Kardynał Parolin nakazuje, aby wszystkie watykańskie rozkazy dotyczące szczepień pozostały na swoim miejscu

gwardia szwajcarska

Stolica Apostolska postanowiła nie podążać za przykładem wielu krajów UE, w tym Włoch, które już łagodzą ograniczenia związane z COVID-19.

WATYKAN – Pomimo stałego znoszenia ograniczeń COVID-19 na całym świecie i eliminowania wszystkich zasad w niektórych krajach, kardynał Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, nakazał kontynuację ścisłej kontroli w Watykanie.

W dekrecie wydanym 20 kwietnia kardynał stwierdził, że decyzja została podjęta z powodu utrzymywania się obecnie sytuacji pandemicznej, która „wymaga szczególnie nadzwyczajnych i wyjątkowych środków, aby temu przeciwdziałać i zapewnić bezpieczne prowadzenie działalności”.

Odniósł się do rozkazu z 30 marca, od przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, również opublikowanego w środę, który przedłużył do 30 kwietnia wszelkie ograniczenia dla personelu i gości na niewielkim terytorium.

Protokół stwierdzał, że zasady obejmowały „współpracowników zewnętrznych oraz tych, którzy z jakiegokolwiek innego powodu prowadzą pracę, szkolenia lub działalność wolontariacką” w instytucjach watykańskich, a także „personel firm zewnętrznych oraz wszystkich odwiedzających i użytkowników”.

Nie jest jasne, dlaczego dekrety te zostały opublikowane dzisiaj, kiedy obowiązują jeszcze tylko 10 dni, a Watykan musi jeszcze opublikować przyszłe wymagania po tej dacie.

The Register zwrócił się do Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ale do czasu publikacji nie otrzymał odpowiedzi.

Pomimo braku odnotowanych zgonów z powodu COVID-19 na terytorium Watykanu od czasu ogłoszenia stanu wyjątkowego we Włoszech w marcu 2020 r., Watykan wdrożył pod koniec zeszłego roku jedne z najsurowszych przepisów anty-COVID-19 na świecie.

Od 23 grudnia wszyscy pracownicy, współpracownicy zewnętrzni i goście musieli okazać „Super Green Pass”, aby wejść na terytorium Watykanu, co oznacza, że muszą być albo potrójnie zaszczepieni, albo niedawno wyzdrowieli z COVID-19.

Nieuzyskanie „Super Green Pass” jest uważane za „nieusprawiedliwioną nieobecność” w pracy skutkującą zawieszeniem wynagrodzenia. Ograniczone zwolnienia medyczne są przyznawane na podstawie indywidualnych przypadków, ale zwolnienia z powodów religijnych nie są dozwolone. Maski FFP2 lub N95 są obowiązkowe we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach na terenie Watykanu.

Liturgie watykańskie i papieskie audiencje nie są związane takimi ograniczeniami, ale odwiedzający Muzea Watykańskie, Ogrody Watykańskie, papieskie wille i Pałac Apostolski w Castel Gandolfo nadal muszą wykazać się niedawno uzyskanym negatywnym testem, aby wejść. Jeśli są w pełni zaszczepieni (z dopalaczem) i/lub niedawno wyzdrowieli z COVID-19, mogą wejść, ponieważ będzie obowiązywać Zielona Przepustka.

Włochy kończą stan wyjątkowy

Wiadomość o opublikowanych dzisiaj dekretach pojawia się, gdy Włochy stopniowo znoszą swoje ograniczenia i 1 kwietnia zakończyły dwuletni stan wyjątkowy.

Wymóg „super zielonej przepustki” nadal obowiązuje w kraju w wielu miejscach rozrywki, w tym w pomieszczeniach restauracyjnych, ale obecnie rzadko jest egzekwowany, podczas gdy „zielona przepustka”, co oznacza wykazanie przynajmniej dowodu negatywnego testu, jest wymagana głównie tylko do transportu dalekobieżnego. Turyści mogą w razie potrzeby okazać własny dowód szczepienia.

Włochy złagodziły również obowiązek stosowania masek FFP2 i oczekuje się, że od 1 maja zniosą mandat na stosowanie masek w pomieszczeniach zamkniętych. Jednak pomimo zniesienia stanu wyjątkowego, na początku tego miesiąca włoskie ministerstwo zdrowia zaczęło nakładać grzywny w wysokości 100 euro na osoby powyżej 50. roku życia, które jeszcze nie są zaszczepione.

Częściowe zniesienie ograniczeń zbiegło się w czasie z ciągłym występowaniem bardziej zakaźnego, ale stosunkowo łagodnego wariantu wirusa Omicron, który od końca zeszłego roku rozprzestrzenił się we Włoszech i innych krajach. W ostatnich miesiącach, pomimo potrójnego zaszczepienia, kardynał Parolin i jego zastępca arcybiskup Edgar Peña Parra zarazili się wirusem i spędzili kilka dni w kwarantannie z łagodnymi objawami.

20 kwietnia niemiecka katolicka agencja informacyjna KNA poinformowała, że osobisty sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gänswein, ma COVID-19 od 11 kwietnia.

Arcybiskup Gänswein zapewnił wiernych, że Benedykt XVI i wszyscy inni przebywający w rezydencji Papieża emeryta Mater Ecclesiae uzyskali negatywny wynik testu na obecność wirusa.

Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że pełne zaszczepienie zapewnia jedynie częściową ochronę przed zakażeniem wysoce zakaźnym wariantem Omicron, ale może zmniejszyć prawdopodobieństwo zgonu lub hospitalizacji z ciężkimi objawami COVID-19.

  • Foto: Gwardia szwajcarska na dziedzińcu San Damaso przed przybyciem przewodniczącego Komisji Europejskiej na prywatną audiencję u Papieża 22 maja. (fot. Andreas Solaro / AFP przez Getty Images)

+++

Tłum. M.Jasińska

Za; https://www.ncregister.com/blog/parolin-maintains-vaccine-mandates

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: