Tylko 1 listopada na Jasnej Górze otwarta zostanie Kaplica św. Relikwii

jasna gora 1 listopada
Kaplica Świętych Relikwii na Jasnej Górze.

Roman Koszowski /Foto Gość

Co łączy patrona zakochanych i nastoletniego speca od Internetu? To świętość, która nie przemija, a ci, którzy już ją osiągnęli, zachęcają innych, by upodabniać się do Chrystusa.

Wyjątkowym „śladem” świętych są ich relikwie, a tych na Jasnej Górze jest wiele. Swoistym mauzoleum świętych jest tu, niezwykła i tajemnicza, bo nieotwierana na co dzień, Kaplica Świętych Relikwii. Dla wiernych udostępniana jest tylko przez jeden dzień w roku, 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych.

Na Jasnej Górze są relikwie sprzed wieków i te współczesne, jak np. męczennika uznawanego za patrona zakochanych św. Walentego czy złożone tu ostatnio bł. Carlo Acutisa, 15-letniego Włocha, który z zapałem i talentem wykorzystał Internet do ewangelizacji. Są też m.in. relikwie złożone przez córkę św. Joanny Beretty Molli czy przez wnuka bł. cesarza Karola I Habsburga, ostatniego władcy Austro-Węgier, który charakteryzował się wielkim kultem maryjnym.

Z wielką wdzięcznością zostały niedawno przyjęte relikwie nowego błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. – Bł. Kard. Stefan Wyszyński jest w miejscu które tak bardzo ukochał, gdzie Maryi zawierzył całe swoje życie. Z tego miejsca formował sumienia Polaków, bronił godności każdego człowieka, upominał się o wolność, godność życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, by Polska przez odnowę moralną stała się rzeczywistym dziedzictwem Jezusa Chrystusa i Jego Matki – mówił podczas uroczystego wprowadzenia relikwii, 2 października, o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

– To wspaniałe doświadczenie, że błogosławieni i święci nie przemijają i chodzą naszymi drogami – podkreślał z kolei abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podczas wprowadzenia, 11 października, relikwii bł. Carla Acutisa. Młody Włoch pisał programy komputerowe, tworzył strony internetowe. Uruchomił multimedialną platformę, która poświęcona jest cudom eucharystycznym i sanktuariom maryjnym, m.in. w Częstochowie. O. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry wyraził nadzieję, że błogosławiony będzie dla nas przykładem życia, świętości, wiary i odwagi w Chrystusa, szczególnie dla młodych ludzi.

Na Jasnej Górze relikwie gromadzone są już od XVII w. w odrębnej kaplicy (w bocznej nawie bazyliki), gdzie w specjalnych szafach są setki relikwiarzy.

Tylko 1 listopada, w związku z uroczystością Wszystkich Świętych, to niezwykłe miejsce udostępniane jest pielgrzymom.

Kaplicę zaprojektował słynny architekt Goltzman w 1628 r. Kilkakrotnie była przebudowywana. Podczas ostatniej konserwacji Bazyliki zostały w niej odkryte oryginalne zdobienia, polichromie na szafach i ołtarzach oraz wyjątkowe obrazy. W kaplicy odprawiano kiedyś egzorcyzmy, „aby mieć wstawiennictwo świętych, by i oni wspomagali w zmaganiu się z duchem ciemności, z szatanem”.

Pątnicy którzy przechodzą, najczęściej na kolanach, wokół ołtarza w Kaplicy Matki Bożej mogą zauważyć specjalny relikwiarz wmurowany w jego tylną ścianę. Został ufundowany przez NSZZ „Solidarność” w 2010 r. Znajdują się w nim doczesne szczątki: bł. ks. Jerzego, św. abp. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego, św. s. Faustyny Kowalskiej czy św. abp. Józefa Bilczewskiego.

Święci wciąż na nowo pokazują, że „można urodzić się jako oryginał i nie umrzeć jako fotokopia” („Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”- bł. Carlo Acutis).

——————

https://www.gosc.pl/doc/7193141.Tylko-1-listopada-na-Jasnej-Gorze-otwarta-zostanie-Kaplica-sw

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: