Urzędnicy Bidena prywatnie wątpią, czy Ukraina może odzyskać całe swoje terytorium

Doradcy prezydenta Joe Bidena rozpoczęli wewnętrzną debatę, jak i czy ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powinien zmienić swoją definicję ukraińskiego „zwycięstwa” – dostosowując się do możliwości nieodwracalnego skurczenia się jego kraju.

Tłum. M.Jasińska

(CNN) Urzędnicy Białego Domu tracą pewność, że Ukraina kiedykolwiek będzie w stanie odzyskać całą ziemię, którą straciła na rzecz Rosji w ciągu ostatnich czterech miesięcy wojny, powiedzieli amerykańscy urzędnicy CNN, nawet z cięższą i bardziej wyrafinowaną bronią, jaką planują wysłać USA i jego sojusznicy.

Urzędnicy amerykańscy podkreślili CNN, że ta bardziej pesymistyczna ocena nie oznacza, że USA zamierzają wywrzeć na Ukrainę presję, by poczyniła jakiekolwiek formalne ustępstwa terytorialne wobec Rosji w celu zakończenia wojny. Istnieje również nadzieja, że siły ukraińskie będą w stanie odzyskać znaczne części terytorium w prawdopodobnej kontrofensywie jeszcze w tym roku.

Doradca Kongresu zaznajomiony z obradami powiedział CNN, że mniejsze państwo ukraińskie nie jest nieuniknione.

   – „To, czy Ukraina może odzyskać te terytoria, jest w dużej mierze, jeśli nie w całości, funkcją tego, ile wsparcia im udzielamy”.

Zauważył, że Ukraina formalnie poprosiła USA o co najmniej 48 systemów rakiet wielokrotnego startu, ale do tej pory obiecano jej tylko osiem z Pentagonu.

Nie wszyscy w administracji są tak zaniepokojeni – niektórzy uważają, że siły ukraińskie mogą ponownie przeciwstawić się oczekiwaniom, tak jak robiły to na początku wojny, kiedy odpierały rosyjskie natarcie na ukraińską stolicę, Kijów. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan pozostaje bardzo zaangażowany w kontakt ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami i spędził w zeszłym tygodniu godziny przez telefon, omawiając z szefem obrony Ukrainy i przewodniczącym Połączonych Szefów Sztabów gen. Markiem Milleyem ukraińskie wysiłki zmierzające do odzyskania terytorium. CNN.

Rosnący pesymizm pojawia się, gdy Biden spotyka się z sojusznikami USA w Europie, gdzie będzie starał się przekazać siłę i optymizm co do trajektorii wojny, mobilizując przywódców, by pozostali zaangażowani w uzbrajanie i wspieranie Ukrainy.

   – „Musimy trzymać się razem. Putin od początku liczył na to, że w jakiś sposób NATO i G7 się rozdzielą, ale nie zrobiliśmy tego i nie zamierzamy” – powiedział Biden w niedzielę podczas szczytu G7 w Bawarii. Alpy.

Administracja ogłosiła w zeszłym tygodniu kolejne 450 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, w tym dodatkowe systemy wystrzeliwania rakiet, amunicję artyleryjską i łodzie patrolowe. Oczekuje się również, że USA już w tym tygodniu ogłoszą zakup zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze, zwanego NASAMS, dla sił ukraińskich.

Biden wskazał w artykule opublikowanym na początku tego miesiąca, że ​​jest zaangażowany w pomoc Ukrainie w zdobyciu przewagi na polu bitwy, tak aby miała ona wpływ w negocjacjach z Rosją. Nastrój zmienił się jednak w ciągu ostatnich kilku tygodni, ponieważ Ukraina walczyła z natarciem Rosji w Donbasie i poniosła oszałamiające straty wojsk, sięgające nawet 100 żołnierzy dziennie. Siły ukraińskie również spalają swój sprzęt i amunicję szybciej, niż Zachód może ich dostarczyć i wyszkolić w nowych, standardowych systemach uzbrojenia NATO.

Amerykański urzędnik wojskowy i źródło zaznajomione z zachodnim wywiadem zgodzili się, że jest mało prawdopodobne, aby Ukraina była w stanie zebrać siły niezbędne do odzyskania całego terytorium utraconego na rzecz Rosji podczas walk – zwłaszcza w tym roku, jak powiedział w poniedziałek Zełenski, co było jego celem. Poważna kontrofensywa może być możliwa przy większej ilości broni i wyszkolenia, podały źródła, ale Rosja może również mieć możliwość uzupełnienia swoich sił w tym czasie, więc nie ma żadnych gwarancji.

   – „Wiele zależy od tego, czy Ukraina może odzyskać terytorium co najmniej do co najmniej do linii  z 23 lutego”, powiedział Michael Kofman, rosyjski ekspert wojskowy w Centrum Analiz Morskich.

   – „Perspektywa jest, ale jest warunkowa. Jeśli Ukraina może zajść tak daleko, to prawdopodobnie zajmie resztę. Ale jeśli nie, to być może będzie musiała ponownie rozważyć, jak najlepiej osiągnąć zwycięstwo”.

Siły rosyjskie zdobywają grunt

Rosyjskie siły kontrolują teraz ponad połowę wschodnioukraińskiego regionu Doniecka, powiedział w czwartek szef administracji wojskowej obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko. Siły ukraińskie wycofały się w piątek z kluczowego wschodniego miasta Siewierodonieck po tygodniach krwawej bitwy. Siły rosyjskie w zeszłym tygodniu zdobyły również teren wokół Łysychańska, ostatniego miasta we wschodnim regionie Ługańska, wciąż kontrolowanego przez Ukrainę.

Ukraińscy dowódcy wojskowi zmagają się teraz z rzeczywistością, że być może będą musieli wycofać się z tego obszaru, aby bronić terytorium położonego dalej na zachód.

W międzyczasie rosyjskie dochody z ropy rosły tylko w związku z gwałtownym wzrostem cen ropy, nawet pomimo surowych sankcji nałożonych przez Zachód. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli w poniedziałek, że USA i ich sojusznicy będą próbować ograniczyć cenę ropy, aby Rosja już na tym nie czerpała korzyści, ale jak i kiedy ten limit wejdzie w życie, dopiero się okaże.

Wewnętrznie wśród niektórych członków administracji Bidena panuje przekonanie, że Zełenski będzie musiał zacząć łagodzić oczekiwania co do realnych osiągnięć sił ukraińskich. Zełenski powiedział pod koniec zeszłego miesiąca, że „uznajcie za zwycięstwo naszego państwa, aby od dzisiaj dojść do linii z 24 lutego bez zbędnych strat”.

Powtórzył ten cel w zeszłym tygodniu.

   – „Nie mamy innego wyjścia, jak iść naprzód – ruszyć do wyzwolenia wszystkich naszych terytoriów” – powiedział w poście w Telegramie.

   – „Musimy wyrzucić najeźdźców z ukraińskich regionów. Chociaż szerokość linii frontu wynosi ponad 2500 km, czujemy, że mamy inicjatywę strategiczną”.

A w poniedziałek umieścił na nim kalendarium: chce, aby wojna się skończyła i żeby Ukraina wygrała do końca 2022 roku, powiedział przywódcom G7.

Rosja również ponosi dotkliwe straty bojowe, tracąc nawet jedną trzecią swoich sił lądowych w ciągu czterech miesięcy wojny, szacują urzędnicy amerykańskiego wywiadu. Urzędnicy publicznie oświadczyli również, że Rosja będzie walczyć o jakiekolwiek poważne zdobycze dalej na zachód, wykorzystując region Donbasu jako bazę wypadową, bez pełnej mobilizacji swoich sił rezerwowych.

Ale Rosja wierzy, że może utrzymać walkę, osłabiając determinację Ukraińców i Zachodu, gdy globalne skutki ekonomiczne wojny stają się coraz bardziej dotkliwe, powiedzieli CNN urzędnicy.

Polowanie na broń z czasów sowieckich

Jak wcześniej donosiła CNN, Rosja stara się w szczególności wykorzystać lukę między ilością amunicji sowieckiej, jakie Ukraina i jej sojusznicy mają w swoich zapasach, a tym, jak długo zajmie Zachodowi dostarczenie Ukrainie nowoczesnej broni standardu NATO i amunicji wymagającej czasochłonnego szkolenia. Wysoki rangą funkcjonariusz obrony przyznał CNN, że zapasy z czasów sowieckich „kurczą się”, ale jeszcze nie osiągnęły „dna”. Urzędnik powiedział, że niektóre kraje Europy Wschodniej wciąż mają więcej do zaoferowania, ale tylko wtedy, gdy będą nadal zasypywane przez sojuszników nowocześniejszym sprzętem.

W międzyczasie Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przeczesują świat w poszukiwaniu amunicji z czasów sowieckich, która pasowałaby do sprzętu, jaki posiada Ukraina, w tym amunicji artyleryjskiej kal. 152 mm. Broń standardowa NATO strzela większymi pociskami 155 mm. Ale inny amerykański urzędnik obronny powiedział CNN, że wysiłki faktycznie dobiegają końca, a prawie wszystko, co kraje są gotowe zapewnić, zostało już wprowadzone.

Biorąc pod uwagę kolosalne tempo, w jakim Ukraińcy zużywali swoją starszą amunicję w oszałamiającej walce artyleryjskiej w Donbasie, urzędnik powiedział: „Broń z czasów sowieckich jest zmieciona z ziemi”.

Katie Bo Lillis z CNN, Oren Liebermann i Barbara Starr przyczynili się do powstania tego raportu.

Tłum. M.Jasińsa

———————-

Foto: Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, premier Japonii Fumio Kishida, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, premier Włoch Mario Draghi, premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Francji Emmanuel Macron zasiadł przy okrągłym stole, podczas gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał do przywódców G7 za pośrednictwem łącza wideo podczas sesji roboczej w poniedziałek 27 czerwca 2022 r. w zamku Elmau w południowych Niemczech.

Za; https://edition.cnn.com/2022/06/28/politics/white-house-ukraine-projection/index.html?utm_medium=social&utm_term=link&utm_source=twCNN&utm_content=2022-06-28T09%3A46%3A07

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: