Rząd wysłał do UE pismo, w którym musiał ujawnić trudną prawdę. „Gorzkie”

morawiecki

Rząd ujawnił w przesłanych do Brukseli dokumentach trudną prawdę o finansach Polski. (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Polityka naszego antypolskiego rządu Polinu doprowadziła nasz kraj na skraj przepaści mimo to nadal prowadzi rozdawnictwo środków publicznych na rzecz . „Służba Ukrainie” doprowadzi do bankructwa nasze społeczeństwo które musi to unieść czy chce czy nie.

Świat niskich stóp procentowych i łatwego zadłużania się rządu odchodzi w przeszłość. Władza ujawniła w przesłanych do Brukseli dokumentach trudną prawdę o finansach Polski. Jak dowiedział się money.pl, koszty obsługi długu w tym roku wzrosną o 70 proc. względem poziomu założonego w budżecie. To wysiłek dla finansów publicznych rzędu dodatkowych 20 mld zł. Deficyt z kolei powiększy z prognozowanych wcześniej 2,9 proc. do 4,4 proc. – To gorzkie prognozy. Oby nas nie spotkał scenariusz rumuński – ostrzega Sławomir Dudek, ekonomista FOR.

Co roku rząd musi przedstawiać swoje prognozy fiskalne Brukseli. Robi to przede wszystkim w Aktualizacji Planu Konwergencji, które Ministerstwo Finansów opublikuje zapewne w przyszłym tygodniu. Już teraz jednak w opublikowanej przez Eurostat notyfikacji fiskalnej rząd nieco zdradził, jak będą kształtowały się finanse Polski na ten rok. Niestety, nie jest to przyjemna lektura.

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych zdaniem Ministerstwa Finansów skoczy nam z zakładanych w budżecie 2,9 proc. do 4,4 proc. Z kolei dobrą informacją jest fakt, że dług Polski względem PKB ma spaść do ok. 52 proc. Nie o dług tu jednak chodzi.

Najwięcej napięć widać w kosztach obsługi zadłużenia naszego kraju, które mają wzrosnąć z 29 do 49 mld zł, czyli o 20 mld zł. To o 70 proc. więcej niż rząd zakładał w budżecie.

  Notyfikacja fiskalna Polski, którą przedstawił Eurostat. (Eurostat, Krzysztof Radzki)

Finanse Polski w 2022 r. Rząd ujawnił prawdę w piśmie do Brukseli

Wzrost rentowności w Polsce jest bardzo gwałtowny. Wraz z Węgrami jesteśmy liderami wzrostu. W Czechach, gdzie podwyżki stóp procentowych banku centralnego również są wysokie i gdzie w ostatnim okresie inflacja przyspieszyła, wzrost rentowności nie jest tak silny. To oznacza, że w przypadku Polski istotnie rośnie ryzyko fiskalne i budżetowe – wyjaśnia w rozmowie z money.pl Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR, a wcześniej pracownik Ministerstwa Finansów z ponad 20-letnim stażem.

Jego zdaniem świat niskich stóp procentowych zniknął w mgnieniu oka. A wraz z wyższym kosztem pieniądza rosną również rentowności polskiego długu (inwestorzy każą sobie płacić więcej za pożyczanie pieniędzy rządowi). Według niektórych ośrodków analitycznych przez napędzającą się spiralę płac i cen w Polsce, o której na money.pl pisaliśmy w czwartek, stopy procentowe mogą poszybować nawet do poziomu 8 proc. To musi pociągnąć za sobą ruch na obligacjach rządu i wyższych odsetkach od długu.

Dług publiczny w tej chwili nie jest u nas problemem. Są nim bardzo wysokie koszty obsługi długu, które zbliżają się do 7 proc. Są przykłady krajów, które popadały w duże problemy budżetowe na skutek gwałtownego wzrostu odsetek, a nawet ogłosiły niewypłacalność przy niskiej relacji długu (np. Rumunia przy długu ok. 30 proc. PKB). Odsetki od obligacji w Rumunii po globalnym kryzysie finansowym z 2008 r. wzrosły do 11-12 proc. i ten poziom był jednym z czynników decydującym o ograniczeniu finansowania na rynku i zwróceniu się przez Rumunię o pomoc do MFW – twierdzi Dudek.

Przez rosnącą inflację i zmianę paradygmatu globalnego ws. ultraniskich stóp procentowych, papiery dłużne wielu krajów, w tym Polski, gwałtownie tanieją (czyli rosną ich rentowności). Tylko w piątek 10-letnie obligacje naszego kraju staniały o 2,3 proc. Inwestorzy każą sobie płacić już 6,3 proc. odsetek, choć jeszcze roku temu było to 1,5 proc. W ciągu dwunastu miesięcy daje to wzrost o 300 proc. To pokazuje skalę problemów Zjednoczonej Prawicy z rynkiem długu.

„Bilion złotych Morawieckiego”

Ale to nie wszystko. Według ekonomisty FOR to, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to fakt, że zaraz będzie konieczność zrolowania ogromnego zadłużenia, które wraz z nowymi obietnicami Dudek nazywa „bilionem Morawieckiego”. Chodzi o potrzeby pożyczkowe rządu w ciągu trzech najbliższych lat. O bilionie złotych, który rząd będzie musiał znaleźć na rynku obligacji, mówił również w programie „Money.To się liczy” Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP (zachęcamy do obejrzenia materiału poniżej).

(…)

– A na rynku finansowym banki są zapchane obligacjami. Rząd będzie miał trudności ze sprzedażą tych obligacji po niewygórowanych rentownościach, o ile w ogóle będzie to możliwe – przestrzega Dudek.

Rośnie inflacja, rosną odsetki

– To normalne, że kiedy rośnie inflacja, rosną stopy procentowe, to rosną również odsetki od długu – przekonuje z kolei Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. W jego opinii trzeba pamiętać, że rząd póki co bardzo korzysta na „podatku inflacyjnym” i strona dochodowa budżetu będzie dzięki temu wyglądała nieźle.

– Mnie niepokoi szersze spojrzenie. Elementem ryzyka jest bardzo ekspansywna polityka fiskalna. Wydatki socjalne, wydatki na zbrojenia, nadchodzące wybory parlamentarne w 2023 r. mogą prowadzić do destabilizacji makroekonomicznej naszego kraju – uważa Maliszewski. Ekspert przypomina, że im więcej pieniędzy rząd będzie dosypywał na rynek, tym wyżej będą musiały iść w górę stopy procentowe, gasząc popyt i wyhamowując wzrost gospodarczy.

Zgadza się z nim Sławomir Dudek. – Niestety świat niskich stóp szybko zweryfikowała rzeczywistość. Rewizja prognozy pokazuje, że będzie to istotny problem. Niestety, okres niskich odsetek był nie do utrzymania, o czym ostrzegał FOR i wielu ekonomistów. Rząd pod te chwilowe niskie odsetki zaciągał trwałe zobowiązania wyborcze, przejadł te oszczędności, a teraz będzie musiał zweryfikować swoje programy socjalne. Wielokrotnie przedstawiciele rządu jako źródło finansowania 500 plus, 13., 14. emerytury wymieniali oszczędność w kosztach obsługi długu, a tu tylko w ciągu kilku miesięcy rzeczywistość zweryfikowała brutalnie naiwne założenia – podsumowuje.

***

 

Jedna odpowiedź na “Rząd wysłał do UE pismo, w którym musiał ujawnić trudną prawdę. „Gorzkie””

  1. do ROZBIORU POLSKI TO DOPROWADZI. Przy aplausie oglupialych ludziach ktorzy ogladaja media glownego scieku i przy witaniu z kwiatami miliony ukrow=kozakow odbywa sie ROZBIOR POLSKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Juz dawno temu Pan Henryk Pajak pisal: ” Ida po Polske, a Narod spi”, spij polaku spij az dostaniesz kijem w ryj !!! Wolyn sie powtorzy, cale tysiace nazistow tu przyjda zrobic z glupim narodem porzadek ktory sie swojej historii nie uczy !!!!

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: