28 promoskiewskich wspólnot przeszło do Prawosławnego Kościoła Ukrainy

cerkiew ukrFot.pixabay.com

Metropolita Kijowa i całej Ukrainy Epifaniusz, zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) poinformował, że dziesiątki wspólnot i kilka klasztorów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) już przeszło do jego Kościoła, donosi ukraińska agencja Ukrinform.

   „Dziesiątki wspólnot, wiele klasztorów w różnych regionach Ukrainy dobrowolnie i świadomie wypełniło swój kanoniczny obowiązek i przeszło zgodnie z Tomosem o autokefalii, dokonując wyboru na korzyść PKU” – powiedział Epifaniusz i dodał, że „drzwi jego Kościoła są otwarte dla wszystkich”.

Z kolei UKP PM poinformował na facebooku, że w ciągu miesiąca od rosyjskiej agresji 28 wspólnot oficjalnie przeszło do PKU. Przede wszystkim są to społeczności w obwodach: lwowskim, iwano-frankowskim, chmielnickim, zakarpackim, tarnopolskim, rówieńskim, wołyńskim, kijowskim i czerkaskim. Wśród nich są wspólnoty dwóch klasztorów w obwodzie lwowskim.

    „Z miłością witamy naszych braci i siostry w rodzinie Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Jesteśmy pewni, że to dopiero początek, a wielu duchownym i wiernym otworzą się oczy, także tym, którzy nadal tkwią w ułudzie i podporządkowaniu Moskwie, mając za patriarchę osobę, która teraz błogosławi rosyjskich żołnierzy biorących udział kainowej wojnie” – podkreśla PKU.

Zauważono, że

   „nadszedł czas, aby dokonać wyboru, zgodnie z własnym sumieniem i sercem: jesteś po stronie agresora, bezwzględnego mordercy ludności cywilnej, czy po stronie ojczystej ziemi, jej narodu, jej Kościoła”.

   „Nie bądźcie pomocnikami ‚rosyjskiego świata’, cichymi poplecznikami Rosji. Działajcie po chrześcijańsku na ziemi, którą otrzymaliście od Boga, bądźcie ze swoim ludem, módlcie się za naszych obrońców. Nie wahajcie się złamać zgubnej niewoli patriarchatu, która już została splamiona niewinną ludzką krwią. Bądźcie godnymi i wolnymi dziećmi waszej ziemi ojczystej i zjednoczcie się wokół Prawosławnego Kościoła Ukrainy! Drzwi naszego Kościoła są zawsze otwarte dla wszystkich” – stwierdza PKU.

Dla tych wspólnot, które postanowiły zerwać wszelkie kontakty z Patriarchatem Moskwy i przyłączyć się do Prawosławnego Kościoła Ukrainy, Synod Biskupów podjął decyzję „O nadzwyczajnej drodze przyjęcia do Prawosławnego Kościoła Ukrainy”.

28 marca 2022

eKAI

Zamiast komentarza:

„Szał na Ukrainie W Smeli (obwód czerkaski) oddział obrony terytorialnej schwytał w czasie nabożeństwa przed parafianami księdza Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Chyba zapłoną tam stosy?”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: