15 lipca 1240 – kulminacja zupełnie innej krucjaty – bitwy nad Newą.

15 lipca 1240 – kulminacja zupełnie innej krucjaty – bitwy nad Newą. W tym samym roku do północnej Rosji przeprawił się przedstawiciel rycerskiego rodu Folkungów i zięć króla Szwecji, biskup Birger.

Przeprawiwszy się na świdrach żaglowych [Swidry, ślimaki, /zeglarskie] przez Zatokę Fińską, Skandynawowie popłynęli wzdłuż Newy do ujścia Izhory. Stąd grożąc Velikykomu Novgorododu, potomek Wikingów, wysłał arogancki list do księcia Aleksandra Jarosławowicza, wypowiadając wojnę:

   „Jeśli możesz, stawiaj opór, ale wiedz, że już tu jestem i wezmę twoją ziemię do niewoli”.

Jednak młody książę nowogrodzki, nie czekając na swoje posiłki, w błyskawicznej bitwie pokonał liczebnie przewyższający oddział rycerzy szwedzkich, tracąc zaledwie kilkadziesiąt osób. Za to zwycięstwo otrzymał przydomek Newski.

O ostatecznym zwycięstwie zadecydował wyczyn rosyjskiego rycerza Gawriły Oleksicza, który podążył za uciekającymi Szwedami do samego okrętu i powalił starszych dowódców wroga oraz samego biskupa.

Nawiasem mówiąc, ten wspaniały współpracownik Aleksandra Newskiego był bezpośrednim potomkiem legendarnego Radszy i jednego z najstarszych założycieli rodziny Puszkinów. Prawnuk Gawrili nosił imię Grigorij Puszka, którego dwóch synów zaczęto nazywać Puszkinami.

———————–

Źródło:

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: