Papież do Konferencji ONZ: Nie zmarnować szansy na uratowanie planety

W porannym programie radiowym British Broadcasting Corp. Franciszek wygłosił „Myśl dnia” przed 31 października i listopada. 13. konferencja klimatyczna w Glasgow w Szkocji.

29 October 2021, 09:45

WATYKAN – Papież Franciszek wystosował w piątek pilny apel do światowych przywódców przed konferencją klimatyczną ONZ o podjęcie „radykalnych decyzji” w celu ochrony środowiska i priorytetowego potraktowania dobra wspólnego, a nie interesów nacjonalistycznych.

W przesłaniu Franciszek wezwał przywódców politycznych, aby nie marnowali okazji stworzonej przez wstrząs pandemii COVID-19, aby zmienić kurs i wytyczyć przyszłość opartą na poczuciu współodpowiedzialności za wspólne przeznaczenie.

   „Oznacza to nadanie priorytetu dobru wspólnemu i wzywa do zmiany perspektywy, nowego spojrzenia, w którym godność każdego człowieka, teraz i w przyszłości, będzie kierować naszymi sposobami myślenia i działania” – powiedział Franciszek.

   „Najważniejszą lekcją, jaką możemy wyciągnąć z tych kryzysów, jest nasza potrzeba wspólnego budowania, aby nie było już żadnych granic, barier ani murów politycznych, za którymi moglibyśmy się chować”.

Franciszek uczynił troskę o Boże stworzenie jednym ze znaków rozpoznawczych swojego papiestwa. W 2015 roku, przed ostatnią konferencją klimatyczną ONZ w Paryżu, napisał pierwszą w historii encyklikę ekologiczną „Praised Be”, w której potępił, w jak „przewrotny” sposób  globalny model ekonomiczny zysku za wszelką cenę wykorzystywał najbiedniejszych, spustoszył zasoby naturalne Ziemi i zamienił planetę w „ogromną kupę brudu”.


M.Jasińska

Źródło: https://abcnews.go.com/International/wireStory/pope-conference-waste-chance-save-planet-80850674?cid=social_twitter_abcn

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: