„Rorate Caeli”. Odkryj znaczenie tego utworu

rorate caeli                  CC

„Rorate Caeli” to jeden z najpiękniejszych gregoriańskich śpiewów, kojarzony z Adwentem – czasem oczekiwania na Boże Narodzenie. Odkryj znaczenie tego utworu.

Utwór „Rorate Caeli” od lat niezmiennie kojarzy się z Adwentem. Przede wszystkim dlatego, że jest odśpiewywany w czasie rorat, a tekst utworu, traktujący o oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela, wprowadza w atmosferę oczekiwania na Boże Narodzenie.

Pieśń na Adwent – „Rorate Caeli”

Adwent, to okres liturgiczny, w którym przygotowujemy się na przyjście Zbawiciela. W tym czasie liturgia Kościoła katolickiego obfituje w utwory mające pomóc wiernym w tych przygotowaniach. Prawdziwie cenne perełki skrywają się w chorale gregoriańskim.

„Rorate Caeli” jest uważana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej wysublimowanych kompozycji, nie tylko na czas Adwentu, ale w repertuarze na cały rok liturgiczny. Utwór jest inspirowany tekstami z Księgi Izajasza (45,8), w którym prorok błaga:

    … Spuśćcie niebiosa rosę z góry, a obłoki niech sączą sprawiedliwość! Niech się otworzy ziemia i niech wyrośnie zbawienie, a niech też wzejdzie sprawiedliwość! Ja, Pan, to stworzyłem.

Zainspirowany starotestamentowymi tekstami „Rorate Caeli” mistrzowsko ucieleśnia ducha oczekiwania, co stanowi przecież istotę Adwentu. Zachęcamy do zagłębienia się w oryginalny tekst „Rorate Caeli” po łacinie oraz w jego polskie tłumaczenie.

     … Rorate caeli desuper et nubes pluant justumNe irascaris, Domine, ne ultra memineris iniquitatisEcce civitas Sancti facta est deserta, Sion deserta facta est,Jerusalem desolata estDomus sanctificationis tuae et gloriae tuae, ubi laudaverunt te patres nostriRorate…Peccavimus, et facti sumus tamquam immundus nosEt cecidimus quasi folium universiEt iniquitates nostrae quasi ventus abstulerunt nosAbscondisti faciem tuam a nobis, et allisisti nos in manu iniquitatis nostraeRorate…Vide Domine afflictionem populi tuiEt mitte quem missurus esEmitte Agnum dominatorem terrae de Petra deserti ad montem filiae SionUt auferat ipse jugum captivitatis nostraeRorate…Consolamini, consolamini, popule meusCito veniet salus tuaQuare maerore consumeris, quia innovavit te dolor?Salvabo te, noli timereEgo enim sum Dominus Deus tuus, Sanctus Israel,Redemptor tuusRorate..

     … Spuśćcie rosę niebiosa i obłoki niech wyleją sprawiedliwegoNie bądź zagniewany, Panie!Nie pamiętaj dłużej naszych grzechów!Oto miasto Świętego opuszczone, Syjon stał się pustkowiem,Jerozolima wyludnionaŚwiątynia Twoja i dom chwały Twojej,gdzie wielbili Cię nasi ojcowieRorate…Zgrzeszyliśmy i staliśmy się jak nieczystyI opadliśmy wszyscy niczym zwiędłe liścieA nieprawości nasze jak wiatr nas rozniosłyZakryłeś przed nami swą twarz i wydałeś na pastwę naszych grzechówRorate…Spójrz, Panie, na udrękę twego luduI poślij tego, którego masz posłaćZeślij Baranka, Władcę ziemi, ze skały pustyni do góry Córy SyjonuBy on sam zdjął z nas jarzmo niewoliRorate…Pocieszcie się, pocieszcie się, ludu mójWkrótce nadejdzie twoje zbawienieCzy dlatego tracisz ducha, że odnowiła się twoja boleść?Ocalę cię, nie bój sięJam jest bowiem Pan, Bóg twój, Święty Izraela,twój OdkupicielRorate…

Warto także zapoznać się z muzycznymi interpretacjami tej jednej z najpiękniejszych pieśni liturgicznych:

  1. „Rorate Caeli” wykonane podczas rorat u dominikanów: 

2.  „Rorate Caeli” z albumu  „Éternel Grégorien”:


Tekst „Rorate Caeli” za Sanctus.pl
**Źródło: Aleteia.es

https://pl.aleteia.org/2018/12/04/rorate-caeli-w-adwencie-odkryj-znaczenie-tego-utworu/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: