Wystąpienie na uroczystości zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim[PL/EN/HEBR]

„To jest Polin, to jest miejsce dla nas wszystkich, ukształtowane historycznie, umocowane kulturowo, w którym chcemy nadal razem żyć, w tolerancji, we wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej chcę to z całą mocą podkreślić,”

01 grudnia 2021
 

ENGLISH VERSION>>

Wielce Szanowni Panowie Rabini na czele z Panem Rabinem Michaelem Schudrichem, Naczelnym Rabinem Rzeczypospolitej Polskiej,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Wielce Szanowni Państwo!

Przede wszystkim bardzo dziękuję, że po raz kolejny radość, modlitwa i błogosławieństwo Święta Świateł, chanukowe, przepływa i płynie także z Pałacu Prezydenckiego – to po pierwsze. Bo dla nas – jako ludzi wierzących tu, w Rzeczypospolitej – ta łączność z Panem Bogiem, modlitwa, współobecność mają bardzo ważne znaczenie.

A więc dziękuję, że Panowie Rabini – jako przedstawiciele społeczności żydowskiej w Rzeczypospolitej, ale także poza jej granicami – są dzisiaj z nami po raz kolejny w tym chanukowym czasie, w czasie Święta Świateł, by zapalić tu chanukowe świece, by wygłosić słowa błogosławieństwa, by się modlić.

Ale dziękuję także za osobiste, niezwykłe przeżycie, jakie wiąże się z dzisiejszą Panów obecnością tutaj w 15. rocznicę pierwszej Chanuki w Pałacu Prezydenckim w historii Rzeczypospolitej Polskiej, gdy na zaproszenie Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przybyła tu społeczność żydowska po to właśnie, by wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej, jego małżonką i współpracownikami dzielić chanukową radość – radość Święta Świateł, radość tej wyjątkowej łaski, jaką Pan Bóg obdarzył swój lud wybrany w 164 roku p.n.e.; dawno, dawno temu, głęboko w czeluściach historii; gdy już Izrael – w znaczeniu narodu, ludu – był związany i złączony z Panem Bogiem.

Tamto wydarzenie i chanukowe święto – jako święto radości – ma w gruncie rzeczy, w moim osobistym przekonaniu, bardzo głęboki duchowy i symboliczny wymiar. Bo weźmy pod uwagę tamte historyczne wydarzenia, kiedy to powstańcy pod wodzą Machabeuszy pokonali wojska helleńskie, przepędzając je z Jerozolimy i odbijając, odzyskując z ich rąk okupowaną wcześniej świątynię jerozolimską, wyrzucając stamtąd pogańskie bóstwa, przywracając tym samym obecność Pana Boga w tym świętym miejscu.

Nagle znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Mieli tylko jedną czarę oliwy, która wystarczyłaby w normalnych warunkach na jeden dzień – według normalnej ludzkiej miary. Tymczasem na uzyskanie nowej oliwy i poświęcenie jej potrzeba było ośmiu dni – by została przygotowana we właściwy, przewidziany zasadami religijnymi sposób.

I cóż się stało? Ta jedna czarka oliwy wystarczyła na te osiem dni, które potrzebne były do przygotowania tej oliwy. Co to w istocie znaczy? To nie tylko znaczy, że Żydzi chcieli być z Panem Bogiem, że chcieli, by Bóg był obecny w ich świątyni, chcieli móc w swoim świętym miejscu oddawać Panu Bogu cześć, modlić się. Ale to przede wszystkim znaczyło, że to Pan Bóg chciał, żeby to czynili, bo ich wybrał. I pokazał to, że ich wybrał, właśnie tym, że wystarczyło im tej oliwy. I to jest najbardziej niezwykły element tej historii.

Patrząc na nią, śmiało można powiedzieć: tak, Pan Bóg pokazał, że to jest Jego naród wybrany, ponieważ udzielił mu tej łaski, cudu, że oliwy dla symbolizowania obecności Pana Boga w świątyni, wśród nich, wystarczyło. W absolutnie nadprzyrodzony sposób. Dlatego to jest święto radości, dlatego to jest święto dumy, nawet w najtrudniejszych czasach. Zawsze nim było, zawsze dodawało otuchy i mocy narodowi, tchnąc wiarę właśnie w tę niezwykłą, wyjątkową opiekę Najwyższego.

Dlatego jest dla mnie, a także i dla moich współpracowników, wielką radością, że dzisiaj możemy na ręce Panów Rabinów całej społeczności żydowskiej u nas, w Rzeczypospolitej, jak również i poza granicami, złożyć najserdeczniejsze życzenia: życzenia wesołej Chanuki, wspaniałych świąt, radosnych, pełnych zadumy, ale takiej radosnej, i pełnych dumy – dumy z tego, kim jesteście i jacy jesteście.

Chciałem podkreślić, że Lech Kaczyński zaprosił społeczność żydowską tu, do Pałacu Prezydenckiego, 15 lat temu, dlatego że jej współobecność w Rzeczypospolitej od tysiąca lat uważał za niezwykle ważną, niezwykle mocno wpisaną w historię Rzeczypospolitej – za element współtworzący dzisiejszą Rzeczpospolitą także w jej wymiarach kulturowych, co bardzo mocno chcę podkreślić.

Nie tylko, co zawsze mówię, te tysiąc lat współistnienia narodów, tysiąc lat, kiedy ludzie się spotykali, często pobierali się ze sobą – i po tym tysiącu lat trudno powiedzieć, ile każdy z nas ma w sobie krwi żydowskiej, bo ona po prostu jest, płynie w żyłach. Ale przede wszystkim jest częścią tej ziemi, co bardzo mocno chcę podkreślić.

Jest też jakimś specyficznym zbiegiem historii to, że ten pierwszy przywilej, który został nadany społeczności żydowskiej tutaj wtedy, jeszcze w Polsce, która była królestwem – choć wtedy nie było króla – w 1264 roku, przez Bolesława Pobożnego, to było dokładnie 1300 lat po tamtym 164 roku p.n.e., po tamtych wielkich i ważnych wydarzeniach w Jerozolimie, które w jakiś sposób ukształtowały historię i w jakiś sposób ukształtowały dalsze losy narodu wybranego.

Jest ten przywilej symbolem obecności Żydów w Polsce, ich miejsca w Polsce, roli, jaką władcy Rzeczypospolitej [przypisywali społeczności żydowskiej] – bo później ten przywilej był wielokrotnie potwierdzany, choćby przez króla Kazimierza Wielkiego. Rola społeczności żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat była dla Polski bardzo ważna, chcę to z całą mocą podkreślić. To jest Polin, to jest miejsce dla nas wszystkich, ukształtowane historycznie, umocowane kulturowo, w którym chcemy nadal razem żyć, w tolerancji, we wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej chcę to z całą mocą podkreślić, życząc jeszcze raz wesołej Chanuki.

_______

Źródło: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/wystapienie-na-uroczystosci-zapalenia-swiec-chanukowych-plenhebr,45868

Jedna odpowiedź na “Wystąpienie na uroczystości zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim[PL/EN/HEBR]”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: