Przejmująca Homilia Franciszka na Pogrzebie Benedykta XVI. /Komentarze

Polsat New Pogrzeb Benedykta XVI. Papież Franciszek wygłosił homilię

– W swojej zwięzłości i prostocie znalazło się klika bardzo ujmujących, mnie poruszających określeń, które zapraszały nas do tego, żeby uczcić papieża Franciszka i być przy nim w tej sytuacji – mówił na antenie Polsat News ojciec Michał Paluch. Profesor Arkadiusz Stempin zwrócił uwagę, że skromny pogrzeb i krótka homilia mogły być wynikiem ustaleń między papieżem-seniorem, a jego następcą.

– Mocno przywiązani do ostatnich słów Pana i do świadectwa, które naznaczyło jego życie, chcemy jako wspólnota kościelna pójść jego śladami i powierzyć naszego brata w ręce Ojca: niech te ręce miłosierdzia znajdą jego lampę zapaloną olejem Ewangelii, którą rozkrzewiał i której był świadkiem podczas swego życia – mówił Franciszek o zmarłym papieżu-seniorze.

– Proszę cię, byś mnie wśród niebezpieczeństw tego życia podtrzymywał deską twej modlitwy, aby podniosła mnie ręka twej zasługi, ponieważ mój własny ciężar mnie pogrąża – mówił papież, przypominając słowa św. Grzegorza Wielkiego z „Reguły pasterskiej”.

– Jest to świadomość pasterza, że nie może udźwignąć sam tego, czego w rzeczywistości nigdy nie mógłby udźwignąć sam i dlatego umie powierzyć siebie na modlitwie i w trosce o powierzony mu lud. To właśnie wierny Lud Boży, który zgromadzony, towarzyszy i powierza życie tego, który był jego pasterzem. Jak kobiety z Ewangelii przy grobie, jesteśmy tutaj z wonnościami wdzięczności i namaszczeniem nadziei, aby jeszcze raz okazać mu miłość, która nie ginie. Chcemy to uczynić z tym samym namaszczeniem, mądrością, łagodnością i oddaniem, jakimi potrafił obdarowywać przez lata – powiedział Franciszek.

Pogrzeb Benedykta XVI. Papież Franciszek: Niech twoja radość będzie doskonała

Papież mówił też o modlitewnym poświęceniu się, „które kształtuje się i doskonali w milczeniu wśród rozdroży i sprzeczności, z którymi musi się zmierzyć pasterz”.

On, dodał, „podobnie jak Mistrz, dźwiga na swoich barkach trudy wstawiennictwa i wyniszczenie namaszczenia za swój lud, zwłaszcza tam, gdzie dobroć musi walczyć i bracia widzą, że ich godność jest zagrożona”.

– Chcemy wspólnie powiedzieć: Ojcze, w Twoje ręce powierzamy jego ducha. Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos! – zakończył papież.

Pogrzeb Benedykta XVI. Ekspert o homilii: W swej prostocie miała coś ujmującego

– W moim odczuciu papież Franciszek nie lubi celebracji siebie samego, celebracji Kościoła jako instytucji. Mam wrażenie, że w tego typu sytuacjach on ucieka w formę bardzo prostą i ogołoconą. To było dziś widać w tej homilii, która w swojej prostocie miała coś ujmującego – powiedział na antenie Polsat News ojciec Michał Paluch, dominikanin, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie.

WIDEO: zob. Eksperci o homilii papieża Franciszka 

„Czy można piękniej scharakteryzować Benedykta XVI?”. Eksperci o homilii Franciszka

Dominikanin podkreślił, że papież Franciszek „poprowadził nas do istoty tego, czym jest wydarzenie porzucenia życia na Ziemi po to, by odejść do domu Ojca”. – W swojej zwięzłości i prostocie znalazło się klika bardzo ujmujących, mnie poruszających określeń, które zapraszały nas do tego żeby uczcić papieża Franciszka i być przy nim w tej sytuacji – mówił.

Ekspert dodał, że papież Franciszek mówił o „łagodności, miłości i oddaniu”. – Czy może piękniej scharakteryzować papieża Benedykta? Myślę, że to w ustach jego następcy jest ujmująco prosty hołd – podsumował.

– Franciszek spełnił wolę Benedykta XVI, by pogrzeb i homilia był skromne. Być może było to ustalone między papieżami – stwierdził w Polsat News prof. Arkadiusz Stempin z Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie.

Prof. Stempin zwrócił uwagę m.in na fakt, że papież-emeryt został pochowany w czarnych butach, które nie przysługują papieżowi. – Chciał być pochowany jako skromny robotnik winni pańskiej, to co powiedział na początku pontyfikatu, w dniu wyboru – dodał.

…..
Za; https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-01-05/pogrzeb-benedykta-xvi-homilia-papieza-franciszka/

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: