Katedry św. Piotra w Rzymie: „Katedra Jedności Oktawa”

Piotr i chrystusRaphael – Charge to Peter, Tapestry. Vatican Museum. (s)

Te modlitwy rozpoczynają się DZIŚ, tradycyjne święto Katedry św. Piotra w Rzymie: „Katedra Jedności Oktawa”

Katedra Jedności Oktawy

Dzisiaj rozpoczyna się tradycyjna oktawa Tronu Jedności, pierwotnie planowana na okres od święta Tronu św. Piotra w Rzymie do święta Nawrócenia św. Pawła 25 stycznia. Nabożeństwo przekształciło się w „Tydzień Modlitwy” z kalendarza święta otwierającego oktawę. Ale w rubrykach z 1962 r. ksiądz może odprawiać Mszę wotywną z katedry św. Piotra w Rzymie, więc nadal mamy naszą oktawę w tradycyjnym rycie. Czytelnicy mogą korzystać z tego pliku PDF z odpowiednimi modlitwami.

Jeśli chodzi o te modlitwy, należy zauważyć, że nie są to niejasne prośby o nieokreśloną jedność, ale wyraźne prośby o nawrócenie wszystkich (ochrzczonych i nie) na wiarę katolicką i jedność pod rządami Papieża, Biskupa Rzymu i Następcy św. Piotra .

Ojciec Paul z Graymoor rozwinął to nabożeństwo będąc jeszcze anglikaninem. Jego późniejsze nawrócenie i założenie katolickiego zakonu dowiodło, że przynajmniej w jego przypadku modlitwy działały.

+

Wręczenie klucza  św. Piotrowi .

Christ’s Charge to Peter.
Raphael Karton i Gobelin.

W tym dziele kompozycja Rafaela ukazuje Chrystusa wskazującego prawą ręką stado owiec, podczas gdy jego lewa ręka wskazuje na klucze królestwa niebieskiego, które przekazał Piotrowi. Przesłanie jest jasne i dramatyczne, Chrystus powierzył Piotrowi przywództwo Kościoła.

Charge to Peter, Karton. / Royal Collection England. (w)

Scena rozgrywa się na tle morza Tyberiady. W narrację wplecione są dwa teksty z Ewangelii (rozdział 16 Mateusza i 21 rozdział Jana). Oba te elementy podkreślają moc i autorytet papiestwa, wybranego jako duchowe dziedzictwo Boga na Ziemi.

Piotr i chrystus

Charge to Peter, Gobelin. /Vatican Museum. (s)

Mateusz, rdz. 16 –  18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli S kała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą*. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».

*****

Tłum. M. Jasińska

Zobacz:

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: