Op-Ed: Europa powinna złożyć ofiarę. Natychmiast odciąć rosyjski import ropy i gazu

Budowa Nord Stream, serii gazociągów łączących Rosję z Niemcami, w 2010 roku. (Dmitry Lovetsky / Associated Press)

Lesia Wasylenko, szefowa podkomisji klimatycznej ukraińskiego parlamentu, zasugerowała, że zniszczone ukraińskie gałęzie przemysłu należy odbudować za pomocą nowej technologii, aby zasilać czystą energię.

Peter Singer

Moralny imperatyw zaprzestania płacenia Rosji krwawych pieniędzy jest także okazją dla krajów europejskich do wypełnienia zobowiązań podjętych w Rio de Janeiro w 1992 roku, dotyczących zapobiegania groźnym antropogenicznym zmianom klimatycznym.

Lesia Wasylenko, szefowa podkomisji klimatycznej ukraińskiego parlamentu, zasugerowała, że zniszczone ukraińskie gałęzie przemysłu należy odbudować za pomocą nowej technologii, aby zasilać czystą energię.

Podobnie UE ma teraz dodatkowy powód, by przyspieszyć harmonogram realizacji celu, jakim jest uczynienie z Europy pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu.

Czy słuszne jest, aby kraje europejskie nadal płaciły Rosji 1 miliard dolarów dziennie za energię, gdy wiedzą, że finansują wojenną agresję Rosji przeciwko Ukrainie?

W zeszłym miesiącu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że europejskie kraje prosperujące na rosyjskiej energii „zarabiają pieniądze cudzą krwią”. Zasugerował, że Rosja nie musi poważnie traktować rozmów pokojowych z powodu miliardów, które otrzymuje za eksport ropy i gazu. Michaił Chodorkowski, były dyrektor generalny rosyjskiego koncernu naftowego Jukos, przebywającego obecnie na wygnaniu,   powiedział BBC, że embargo na rosyjską ropę i gaz byłoby poważnym ciosem dla prezydenta Władimira Putina, powodując, że „straciłby ponad połowę swoich dochodów”.

Jednak nie rozważa się natychmiastowego odcięcia. Komisarz ds. Gospodarczych Unii Europejskiej Paolo Gentiloni powiedział tylko, że UE zmniejszy swoją zależność od rosyjskiej ropy i gazu o dwie trzecie do końca roku i wyeliminuje import do 2027 r.

I podczas gdy Niemcy, największy europejski nabywca rosyjskiej energii, przesunęła swój pierwotny harmonogram na koniec roku w celu wstrzymania importu ropy do końca tego lata, przy czym import gazu będzie kontynuowany, to może być zbyt późno, aby pomóc Ukrainie.

W Polsce, gdzie w tej chwili schronienie znajduje prawie 3 miliony Ukraińców, głównie kobiet i dzieci, rząd chełpił się: początkowo wzywając do wprowadzenia europejskiego embarga na rosyjską ropę i gaz, a następnie głosując przeciwko niemu. Ich hipokryzja ostatecznie nie miała większego znaczenia, ponieważ Rosja odcięła dostawy zarówno do Polski, jak i Bułgarii, ponieważ są „nieprzyjaźni” i odmówili płacenia za gaz w rublach. Kraje te mają teraz szansę pokazać reszcie Europy, że życie może toczyć się dalej bez rosyjskiego gazu.

Ile bólu powinni być gotowi zaakceptować Europejczycy? The Wall Street Journal niedawno zacytował Giovanniego Staunovo, analityka surowców z UBS Group AG: „Unia Europejska w pełni sankcjonująca rosyjską ropę to tak, jakby powiedzieć jutro, że obniżycie pensję o 40% i musicie dalej żyć tak, jakby nic się nie stało.

Ale dlaczego Europejczycy mieliby dalej żyć tak, jakby nic się nie stało? Rosja zaatakowała Ukrainę, zmuszając 11 milionów ludzi do opuszczenia swoich domów, w tym 5 milionów uciekło do innych krajów. Aż pół miliona Ukraińców mogło zostać przymusowo deportowanych do Rosji. Mariupol, nie tak dawno spokojne miasto liczące ponad 400 000 mieszkańców, został zniszczony, a wiele innych miast zostało poważnie uszkodzonych. Tysiące, być może dziesiątki tysięcy cywilów i członków ukraińskich sił zbrojnych zostało zabitych, a wielu innych zostało rannych. Istnieją mocne dowody na to, że rosyjscy żołnierze popełnili zbrodnie wojenne, w tym morderstwa, tortury i gwałty. 

*** Tłum. M. Jasińska

Tak postrzega Europę Ameryka – Wołodymyr Zełenski nie wie, że Ukraina cały czas prosperuje na rosyjskiej energii, że zarobiła już na przesyle gazu i ropy z Rosji od wojny 9 mld ?  Dziwna ta wojna.

Więcej opowieści z mchu i paproci tutaj >>>> https://www.latimes.com/opinion/story/2022-05-05/ukraine-russia-europe-embargo-sanctions-oil-gas-imports-moral-ethics

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: