukrainian Activists została założona przez Nadię Szaporyńską, zdeklarowaną zwolenniczkę neonazistowskich i ultra-nacjonalistycznych bojówek, takich jak Batalion Azow, którą określiła jako „heroicznych obrońców Ukrainy”. Wysiłki Shaporyńskiej w zakresie zbierania funduszy dla grup ekstremistów, które w pewnym momencie znalazły się na czarnej liście Departamentu Obrony USA, były płodne i bardzo publiczne.

W filmie zamieszczonym na Twitterze przez Power dzień przed wiecem ambasador Ukrainy w USA, Oksana Markarowa, oprowadza administratora USAID po finansowanym przez ukraiński rząd lokalnym centrum kulturalnym i biznesowym w Waszyngtonie. Markarova wskazuje na portret kobiety na ścianie i informuje Powera, że to „Nadiya [Shaporynska], niestrudzona aktywistka tutaj w Waszyngtonie”.

Power i Sahporynska mieli się oficjalnie poznać następnego dnia, gdy pro-proxy wojenni demonstranci zeszli na National Mall w Waszyngtonie.

Czołowi urzędnicy polityki zagranicznej Bidena dołączają do obrońców nazistów pod pomnikiem Lincolna

W wiecu dla Ukrainy, który odbył się 25 lutego pod pomnikiem Lincolna, wzięli udział wybitni amerykańscy urzędnicy. Obok Power była Karen Donfried, asystent sekretarza stanu administracji Bidena do spraw europejskich i euroazjatyckich. Donfried spędziła prawie 20 lat pracując w finansowanym przez rząd amerykański i niemiecki think tanku German Marshall Fund, porzucając swoją funkcję prezesa, aby dołączyć do Białego Domu w 2021 roku. Inni znani mówcy to ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Oksana Markarova; Dystrykt Kolumbii Sekretarz Stanu Kimberly Bassett; Mark Ordan, przewodniczący Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej; oraz ambasador Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych Stavros Lambrinidis.

Na scenie pojawił się także Paul Grod, przewodniczący Światowego Kongresu Ukrainy. Grod zrobił karierę w obronie spuścizny nazistowskich kolaborantów, a nawet raz zwrócił się do rządu kanadyjskiego o oficjalne uznanie ludobójczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) za „wyznaczonych bojowników ruchu oporu”. To oznaczenie kierowałoby kanadyjskie podatki bezpośrednio na konta emerytalne kolaborantów nazistowskich.

W 2010 roku Grod uhonorował spuściznę Waffen SS Galicia, Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów jako bohaterów, którzy walczyli „za wolność ich rodowej ukraińskiej ojczyzny”. Grupy te były siłą napędową ludobójstwa w Europie Wschodniej podczas drugiej wojny światowej.

Ukraiński Światowy Kongres Groda był gospodarzem 25 lutego wiecu popierającego wojnę za pośrednictwem swojego partnera, Ukraińskiego Komitetu Kongresu Ameryki. Jego grupa uznała Stepana Banderę, nazistowskiego kolaboranta, którego siły wymordowały setki tysięcy Żydów, Polaków i sowieckich jeńców wojennych, za „niekwestionowany symbol długiej i tragicznej walki Ukrainy o niepodległość”.

Po serii przemówień potępiających Rosję i żądających większych dostaw broni z Waszyngtonu, demonstranci wyruszyli spod pomnika Lincolna i skandowali „Rosja jest państwem terrorystycznym”, maszerując do Białego Domu. Następnie cheerleaderki wojenne zaroiły się od rezydencji rosyjskiego ambasadora w Waszyngtonie, by wykrzykiwać z oburzeniem potępienia na jej fasadzie.

Shaporynska mutters “Thank you USA for supporting Ukraine” into a megaphone as she leads the crowd to the White House.

Shaporyńska mamrocze do megafonu „Dziękuję USA za wsparcie Ukrainy”, prowadząc tłum do Białego Domu.

Marsz poprowadziła Nadiya Shaporynska, założycielka organizacji pozarządowej US Ukrainian Activists i jedna z wiodących amerykańskich zbiórek pieniędzy na rzecz neonazistowskich i ultranacjonalistycznych bojówek w jej rodzinnej Ukrainie.

Rajd pro-proxy wojny DC prowadzony przez entuzjastycznego promotora nazistowskich batalionów

W 2014 roku, po tym, jak Stany Zjednoczone pomogły zainstalować w Kijowie nacjonalistyczny rząd pro-NATO, Szaporyńska była współzałożycielką grupy lobbystycznej o nazwie Zjednoczona Pomoc dla Ukrainy. Jednym z pierwszych posunięć organizacji było zorganizowanie protestu przed biurami obecnie zamkniętego newsroomu RT America. W następnym roku Shaporyńska założyła US Ukraińskich Aktywistów, którzy 25 lutego byli gospodarzami wiecu wojennego pro-proxy w Waszyngtonie wraz ze Zjednoczoną Pomocą dla Ukrainy.

Posty Shaporyńskiej na Facebooku na przestrzeni lat ujawniają jej entuzjastyczne wsparcie i zbieranie funduszy dla jawnie faszystowskich ukraińskich bojówek, w tym Prawego Sektora i jego przywódcy Dymtro Jarosza, batalionu Azow, batalionu Aidar i byłego dowódcy batalionu Donbas Semena Semenczenki.

We wrześniu 2022 r. Szaporyńska zorganizowała przed Białym Domem protest z żonami schwytanych przez Rosję bojowników Azowa. Mniej więcej w tym samym czasie ona i jej amerykańska organizacja pozarządowa Aktywiści Ukraińscy otwarcie zbierali fundusze dla faszystowskiej milicji, którą nazywali „bohaterskimi obrońcami Ukrainy”.

Szaporyńska i jej koledzy aktywiści zbierali pieniądze dla Batalionu Azow, kiedy był on pod dowództwem Andrija Biletskiego, który nakreślił misję grupy w następujący sposób: „poprowadzić białe rasy świata w ostatecznej krucjacie… ]”.

Wsparcie Szaporyńskiej dla Batalionu Azow sięga lat wstecz. Pod auspicjami Zjednoczonej Pomocy dla Ukrainy, Szaporyńska zorganizowała koncert charytatywny dla Azowa i batalionu Aidar w styczniu 2015 roku. W tym samym roku Shaporyńska i jej współpracownicy zamieścili zdjęcia, na których są ubrani w barwy neonazistowskiego ukraińskiego ruchu Prawy Sektor . Napisali, że są „Oddziałem Prawego Sektora w Waszyngtonie” i że „wspierają” jego przywódcę Dmytro Yarosha.

Jarosz przewodził Prawemu Sektorowi w latach 2013-2015, przysięgając poprowadzić „derusyfikację” Ukrainy poprzez walkę zbrojną. Jest zdeklarowanym zwolennikiem nazistowskiego kolaboranta Stepana Bandery.

Right Sektor’s red and black motif is a direct reference to the color guard of Nazi collaborator Stepan Bandera’s Organization of Ukrainian Nationalists (OUN-B).

Czerwono-czarny motyw Right Sektor bezpośrednio nawiązuje do kolorowej straży Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B), nazistowskiego współpracownika Stepana Bandery.

Azow i Prawy Sektor nie są jednak jedyną grupą faszystów i zbrodniarzy wojennych, która ma pełne poparcie Szaporyńskiej i spółki.

Kilka miesięcy po proazowskim wydarzeniu Shaporynska zorganizowała kolejny „koncert charytatywny”, tym razem gościem honorowym był gruziński watażka Mamuka Mamulashvili. Watażka ponownie spotkała się z Szaporyńską w 2017 roku podczas jednego z wielu jego wypraw na Kapitol w Waszyngtonie.

Mamulashvili dowodzi obecnie zagraniczną grupą najemników Gruzińskiej Legii Narodowej, która wspiera kampanię wojskową Ukrainy w walce z Rosją. W kwietniu 2022 roku Mamulashvili niesławnie poprzysiągł egzekucję rosyjskich jeńców wojennych, zbrodnię wojenną, którą jego milicja popełniła na wideo podczas konfliktu na Ukrainie.

Nadiya Shaporynska and Mamuka Mamulashvili in 2017.  Nadiya Shaporynska i Mamuka Mamulashvili w 2017 roku.

Fanatycy stojący za Ukraińskimi Aktywistami i Zjednoczoną Pomocą dla Ukrainy nie podjęli żadnego wysiłku, aby ukryć swoje pełne poparcie dla najbardziej ekstremistycznych frakcji na Ukrainie. Organizacja United Help for Ukraine określiła nawet swoją współzałożycielkę, Tanyę Aldave, jako „prawdziwego banderowca”, czyli wielbiciela ukraińskiego nazistowskiego kolaboranta Bandery. Dziś biografia Aldave na Linkedin wymienia ją jako adwokata w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Ci zdeklarowani banderowscy działacze stale pojawiają się na zdjęciach obok ambasador Ukrainy w USA Oksany Markarowej. publikowanych w mediach społecznościowych, co wskazuje na ich bliską współpracę z rządem Zełenskiego w Kijowie. Jak ujawniło zgromadzenie pro-proxy wojenne z 25 lutego, zawarli również sojusz z graczami polityki zagranicznej najwyższego szczebla administracji Bidena, takimi jak Samantha Power.


Alexander Rubinstein

Tłum. M.Jasińska

Za; https://thegrayzone.com/2023/03/04/biden-officials-ukraine-rally-nazi/

Wesprzyj moją pracę

pomoc

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: