Cenzura Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

wołyńZniknął trójząb z nabitym na niego chłopcem oraz płot z główkami dzieci. Jaki jest powód? [ZDJĘCIA]

Kolejne problemy inicjatorów ustawienia Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Domostawie na Podkarpaciu. Tym razem z monumentu zniknęło kilka elementów, które przypominają o brutalnych sposobach mordowania dzieci przez ukraińskich nacjonalistów z Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej to dzieło Andrzeja Pityńskiego. Wybitnego rzeźbiarza rodem z Ulanowa, który zmarł 18 września 2020 roku. Monument w 2017 roku został zaprojektowany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Po odlaniu w brązie w Gliwickim Zakładzie Urządzeń Technicznych nadal tam czeka na to, żeby został przetransportowany do gminy Jarocin. Monument stanie w Domostawie.

Ostatecznie powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w gminie Jarocin na Podkarpaciu. Tam radni wykupili odpowiednią działkę zlokalizowaną przy trasie S19.

PRZESZKODĄ JEST WOJNA

Pomnik ma 14 metrów wysokości i kształt orła. Waży 10 ton. W jego środku znajduje się wycięty krzyż, ze wbudowanym trójzębem, na który nabite jest dziecko. Znajduje się tam stojąca w płomieniach rodzina i odcięte głowy, które są osadzone na sztachetach płotu. W górnej części pomnika, na skrzydłach orła umieszczone zostały nazwy miejscowości, w których doszło do mordów Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na Polakach.

Właśnie ten obraz i obawa przed wznieceniem wrogiej postawy wobec Ukrainy sprawia, że cały czas pojawiają się trudności związane z odsłonięciem tego dzieła. Kiedy wydawało się, że wszystko jest już gotowe i przedstawiciele komitetu ogłosili, że 11 lipca odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika, nastąpił kolejny zwrot.

DYREKTOR ODPOWIADA

Na łamach Gazety Wyborczej Jerzy Trzoska, dyrektor Gliwickiego Zakładu Urządzeń Technicznych, wyjaśnia dlaczego zostały podjęte takie decyzje. – Firma nie ma możliwości zamontowania pomnika. Pomnik, zgodnie z umową zawartą w 2017 roku został wykonany. Umowa została wypełniona, pomnik został zapłacony, nie jest naszą własnością i w tej chwili jest nieodpłatnie przechowywany na terenie naszego zakładu – dodaje.

CO DALEJ?

Na pewno 11 lipca nie będzie żadnego odsłonięcia pomnika, ale dzień wcześniej odbędzie się uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego oraz urny z prochami z miejsc kaźni na Wołyniu w miejscu, gdzie ma zostać wzniesiony pomnik autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Uroczystości rozpoczną się Nabożeństwem Polowym o godzinie 15.

     – Pomnik pomimo różnych trudności stanie pod „polskim niebem” zgodnie z ostatnią wolą śp.Mistrza Andrzeja Pityńskiego. Pomnik musi być jak najszybciej zabrany z tego nieprzyjaznego miejsca jakim stały się nagle Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych.

 

– komentuje na Facebooku historyk sztui z Tarnobrzega, przyjaciel Andrzeja Pityńskiego oraz autor monografii na jego temat, Witold Zych.

Nadal można wspierać całą inicjatywę.

pomnik wpłyńZbiórka na sfinansowanie prac związanych z budową pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego

https://zrzutka.pl/82zxhw

 

Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej przy S19. Kolejne kłopoty z odsłonięciem tego monumentu. – Pomimo różnych trudności stanie pod „polskim niebem” – mówi tarnobrzeski historyk sztuki Witold Zych [ZDJĘCIA]

Pomnik, dla którego od lat nie było miejsca w Polsce ma być centralnym punktem Memoriału Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich, którego dopuścili się ukraińscy nacjonaliści w czasie drugiej wojny światowej. Jak na razie jednak inicjatorzy powstania tego miejsca mają kolejne problemy związane z odsłonięciem monumentu. Czy wygra obawa o wzmocnienie antyukraińskich nastrojów?

pomnik wpłyń

Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej | Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie

wołyń pomnik

Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej | Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie

wołyń memoriał

Memoriał Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich – projekt | Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie

wołyń prezes

Zbigniew Walczak – prezes zarządu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie | Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie

Za; https://korso24.pl/podkarpacie/pomnik-ofiar-rzezi-wolynskiej-przy-s19-kolejne-klopoty-z-odslonieciem-tego-monumentu-pomnik-pomimo-roznych-trudnosci-stanie-pod-polskim-niebem-mowi-tarnobrzeski-historyk-witold-zych-zdjecia/l46ucdtqAaQJVXUPtkIv

 

 

Jedna odpowiedź na “Cenzura Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej.”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: