Watykan odwołuje transmisję telewizyjną z powitania Bidena przez Papieża

Zdjęcie arch. 29 kwietnia 2016 r. | Sala Pawła VI w Watykanie. Franciszek podaje rękę wiceprezydentowi Joe Bidenowi, podczas kongresu na temat postępu medycyny regeneracyjnej i jej wpływu na kulturę,

RZYM (AP) — W czwartek Watykan nagle odwołał planowaną transmisję na żywo ze spotkania prezydenta USA Joe Bidena z papieżem Franciszkiem, najnowsze ograniczenie w mediach Stolicy Apostolskiej, które wywołało skargi ze strony dziennikarzy akredytowanych przez Biały Dom i Watykan.

Transmisję na żywo z piątkowej wizyty Bidena przycięto tak, aby obejmowała tylko przybycie autokaru prezydenta na dziedziniec Pałacu Apostolskiego. Rzecznik Watykanu Matteo Bruni powiedział, że zmieniony plan odzwierciedla „normalną procedurę” ustanowioną podczas pandemii koronawirusa dla wszystkich odwiedzających głów państw lub rządów.

Anulowano relację na żywo z Bidenem, faktycznie witanego przez Franciszka w pałacowej sali tronowej, a także nagranie na żywo dwóch mężczyzn siadających, aby rozpocząć prywatne rozmowy w bibliotece Franciszka, w którym to czasie kamery przestałyby działać.

Watykan zapowiedział, że udostępni akredytowanym mediom zredagowany materiał filmowy ze spotkania po fakcie, tak jak zapewnia innym odwiedzającym go szefom państw. Bruni nie powiedział, dlaczego Watykan pierwotnie ogłosił pełniejszą relację na żywo tylko po to, by ją odwołać w przeddzień wizyty.

Biden, drugi katolicki prezydent USA, spotkał się z Franciszkiem trzy razy, ale będzie to jego pierwszy raz, jako prezydenta.

Audiencja była ściśle obserwowana, ponieważ biskupi amerykańscy mają spotkać się za kilka tygodni na dorocznej jesiennej konwencji, z jednym z punktów porządku obrad inspirowanym przez konserwatystów, którzy twierdzą, że poparcie Bidena dla prawa do aborcji powinno dyskwalifikować go z przyjęcia Komunii. Chociaż żaden dokument, który wyłoni się z konferencji biskupów, nie powinien wymieniać Bidena z imienia i nazwiska, możliwe jest, że pojawi się jasne przesłanie nagany.

Franciszek zdecydowanie podtrzymał sprzeciw Kościoła wobec aborcji, nazywając to „morderstwem”. Powiedział jednak, że biskupi powinni być pastorami, a nie politykami.

Watykan od lat zapewnia relacje telewizyjne na żywo z wizyt głównych głów państw, w tym prezydenta Donalda Trumpa, i zaplanował takie relacje na piątek dla Bidena i prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina, który jest również w Rzymie na spotkaniu grupy 20 osób.

Transmisja na żywo była szczególnie ważna, ponieważ Watykan od początku pandemii nie zezwalał niezależnym fotografom i dziennikarzom na papieską audiencję z przywódcami odwiedzających. Watykan nadal przytacza pandemię jako powód odmawiania zewnętrznym mediom dostępu do początków i końców papieskich audiencji przywódców, nawet jeśli są oni dopuszczani do innych papieskich wydarzeń.

To właśnie w tych momentach w papieskiej bibliotece reporterzy mogą oglądać wymieniane dary, obserwować, jak robione jest oficjalne zdjęcie i podsłuchiwać uwagi, gdy przywódcy przybywają i odchodzą, aby zorientować się, jak przebiega wizyta. Wpuszcza się tylko oficjalnego fotografa papieża i watykańskich dziennikarzy wideo.

Stowarzyszenie korespondentów watykańskich zaprotestowało przeciwko odwołaniu dostępu do kanału, a kilka ośrodków masowego przekazu, łącznie z Associated Press formalnie skarżyła się na czwartkowy fragment transmisji na żywo z papieżem Bidenem i poprosiła o wyjaśnienie.

Szef Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu, Steven Portnoy z CBS News Radio, wyraził rozczarowanie brakiem relacji na żywo, a także brakiem dostępu do niezależnych mediów. Biden podróżuje z własną grupą reporterów, którzy normalnie są wpuszczani do papieskiej biblioteki na początku i na końcu audiencji wraz z reporterami akredytowanymi przy Watykanie.

W serii tweetów Portnoy zauważył, że podróżująca ekipa reporterów Białego Domu była w pełni zaszczepiona i że tak ważne spotkanie między katolickim prezydentem a głową 1,3-miliardowego Kościoła katolickiego „wymaga niezależnej relacji”.

Rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki, została zapytana o ograniczenie mediom i publiczności dostępu do Bidena i powiedziała, że administracja „pracuje z każdą dźwignią, jaką mamy”, aby uzyskać większy dostęp.

„Wierzymy w wartość wolnej prasy. Wierzymy w wartość zapewnienia dostępu do podróży prezydenta i jego wizyt za granicą” – powiedziała Psaki podczas briefingu w Białym Domu.

___

Korespondent AP Zeke Miller wniósł swój wkład z Rzymu.

***

Tłum. M. Jasińska

28.10.2021 \ 23.00

Za; https://apnews.com/article/joe-biden-pope-francis-europe-world-news-religion-d07155e1386a6edd78206ea13139b89a

wsparcie  …

Nest Bank   85 2530 0008 2064 1053 5460 0001 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: