Msza wg Mszału Rzymskiego z 1962 r.  zakazana, czy nie?

Na zdjęciu: Msza według Mszału Rzymskiego z 1962 r. 

Od 16 lipca 2021 r. jedynym wyrazem rytu rzymskiego jest liturgia posoborowa. Zdaniem Franciszka Mszał z 1962 r. został potraktowany instrumentalnie, w sposób coraz bardziej nacechowany odrzuceniem nie tylko reformy liturgicznej, ale i Soboru Watykańskiego II.

Nowe papieskie normy dla przedsoborowej liturgii

16 lipca 2021 r. Franciszek wydał motu proprio Traditionis Custodes, którym ogranicza możliwość korzystania z tak zwanej liturgii przedsoborowej. Zniósł tym samym uprawnienia udzielone przez swych poprzedników, a w szczególności przez Benedykta XVI, który w motu proprio Summorum Pontificum udostępnił wszystkim przedsoborową liturgię, określając ją mianem nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, w przekonaniu, że obie formy liturgii mogą się nawzajem ubogacać.

Tak więc od 16 lipca 2021 r. jedynym wyrazem rytu rzymskiego jest liturgia posoborowa. Wydawanie zezwolenia na posługiwanie się Mszałem z 1962 r. powraca do wyłącznych kompetencji biskupa, który ma się upewnić, że grupy, które się nim posługują nie podważają reformy liturgicznej i nauczania papieży.

Franciszek zakazał sprawowania przedsoborowej liturgii w kościołach parafialnych. Biskup ma wyznaczyć do tego inny kościół oraz kapłana, który będzie sprawował liturgię i który ma się upewnić, czy dalsze sprawowanie tej liturgii służy duchowemu rozwojowi wiernych. Papież zakazał też biskupom wydawania zezwoleń na powstawanie nowych grup.

Kapłani, którzy wyświęceni po wydanym w lipcu ub.r. motu proprio, aby sprawować Mszę według liturgii przedsoborowej, muszą zgłosić formalną prośbę do biskupa, który zanim udzieli zgody musi się skonsultować ze Stolicą Apostolską. Kapłani, którzy sprawowali dotychczas liturgię według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego muszą wystąpić do biskupa o pozwolenie na jej dalsze sprawowanie.

Do ogłoszonego motu proprio Papież załączył też list do biskupów, w którym podaje motywy swojej decyzji. Przyznaje, że jest ona reakcją na wyniki sondażu przeprowadzonego wśród biskupów. Wyłania się z nich obraz sytuacji, który niepokoi i zasmuca Papieża.

Franciszek zauważa, że udostępnienie dawnej liturgii miało służyć jedności Kościoła. Benedykt XVI uważał, że obawy przed pogłębieniem podziałów są bezpodstawne. Tymczasem, zdaniem Franciszka pragnienie jedności zostało zlekceważone, a wielkodusznie zaoferowane ustępstwa zostały wykorzystane

   – „do zwiększenia dystansu, umocnienia różnic, tworzenia opozycji, które ranią Kościół i utrudniają jego drogę, wystawiając go na ryzyko podziału”.

Zdaniem Franciszka Mszał z 1962 r. został potraktowany instrumentalnie, w sposób coraz bardziej nacechowany odrzuceniem nie tylko reformy liturgicznej, ale i Soboru Watykańskiego II.

Zobacz:  https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2021-07/nowe-papieskie-normy-w-sprawie-przedsoborowej-liturgii.html

Watykan odpowiada na wątpliwości ws. Traditionis custodes

Kongregacja ds. Kultu Bożego udzieliła wyjaśnień w sprawie Motu proprio Traditionis custodes, którym ograniczono możliwość sprawowania przedsoborowej liturgii. Wielu biskupów, m.in. podczas wizyt ad limina zgłaszało wątpliwości co do stosowania tego dokumentu. Papież zachęcał ich do pasterskiej życzliwości względem środowisk przywiązanych do tej liturgii i wyjaśniał, że nie chodzi o zaprzestanie jej sprawowania, lecz o zapewnienie wiernym opieki duszpasterskiej i zachowanie jedności Kościoła.

Wątpliwości dotyczące nowych norm zostały zreasumowane w wydanym dziś dokumencie, w którym Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odnosi się do zastrzeżeń zgłaszanych przez biskupów. Nowy prefekt dykasterii abp Arthur Roche poinformował Papieża o tym dokumencie i uzyskał zezwolenie („assenso”) na jego publikację.

Pierwsza wątpliwość odnosi się do zakazu sprawowania przedsoborowej liturgii w kościele parafialnym. Watykańska dykasteria uznaje, że biskup może prosić o dyspensę od tej zasady, jeśli nie ma innych kościołów czy oratoriów. Zastrzega się jednak, że taka liturgia nie może być wymieniania w porządku Mszy parafialnych. Zapewnia przy tym, że intencją Kongregacji nie jest marginalizacja wiernych, którzy uczęszczają w tej liturgii.

Kolejna wątpliwość dotyczy udzielania sakramentów według przedsoborowych obrzędów. Kongregacja postanawia, że biskup może zezwolić jedynie w parafiach personalnych na używanie Rituale Romanum, dotyczącego sprawowania sakramentów chrztu, spowiedzi, małżeństwa, namaszczenia chorych. Natomiast zakazane jest stosowanie Pontificale Romanum odnoszącego się do sprawowania sakramentów udzielanych przez biskupa, czyli święceń i bierzmowania.

Dokument odnosi się również do kapłanów, którzy nie uznają koncelebracji, a w szczególności odmawiają udziału we Mszy Krzyżma. Watykańska kongregacja stwierdza, że kapłan taki nie może korzystać z uprawnień do sprawowania liturgii według dawnego mszału.

W kolejnym punkcie kongregacja potwierdza, że wybór czytań określa przedsoborowy Mszał, z zastosowaniem jednak tłumaczeń zatwierdzonych przez poszczególne Episkopaty. Zakazuje się natomiast udzielania zgody na wydawanie lekcjonarzy z czytaniami dla przedsoborowej liturgii.

Watykańska dykasteria potwierdza również, że każdy przypadek młodego kapłana (wyświęconego po motu prorio), który chce sprawować liturgię według dawnego rytu, musi być zgłaszany do Watykanu, nie tylko dla konsultacji, lecz w celu uzyskania zgody. Zaleca się ponadto, by zezwolenie na sprawowanie przedsoborowej liturgii było udzielane czas określony.

Kongregacja stanowi ponadto, że uprawnienie do sprawowania dawnej liturgii dotyczy jedynie terytorium własnej diecezji i że taką zgodę musi mieć nie tylko kapłan, który normalnie sprasowuje taką liturgię, ale również ten kto go tylko zastępuje.

Kongregacja stwierdza ponadto, że zgodę biskupa na udział w takiej celebracji muszą mieć również diakoni i inne osoby, które zostały ustanowione w posłudze.

W ostatnim punkcie dokument zakazuje binowania, czyli sprawowania drugiej Mszy w tym samym dniu, w przedsoborowym rycie, bez względu na to w jakiej formie sprawowana była pierwsza Msza.

+++

18 grudnia 2021,

https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2021-12/watykan-odpowiada-na-watpliwosci-ws-traditionis-custodes.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: