Franciszek rozpoczyna Europejskie Dni Społeczeństwa Katolickiego

dni spoleczne 2022 Logo III Europejskich Katolickich Dni Społecznych, 17-20 marca 2022 roku, Bratysława.

Franciszek rozpoczyna Europejskie Dni Społeczeństwa Katolickiego i podkreśla znaczenie ochrony, towarzyszenia i integracji migrantów, ponieważ kraje europejskie akceptują tak wielu bezbronnych ludzi uciekających przed wojną…

Papież: Niech mury Europy staną się bramami

Franciszek pisze do Arcybiskupa Wilna i Prezydenta Europy Środkowej i Wschodniej z okazji otwarcia Europejskich Dni Społecznych Katolików i podkreśla znaczenie ochrony, towarzyszenia i integracji, ponieważ kraje europejskie akceptują tak wielu bezbronnych ludzi uciekających przed wojną.

Listem do arcybiskupa Gintarasa Grušasa z Wilna, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae, CCEE), Franciszek powitał otwarcie Europejskich Dni Społecznych Katolików – odbywających się w Bratysławie na Słowacji w dniach 17–20 marca

Papież zaznaczył, że z okazji trzeciego już tego rodzaju wydarzenia, które jest organizowane przez CCEE wspólnie z Komisją Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) i Konferencją Episkopatu Słowacji „chciałbym skierować moje serdeczne pozdrowienia Tobie, drogi Bracie, i wszystkim uczestnikom”.

Tragedia wojny

Franciszek przede wszystkim zwrócił uwagę na „tragedię wojny rozgrywającą się w sercu Europy”, zauważając, że nie na to liczyliśmy po ciężkim stanie zdrowia spowodowanym pandemią.

     Teraz, kontynuował, pozostajemy „zdziwieni”, ponieważ przypominają nam się sceny z wielkich wojen ubiegłego wieku, sceny, o których „nigdy nie myśleliśmy, że zobaczymy je ponownie”.

Jako wspólnota wierzących Papież zauważył, że

     „rozdzierające serce wołanie o pomoc naszych ukraińskich braci i sióstr skłania nas nie tylko do poważnej refleksji, ale do płakania z nimi i zrobienia czegoś dla nich”.

Po raz kolejny ludzkość jest zagrożona perwersyjnym nadużyciem władzy i partykularnych interesów, które skazuje bezbronnych ludzi na cierpienie wszelkich form brutalnej przemocy.

Następnie Papież podziękował biskupom tego kraju za ich szybką reakcję,

     „przychodząc z pomocą tej ludności, zapewniając jej pomoc materialną, schronienie i gościnność”.

Papież Franciszek zwrócił następnie uwagę na tytuł wybrany na obchodzone dni: Europa poza pandemią: nowy początek. Zaznaczył, że zachęca nas to do refleksji nad przemianami zachodzącymi w społeczeństwie europejskim. Tym razem, wciąż dotknięty pandemią, przyniósł znaczące zmiany społeczne, gospodarcze, kulturowe, a nawet kościelne.

     „W tej sytuacji naznaczonej cierpieniem – zauważył Papież – wzrosły lęki, wzrosło ubóstwo i pomnożyła się samotność; podczas gdy wielu straciło pracę i żyje w niepewności, sposób nawiązywania kontaktów z innymi zmienił się dla wszystkich”.

Tytuł

Papież Franciszek zwrócił następnie uwagę na: wybrany tytuł na obchodzone dni: Europa poza pandemią: nowy początek. Zaznaczył, że zachęca nas to do refleksji nad przemianami zachodzącymi w społeczeństwie europejskim. Wciąż dotknięte pandemią, tym razem, przynosi znaczące zmiany społeczne, gospodarcze, kulturowe, a nawet kościelne.

     „W tej sytuacji naznaczonej cierpieniem – zauważył Papież – wzrosły lęki, wzrosło ubóstwo i pomnożyła się samotność; podczas gdy wielu straciło pracę i żyje w niepewności, sposób nawiązywania kontaktów z innymi zmienił się dla wszystkich”.

Nie możemy stać bezczynnie – podkreślił Papież. Jako chrześcijanie i obywatele Europy jesteśmy wezwani do odważnego urzeczywistniania „wspólnego dobra naszych europejskich ojczyzn, naszej ojczyzny Europy”. Tak, kontynuował, Europa i tworzące ją narody nie są sobie przeciwne, a budowanie przyszłości nie oznacza jednoczenia, ale jednoczenie się jeszcze bardziej w poszanowaniu różnorodności”.

Logo

Wreszcie, papież Franciszek zwrócił uwagę na logo, które zostało wybrane na te dni:

     „Przypomina nam, że miłość to konkretna bliskość, dzielenie się, troska o innych”, powiedział Papież, dodając, że

    „ci, którzy kochają, przezwyciężają strach i nieufność wobec tych, którzy docierają do naszych granic w poszukiwaniu lepszego życia: jeśli są przyjmowani, otoczeni opieką, i naszym towarzystwem, to integracja tak wielu braci i sióstr uciekających przed konfliktami, głodem i ubóstwem , jest jeszcze bardziej chrześcijańska”.

***

Tłum. M.Jasińska

18 March 2022,

Za; https://www.vaticannews.va/en/pope/news/2022-03/pope-francis-message-archbishop-vilnius-grusas-catholic-days.html

imigracjaUchodźcy z Ukrainy  na polsko-słowackim przejściu granicznym w Krościenku w Polsce (AFP lub licencjodawcy)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: