KOMENTARZ ELEISONA DCCLXVIII (2kwietnia 2022): ROSJA KONSEKROWANA ?

Odkąd Matka Boża objawiła się kilkakrotnie na początku XX wieku trojgu portugalskim dzieciom, w tym s. Łucji, aby obiecać Kościołowi i światu okres pokoju, jeśli papież i katoliccy biskupi poświęcą Rosję Jej Niepokalanej Serce, katolicy z niepokojem oczekiwali tej konsekracji.

Kilku papieży dokonało konsekracji, aby spełnić jej prośbę: Pius XII w 1942 r., gdy szalała druga wojna światowa; Paweł VI pod koniec Soboru Watykańskiego II; Jana Pawła II trzy razy, w 1981, 1982 i 1984, kiedy zastępczyni s. Łucja oświadczyła, że konsekracja została wreszcie ważnie dokonana – ale któż może powiedzieć, że od 1984 roku nastąpił okres pokoju? Dlatego otwarta wojna z Rosją na Ukrainie skłoniła papieża Franciszka kilka dni temu do dokonania kolejnej konsekracji. Czy tym razem konsekracja była ważna?

Co najmniej dwa główne względy sugerują, że to, co papież Franciszek uczynił 25 marca, nie było czymś więcej niż to, o co prosiła Matka Boża w Fatimie, niż cokolwiek, co zrobił którykolwiek z jego trzech poprzedników. Teraz nie trzeba mówić, że którakolwiek z tych sześciu konsekracji była bezwartościowa, ponieważ „pół bochenka jest lepszy niż brak chleba”, mówi stare przysłowie, a Matka Boża znajdzie sposób, aby wynagrodzić, przynajmniej za jakąś dobrą wolę , czterech papieży, którzy próbowali konsekrować Rosję. Na przykład w 1942 r. konsekracja Piusa XII z pewnością nie przyniosła nagłego zakończenia II wojny światowej, ale wraz z El Alamein i Stalingradem przynajmniej losy wojny zaczęły zwracać się w stronę „pokoju” zimnej wojny. To, czego świat oczywiście potrzebuje, to Papież z wystarczającą prawdziwą wiarą w Matkę Bożą, aby zrobić dokładnie to, co Ona mówi, i pozostawić Ją, aby rozwiązała związane z tym problemy polityczne.

Tymczasem w swoich konsekracjach boją się wymieniać z imienia Rosję w obawie przed polityczną reakcją. Tak więc tekst papieża Franciszka w Święto Zwiastowania był skierowany po pierwsze do ludzkości w ogóle, a dopiero po drugie do Rosji i Ukrainy w szczególności. Ale nie o to prosiła Matka Boża, ponieważ to Rosja oddała się diabłom komunizmu i to Rosja w latach czterdziestych szerzyła swoje błędy na całym świecie. Teraz, w 2022 roku, Rosja może wydawać się, nie jest już krajem komunistycznym i wydaje się, że nastąpiło tam odrodzenie religijne w reakcji na komunizm – 72 lata (1917-1989) wystarczyły! – , ale według niektórych obserwatorów jest to nadal kraj pogański pod wieloma względami, więc nadal może potrzebować specjalnej konsekracji, zwłaszcza jeśli ma również szczególną rolę do odegrania w nadchodzącym ratowaniu chrześcijaństwa, jak myślą inni obserwatorzy. Krótko mówiąc, kiedy Matka Boża pragnęła konsekracji specjalnie dla „Rosji”, wiedziała, co miała na myśli, a nie miała na myśli „ludzkości”.

Innym głównym powodem, dla którego konsekracja Franciszka jest niewystarczająca, jest to, że pochodzi od prowodyra skupionego na człowieku Newchurch, który jest jak kukułka w gnieździe prawdziwego Kościoła, skoncentrowanego na Bogu. Tak więc prawdziwe poświęcenia koncentrują się na Bogu, na tym, jak Go obraziliśmy, jak żałujemy za to, że Go obraziliśmy, na tym, jak poważnie postanawiamy zadośćuczynić za to, że Go obraziliśmy. Aby zobaczyć przykład z Pisma tego skupienia na Bogu, zobacz wspaniałą modlitwę proroka Daniela (IX, 3-19).

Wróćmy teraz do tonu, tak lekkiego w porównaniu z tekstem Franciszka, z naciskiem na ludzkie cierpienia, tak jakby pokój był absolutnym dobrem, a wojna ostatecznym złem. Ten pogląd na ludzkie wydarzenia jest dziś popularny, „politycznie poprawny”, typowy dla współczesnego człowieka, ale poważnie nieadekwatny, ponieważ w istocie nie stawia Boga na pierwszym miejscu.

Papieżowi Franciszkowi nie można zarzucić, że nie odwołał się do Matki Bożej, ale apel ten pozostaje bardzo humanistyczny.

Bez wątpienia jest wyrozumiała, ale musi też być zawiedziona, kiedy wie tak jak Ona, jakie cierpienie wisi nad głowami całej ludzkości i jak łatwo można było tego wszystkiego uniknąć, choćby w jakimkolwiek momencie w ciągu ostatnich 90 lat Jej prośba została właściwie spełniona. Od dziesięcioleci Jej obrazy i posągi płaczą łzami wody – i krwi. Nieustannie modlimy się o konsekrację Rosji.

Kyrie eleison.

——————-

Tłum. M.Jasińska

https://www.gazetawarszawska.com/index.php/sancta-ecclesia/7619-eleison-dcclxviii-russia-consecrated

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: