Odkłamujemy historię operacji wojskowej Wisła

akcja wisła

W tym roku mija 75. rocznica rozpoczęcia operacji wojskowej Wisła, która położyła kres ludobójczej działalności UPA  – wspomnienia byłych żołnierzy walczących w latach 1945-1947 z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii (tzw. bandami UPA) na terenie województw Polski południowo-wschodniej.

Zbiórka na płatne materiały wspomnień polskich żołnierzy walczących z bandami UPA.

Opis zrzutki

W tym roku mija 75. rocznica rozpoczęcia operacji wojskowej Wisła, która położyła kres ludobójczej działalności UPA, skierowanej przeciwko Polakom. Pomimo, że akcja ta zakończyła okres terroru i strachu, jakim żyła polska społeczność województw południowo-wschodnich, do dnia dzisiejszego, ze względu na realizację jej w okresie komunistycznych rządów, uważana jest za akt przemocy wobec banderowców i osób ich wspierających.
Zupełnie pomijane są ofiary polskie, które w całej tej sytuacji najmniej interesowały się ówczesną polityką, pragnąc uratować życie swoje i swoich bliskich. W polskich archiwach znajdują się wspomnienia Polaków, którzy odbywali w tym okresie (niezależnie od swoich przekonań politycznych) służbę wojskową i zmuszeni byli narażać własne życie w obronie cywilnej ludności przeciwko UPA terroryzującej południowo-wschodnie tereny Polski.
Pragniemy pozyskać wspomniane płatne materiały archiwalne, opracować je i udostępnić dla ogółu społeczeństwa.
Dlatego utworzyłem zbiórkę. aby pozyskać pieniądze na zbiórkę dotycząca wspomnień polskich żołnierzy walczących z bandami UPA. Znajdują się w m.in:

 
„UPA” – wspomnienia byłych żołnierzy walczących w latach 1945-1947 z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii (tzw. bandami UPA) na terenie województw Polski południowo-wschodniej
 
 Głos zabierają: Teofil Paluch – pracownik Urzędu Bezpieczeństwa, we IX 1939 skierowany do bandy „Poręby” działającej w okolicach Przemyśla. Omawia on w skrócie działalność wszystkich band na rzeszowszczyźnie; mjr Jan Granowski – w latach 1945-47 żołnierz jednego z oddziałów walczących z bandami; kpt. Izydor Adamowicz – kapitan WP – wspomnienia na temat walk stoczonych z banderowcami; mjr Józef Pieniądz – na temat ostatnich walk z bandami w okolicach Bełżca; Stanisław Łęcki – żołnierz IV Brygady Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW) – wypowiedź na temat akcji pod Dębem i w Lisach koło Lubaczowa, likwidacji bandy „Stiacha”, tzw. akcji „R”, likwidacji bandy „Łastiwki” oraz schwytania i transportu zabójców gen. Karola Świerczewskiego; por. Mieczysław Pukło – dowódca strażnicy w Łupkowie – wypowiedź na temat odparcia bandy UPA na strażnicy w Łupkowie i krwawej bitwy z banderowcami pod Birczą; Kazimierz Dobosz – wypowiedź na temat wprowadzenia dodatkowych oddziałów wojska do walki z bandami na terenie Bieszczad po śmierci gen. K. Świerczewskiego; kpt. Stanisław Kalinowski – kwatermistrz – mówi na temat transportów broni i żywności dla oddziałów walczących z bandami; Franciszek Osetek – były pracownik Komendy Wojewódzkiej Urzędu Bezpieczeństwa (UB) w Rzeszowie – uwagi na temat likwidacji band UPA w Tarnobrzegu; Teofil Paluch – cd. Stanisław Łęcki – wypowiedź na temat działalności dywersyjnej prowadzonej przez milicjantów w oddziałach „Stiacha” i „Kurasia”; mjr Jan Granowski – wspomnienia na temat akcji prowadzonych na prawym brzegu Sanu, w Birczy, Żegatyni oraz pod Jamną Dolną i Jamną Górną; Teofil Paluch – wypowiedź na temat schwytania „jugosłowiańskiego” generała u sióstr zakonnych w Krasiczynie; Mieczysław Granowski – uwagi na temat repatriacji ludności ukraińskiej do Związku Radzieckiego i bitwy z oddziałami UPA we wsi Kuźmiana; Mieczysław Granowski – cd. Stanisław Niedbała – wypowiedź na temat akcji prowadzonuch na terenie powiatu lubaczewskiego, walk z bandą UPA, która zajęła jeden z posterunków Urzędu Bezpieczeństwa (UB), metodach walki UPA z funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej oraz likwidacji band „Żeleźniaka” i „Warchoła”; Mieczysław Granowski – uwagi o nie zidentyfikowanych zrzutach samolotowych dla UPA, ucieczce trzech żolnierzy Wojska Polskiego spod plutonu egzekucyjnego UPA i okrucieństwach band (wypalanie gwiazd na piersiach żołnierzy WP); Stanisław Łęcki – wypowiedź na temat walk z bandą „Orlika” oraz oddziałami UPA na terenie województw białostockiego i lubelskiego; Stanisław Niedbała – wypowiedź na temat „Burłaka”, bandy „Koszeli”. Nagranie posiada dublet.
ale jedna minuta kosztuje 5 złotych dlatego potrzebne są te pieniądze.
 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: