Kongres USA wznawia dla Ukrainy program „Lend-Lease” z czasów drugiej wojny światowej

WASZYNGTON, 28 kwietnia (Reuters) – Amerykańska Izba Reprezentantów w czwartek zdecydowanie poparła  Ustawę, której zapisy ułatwią eksport sprzętu wojskowego na Ukrainę, jak „Ustawa Lend-Lease”, która pomogła pokonać Hitlera podczas II wojny światowej.

Izba uchwaliła „Ustawę Lend-Lease z 2022 r. dla Obrony Demokracji Ukrainy”,  417 do 10, trzy tygodnie po tym, jak przeszła przez Senat z jednomyślnym poparciem. Następnie trafia do Białego Domu, do podpisu przez prezydenta Joe Bidena.

Ta decyzja reaktywuje program z czasów drugiej wojny światowej, który umożliwił Waszyngtonowi pożyczanie lub dzierżawienie sprzętu wojskowego sojusznikom USA. W tym przypadku pomoże krajom dotkniętym rosyjską inwazją, takim jak Polska i inne kraje Europy Wschodniej, a także Ukraina.

Dwa miesiące po rosyjskiej inwazji na Ukrainę członkowie Kongresu mieli nadzieję, że ustawa będzie działać tak, jak osiemdziesiąt lat temu, pozwalając amerykańskim firmom na szybkie zaopatrywanie krajów partnerskich bez konieczności usuwania biurokratycznych przeszkód.

     „Dzisiaj Ukraińcy stoją na pierwszej linii frontu w walce o demokrację i przeciwko tyranii, a USA muszą zapewnić im wszelkie możliwe środki pomocy humanitarnej i wojskowej” – powiedziała przedstawicielka Demokratów Mary Gay Scanlon, wzywając do poparcia ustawy.

Między innymi teraz ustawa pozwoli Stanom Zjednoczonym na dostarczanie sprzętu na Ukrainę, z technicznym wymogiem zapłaty w późniejszym terminie, zasadniczo oddając go rządowi Kijowa.

     „Siły ukraińskie wykazały niewiarygodną siłę i odwagę, a my musimy ponownie służyć jako arsenał demokracji i zapewnić im pełen zakres środków niezbędnych do obrony ich suwerenności” – powiedział w oświadczeniu republikański senator John Cornyn, główny sponsor projektu ustawy.

Izba przyjęła ustawę tego samego dnia, w którym Biden zwrócił się do Kongresu o zatwierdzenie 33 miliardów dolarów więcej dla Ukrainy, w tym ponad 20 miliardów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową.

===========

Tłum. M.Jasińska

Za; https://www.reuters.com/world/us-congress-revives-world-war-two-era-lend-lease-program-ukraine-2022-04-28/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: