Magiczne Lasy Bluebell

las

Każdego roku wczesną wiosną wiele starożytnych lasów w Wielkiej Brytanii przechodzi magiczną transformację. Dywan z niebieskich, delikatnych kwiatów dzwonków na leśnej polanie to magiczny widok i jest coś naprawdę czarującego w wejściu do lasu.

las

Bluebell Woods pobudzają wyobraźnię fotografów i miłośników przyrody na całym świecie. Lubię patrzeć, jak goście ostrożnie kroczą leśnymi ścieżkami – unikając delikatnych łodyg i cebulek oraz poświęcając czas na delektowanie się widokiem wypełnionym delikatną i przyjemną wonią. Małe dzieci często wydają się zahipnotyzowane w Bluebell Woods.
 
las
 

Taka jest nasza fascynacja dzwonkami, że organizacje, takie jak The National Trust i The Woodland Trust w Wielkiej Brytanii, mają dedykowane strony internetowe szczegółowo opisujące, gdzie można zobaczyć najlepsze miejsca i sfotografować dzwonki.

las
 
Gdy światło słoneczne migocze przez drzewa, delikatne kwiaty są nakrapiane światłem – senną mgiełką melancholii – nic dziwnego, że dzwonki napawają zdumieniem  i zachwytem baśniowym folklorem.
 
las
 

Uważa się, że ponad połowa światowej populacji dzwonka zwyczajnego (Hyacinthoides non-scripta) znajduje się w Wielkiej Brytanii. Bluebell jest rodzimym brytyjskim dzwonkiem i jest chronionym gatunkiem leśnym – zagrożonym przez ludzi nielegalnie wykopujących cebulki i zrywających kwiaty. Ale jest też poważnie zagrożony przez sprowadzenie silnego, energicznego dzwonka hiszpańskiego (Hyacinthoides hispanica). Gatunek ten sprzedawany jest jako roślina ogrodowa i produkuje hybrydy z rodzimą populacją. Istnieje obawa, że te hybrydy dzwonków (Hyacinthoides x massartiana) – choć bardzo piękne – z czasem prześcigną cechy rodzimych dzwonków. Niektóre brytyjskie lasy zostały już zaatakowane przez bardziej dominujący hiszpański Bluebell.

Aby zidentyfikować dzwonki, przyjrzyj się uważnie kwiatom. Dzwonek zwyczajny zaczyna się jako bogaty kobaltowy błękit, a gdy płatki się otwierają, stopniowo bledną do jaśniejszego odcienia niebieskiego. Dzwonki bywają długie i wąskie; a płatki są głęboko zwinięte. Pylniki (mały woreczek pyłkowy na szczycie pręcików w kwiatach) mają kremowy kolor. Kwiaty na smukłej łodydze delikatnie pochylają się na bok, i mają mocny, słodki zapach.

las

Odmiana hiszpańska ma grubszą, bardziej wyprostowaną łodygę, z kwiatami dookoła. Dzwonki są jaśniejsze i szersze, płatki są mniej kręcone, a pylniki są często niebieskie. Mają niewielki lub żaden zapach. Pomimo swojej nazwy, dzwonki mogą być również białe z powodu mutacji genetycznej, a nawet różowe (chociaż te różowe częściej są hiszpańskie…). Hybrydowe dzwonki mają cechy obu roślin rodzicielskich, co może być bardzo trudne do zidentyfikowania.

las

Podczas gdy krzepki hiszpański dzwonek i jego hybrydy są bardzo piękne; jest coś wyjątkowego w kruchości dzwonka zwyczajnego. Mamy nadzieję, że nasze rodzime gatunki przetrwają nową konkurencję i nadal będą inspirować przyszłe pokolenia, które odwiedzają nasze pradawne lasy.

las

BySarah Rees

Tłum. M.Jasińska

Magical Bluebell Woods

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: