Prymas Polski: potrzeba odpowiedzialnej polityki społecznej

prymas

Fot. archidiecezja gnieźnieńska

W cytowanych poniżej fragmentach noworocznej homilii, ani raz nie występuje imię Jezus, same zaimki…

Na konieczność podjęcia wspólnego wysiłku i prowadzenia odpowiedzialnej polityki społecznej w odniesieniu do pracowników zwrócił uwagę Prymas Polski abp Wojciech Polak w noworocznej homilii wygłoszonej w Gnieźnie. Jak podkreślił, jest to szczególnie ważne teraz, w obliczu niepokojów i trudności spowodowanych pandemią Covid-19.

Prymas Polski przewodniczył w południe w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. koncelebrowanej tradycyjnie przez kanoników Kapituły Prymasowskiej. W homilii, nawiązując do orędzia papieża Franciszka na obchodzony 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju, podkreślił, że wielkie wyzwania społeczne i procesy budowania pokoju nie mogą się obejść bez międzypokoleniowego dialogu starszych z młodymi.

    „Jakże ważne jest, byśmy mieli czas dla siebie, byśmy przełamywali samotność i wycofywanie się w głąb siebie, byśmy odkrywali, że jesteśmy dla siebie darem, że siebie nawzajem potrzebujemy” – mówił abp Polak wskazując za papieżem Franciszkiem na kształcenie i edukację jako fundament cywilizowanego społeczeństwa zdolnego do rodzenia nadziei, bogactwa i postępu, a także pracę jako podstawę budowania sprawiedliwości, solidarności i pokoju w każdej wspólnocie.

    „Dobrze wiemy ile niepokoju, ile lęku i niepewności rodzą te wszystkie sytuacje, które w wyniku pandemii Covid-19 powodują pogorszenie sytuacji w świecie pracy” – stwierdził Prymas.

   „Trzeba nam więc naprawdę wspólnego wysiłku, ale także odpowiedzialnej polityki społecznej, aby zwłaszcza w tak trudnym dla wielu osób czasie, naprawdę zadbać – jak wskazuje papież Franciszek – o przestrzeganie podstawowych praw człowieka w odniesieniu do pracowników, uwrażliwiając w tym zakresie nie tylko same instytucje, ale także konsumentów, społeczeństwo obywatelskie i przedsiębiorstwa. Im bardziej bowiem są one świadome swej roli społecznej, tym bardziej stają się miejscami, w których realizowana jest godność człowieka, co z kolei przyczynia się do budowania pokoju” – podkreślił abp Polak.

Metropolita gnieźnieński nawiązał także do obchodzonej 1 stycznia Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi przypominając, że już w kwietniu w archidiecezji gnieźnieńskiej rozpocznie się nawiedzenie Matki Bożej w znaku Jej Jasnogórskiej Ikony. Maryja – jak mówił Prymas – jest drogą, którą Bóg przemierzył, aby do nas dotrzeć. I my musimy na tę drogę wejść, by dotrzeć do Niego.

   „Ona nas do Niego prowadzi. Ona nam na Niego wskazuje. Ona nas z Nim jednoczy. I Ona nam też przypomina, że ponieważ nas odkupił, w Nim jesteśmy synami Bożymi. W Nim jesteśmy więc także Jej dziećmi. Ona troszczy się o nas tak, jak troszczyła się o swojego syna. Kobieta, o której mówi nam Ewangelia, że zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu, uczy nas troski i miłości do innych: do samotnych, cierpiących, do tych, którzy potrzebują wysłuchania i pomocy. Może warto prosić dziś Matkę Bożą, która – jak to określił papież Franciszek – wniosła Boga w czas, aby nam pomogła dawać nasz czas drugim” – mówił abp Polak.

—————-

01 stycznia 2022

Prymas Polski: potrzeba odpowiedzialnej polityki społecznej

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: