Franciszek usunął z urzędu bpa Arecibo za obronę sprzeciwu sumienia wobec szczepionek COVID-19

Mons. Daniel Fernández Torres, Obispo de Arecibo. Crédito: Diócesis de Arecibo.

Papież Franciszek postanowił usunąć z urzędu biskupa Arecibo w Portoryko Daniela Fernándeza Torresa. 57-letni biskup zdecydowanie bronił sprzeciwu sumienia wobec szczepionek COVID-19 i odmówił złożenia rezygnacji.

To pierwszy raz w tym pontyfikacie, i pierwszy raz od 2012 roku, kiedy Benedykt XVI usunął bpa Francesco Miccichè za niewłaściwą sytuację finansową i defraudację., kiedy biskup został usunięty z urzędu bez wcześniejszego złożenia rezygnacji. / https://twitter.com/CatholicSat

Watykan zdecydował się odwołać biskupa Arecibo (Puerto Rico), prałata Daniela Fernándeza Torresa, który bronił sprzeciwu sumienia wobec szczepień przeciwko COVID-19.

Według źródła zaznajomionego z faktami, które poinformowało ACI Prensa, zwolnienie wejdzie w życie wkrótce, biorąc pod uwagę odmowę złożenia rezygnacji przez 57-letniego biskupa portorykańskiego.

Biskupi są zobowiązani do złożenia swojej rezygnacji papieżowi w wieku 75 lat, zgodnie z kanonem 401 Kodeksu Prawa Kanonicznego, prawem Kościoła. Jeśli zrobią to wcześniej, musi być jakiś poważny powód, zwykle ze względów zdrowotnych.

Arcybiskup Fernández Torres jest oskarżony o brak komunii z pozostałymi sześcioma biskupami Portoryko.

Przynajmniej dwa czynniki zadecydowały o decyzji Stolicy Apostolskiej. Pierwsza, początkowa odmowa biskupa Arecibo przeniesienia kleryka z jego diecezji do nowego między diecezjalnego seminarium w Portoryko, zatwierdzonego przez Watykan na początku marca 2020 r.

Drugim czynnikiem była obrona przez biskupa Arecibo prawa wiernych katolickich do sprzeciwu sumienia wobec obowiązkowych szczepień w oświadczeniu opublikowanym 17 sierpnia 2021 r., zgodnie z wytycznymi wydanymi ponad pół roku wcześniej przez Kongregację Doktryny Nauki. Wiara Stolicy Apostolskiej.

Biskup Fernández Torres kilka dni później odmówił podpisania wspólnego oświadczenia Konferencji Episkopatu Portoryki, które zapewniało, że „istnieje obowiązek szczepienia się i że nie widzi możliwości powoływania się na sprzeciw sumienia zgodnie z katolicką moralnością”.

W kontrowersyjnym oświadczeniu Episkopatu Portoryko, bez podpisu biskupa Arecibo, zażądano, aby nieszczepieni katolicy „powstrzymywali się od udziału w innych bezpośrednich działaniach wspólnotowych kościołów”.

Po skargach ze strony Episkopatu delegat apostolski na Portoryko, prałat Ghaleb Moussa Abdalla Bader, zażądał rezygnacji prałata Daniela Fernándeza Torresa, który odmówił podpisania z powodów sumienia.

Wkrótce potem biskup Arecibo został wezwany do Watykanu, ale prałat nie uznał za wskazaną podróż w środku kryzysu zdrowotnego spowodowanego pandemią COVID-19.

Urodzony w Chicago (Stany Zjednoczone) w 1964, biskup Daniel Fernández Torres został wyświęcony na kapłana diecezji Arecibo w wieku 30 lat w 1995 roku.

W 2007 roku papież emeryt Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji San Juan de Puerto Rico, kierowanej wówczas i obecnie przez abp Roberto Octavio González Nieves. Trzy lata później został mianowany biskupem Arecibo.

Biskup Daniel Fernández Torres był najbardziej krytycznym głosem w Kościele w Portoryko przeciwko ideologii gender, domagając się w 2020 roku, aby Pedro Pierluisi, obecny gubernator wyspy, zaprzestał narzucania tego programu.

W 2021 r. biskup Fernández Torres ostrzegł, że narzucanie ideologii gender jest „prześladowaniem religijnym” i nadużyciem prawa rodziców do edukacji dzieci zgodnie z ich przekonaniami.

Jak zwykle w tych okolicznościach, nie oczekuje się od Watykanu podania do publicznej wiadomości przyczyny zwolnienia, gdy zostanie ono ogłoszone.

Sprawa prałata Daniela Fernándeza Torresa wykazuje znaczące podobieństwa do sprawy zmarłego biskupa Ciudad del Este w Paragwaju, prałata Rogelio Livieres Plano, odwołanego ze stanowiska przez papieża Franciszka 25 września 2014 roku.

Biskup Livieres Plano, członek Opus Dei, kierował jedną z najprężniej rozwijających się diecezji w Paragwaju, w jednym z najbardziej udanych seminariów powołań i formacji kapłańskiej.

Stolica Apostolska odwołała biskupa Livieresa Plano po wizycie apostolskiej w związku z oskarżeniami o brak kolegialności oraz z powodu odmowy podpisania rezygnacji z powodów sumienia.

Jak wyjaśnił w liście opublikowanym 25 września 2014 r., prałat odmówił podpisania dokumentu rezygnacji „z własnej inicjatywy, chcąc w ten sposób świadczyć do końca prawdę o duchowej wolności, jaką powinien posiadać proboszcz”.

Zdymisjonowany biskup Ciudad del Este skrytykował w swoim liście, że Paragwaj usiłuje narzucić biskupom „ideologiczną jednolitość”, używając „eufemizmu kolegialności”.

Prałat Paragwaju zmarł prawie rok po zwolnieniu, 14 sierpnia 2015 r., z powodu choroby wątroby.

ACI Prensa skontaktowała się z diecezją Arecibo, archidiecezją San Juan de Puerto Rico, Konferencją Episkopatu Portoryko i Delegacją Apostolską w Portoryko, aby uzyskać potwierdzenie lub zaprzeczenie rychłego dymisji biskupa Daniela Fernándeza Torresa.

Do zamknięcia tej edycji żadna z instytucji nie odpowiedziała na zapytania tej agencji.


Tłum. M.Jasińska

8 de marzo de 2022

Za; https://www.aciprensa.com/noticias/vaticano-podria-destituir-a-obispo-que-defendio-objecion-de-conciencia-por-vacunas-covid-93519

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: