Dyrektor generalny Pfizer, Albert Bourla, otrzymał nagrodę Genesis za prace nad szczepionką na koronawirusa

Nagroda, która „honoruje wyjątkowe osobistości za wybitne osiągnięcia zawodowe, wkład w ludzkość i oddanie wartościom żydowskim” została ogłoszona wczesnym rankiem w środę. Zostanie wręczona przez izraelskiego prezydenta Izaaka Herzoga podczas ceremonii w Jerozolimie 29 czerwca.

W ogłoszeniu wyróżniono pracę Bourli w firmie Pfizer, która opracowała jedną z pierwszych szczepionek chroniących przed COVID-19. Zgodnie z ogłoszeniem, wygrana Bourli została określona w głosowaniu online, w którym wzięło udział 200 000 osób.

    „Przyjmuję to z pokorą i w imieniu wszystkich moich kolegów z firmy Pfizer, którzy odpowiedzieli na pilne wezwanie historii w ciągu ostatnich dwóch lat i wspólnie nagięli łuk naszego wspólnego przeznaczenia” – powiedział Bourla w oświadczeniu.  „Wychowałem się w żydowskiej rodzinie, która wierzyła, że każdy z nas jest tak silny, jak więzy naszej społeczności; i że wszyscy jesteśmy wezwani przez Boga do naprawy świata. Nie mogę się doczekać przyjazdu do Jerozolimy, aby osobiście przyjąć ten zaszczyt, który symbolizuje triumf nauki i wielką nadzieję na naszą przyszłość”.

Nagroda Genesis wynosi 1 milion dolarów, a dawni laureaci, w tym Steven Spielberg, Michael Douglas, Michael Bloomberg, Natalie Portman i Natan Sharansky, przekazali wygrane na cele charytatywne.

Bourla ma przekazać swoją nagrodę pieniężną na rzecz inicjatyw upamiętniających Holokaust „ze szczególnym naciskiem na tragedię, jakiej doświadczyła grecka społeczność żydowska”. Rodzice Bourli, oboje z Grecji, przeżyli Holokaust.

Ustanowiona w 2013 roku przez grupę filantropów rosyjsko-żydowskich, w skład której wchodzi obecny prezes fundacji Stan Polovets, nagroda jest finansowana ze stałej darowizny w wysokości 100 milionów dolarów ustanowionej przez Fundację Genesis Prize.

*

Foto: Dyrektor generalny Pfizer, Albert Bourla, wygłasza przemówienie podczas ceremonii inauguracji nowego centrum innowacji cyfrowych oraz operacji i usług biznesowych w Salonikach, 12 października 2021 r. (Sakis Mitrolidis/AFP przez Getty Images)

Tłum. M.Jasińska

Pfizer CEO Albert Bourla awarded Genesis Prize for work developing coronavirus vaccine

Zob. Powstrzymaj holokaust Covida! List otwarty Ocalonych

Powstrzymaj holokaust Covida! List otwarty Ocalonych

 

Były główny developer izraelskiej szczepionki przeciw COVID uderza w Genesis Prize dla prezesa firmy Pfizer

Prof. Shmuel Shapira, były szef Instytutu Biologicznego Ministerstwa Obrony, nazywa szczepionki giganta farmaceutycznego „przeciętnymi”, mówi, że firma chciała tylko „zgarnąć miliardy”

Today, 2:48 pm

Były główny dveloper izraelskiej eksperymentalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi wystąpił w środę przeciwko decyzji o przyznaniu prestiżowej Nagrody Genesis prezesowi Pfizera, Albertowi Bourli.

Na Twitterze, Prof. Shmuel Shapira, były szef izraelskiego Instytutu Badań Biologicznych Ministerstwa Obrony (IIBR), nazwał tę decyzję „żałosną”.

Także szczepionkę COVID-19 giganta farmaceutycznego nazwał „przeciętną” i skuteczną tylko w „krótkim okresie”.

   „Istnieje znacznie więcej wybitnych izraelskich naukowców” – powiedział Shapira w wywiadzie dla Chanel 12.

    „Jest dyrektorem generalnym firmy, która nie zrobiła tego z dobrego serca, a jedynie po to, by zgarnąć miliardy” – powiedział. „To przeciętna szczepionka — trzy razy byłem zaszczepiony i zachorowałem. Wiele osób zaraziło się po zaszczepieniu. Nazwanie szczepionki umiarkowanie skuteczną jest całkiem hojne”.

Shapira powiedział, że rozumie, dlaczego Izrael spieszył się z podpisaniem umowy z firmą Pfizer na ich szczepionkę na początku pandemii, ale „w dłuższej perspektywie ich szczepionki okazały się mniej skuteczne”.

   „Istnieją inne szczepionki, które są znacznie bardziej skuteczne. Są kraje o niższych wskaźnikach szczepień, które dobrze znosiły [pandemię]” – powiedział.

Zapytany, czy jego komentarze wynikały z goryczy z powodu niepełnego przyjęcia przez Izrael szczepionki Instytutu Biologicznego, Shapira zlekceważył tę sugestię, dodając, że szczepionka okazała się dobra, ale „to biurokracja nas wykończyła”.

   „Szczepionka instytutu odniosła duży sukces i nawet teraz jest testowana” – powiedział. „Najnowsze testy pokazują, że jest również skuteczny w przypadku wariantu Omicron. Biurokracja wielokrotnie nas zawiodła”.

Droga do opracowania izraelskiej szczepionki BriLife była wyboista i znacznie opóźniona w stosunku do jej międzynarodowych konkurentów.

IIBR został wykorzystany na początku pandemii, w lutym 2020 r., w celu opracowania szczepionki i wydawał się robić znaczne postępy, dopóki wysiłki nie zostały spowolnione, a Izrael rozpoczął kampanię masowych szczepień, głównie za pomocą zastrzyków Pfizer-BioNTech w grudniu ubiegłego roku.

W maju zeszłego roku Shapira zrezygnował z funkcji dyrektora Instytutu Biologicznego w wyniku niespodziewanego obrotu wydarzeń, które podają w wątpliwość przyszłość lokalnego przedsięwzięcia zaszczepiania. W nowej książce twierdził, że w grę wchodziły również poważna ingerencja rządu, niewyjaśnione opóźnienia regulacyjne i w pewnym stopniu  „sabotaż”.

W lipcu IIBR ogłosiło, że podpisało protokół ustaleń z notowaną na Nasdaq firmą NRx Pharmaceuticals w celu zakończenia badań klinicznych własnej szczepionki.

NRx Pharmaceuticals wysłało szczepionkę do trzeciego etapu badań klinicznych, które przeprowadzono na dziesiątkach tysięcy ochotników w Gruzji, na Ukrainie i w Izraelu, po czym firma będzie nadzorować jej komercjalizację.

*

Tłum. M.Jasińska

https://www.timesofisrael.com/ex-head-developer-of-israeli-covid-vaccine-slams-genesis-prize-for-pfizer-ceo/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: