Abp Jędraszewski: To nasz obowiązek dziękować Bogu za braci Kaczyńskich

PAP/Łukasz Gągulski

– To nasz obowiązek dziękować Panu Bogu za nich, za dar ich życia dla Polski – mówił o Lechu i Jarosławie Kaczyńskim abp Marek Jędraszewski w czasie mszy św. na Wawelu w intencji pary prezydenckiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

W piątek przypadła 72. rocznica urodzin Lecha i Jarosława Kaczyńskich. W mszy św. na Wawelu, odprawianej w intencji pary prezydenckiej, która 10 kwietnia 2010 r. zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem (w piątek przypadała miesięcznica pogrzebu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów), udział wzięli m.in. prezes PiS, premier Mateusz Morawiecki, była premier Beata Szydło, minister zdrowia Adam Niedzielski, prezes TVP Jacek Kurski i inni politycy Zjednoczonej Prawicy.

Mszę sprawował i kazanie wygłosił abp Marek Jędraszewski. Jak relacjonuje archidiecezja krakowska, metropolita w czasie homilii odwołał się do fragmentu Kazania na Górze, zwracając uwagę na „perspektywę myślenia o życiu człowieka w kategoriach ostatecznych oraz konieczność dalekowzroczności, przenikliwości i krytycyzmu w ludzkim postępowaniu”. Jako współczesny przykład osoby, która „wzorowo realizowała w swoim życiu i posłudze zarówno myślenie w perspektywie eschatologicznej, jak i przenikliwie spoglądała na rzeczywistość”, wskazał kard. Stefana Wyszyńskiego. Przytoczył fragmenty „Zapisków więziennych” Prymasa Tysiąclecia, w których kardynał Wyszyński „dziękował za dar życia, za dar życia w Kościele i za Matkę Najświętszą, która »zastąpiła« mu zmarłą w 1910 r. matkę rodzoną, dziękował także za dar matki Julianny i za patrona otrzymanego na chrzcie świętym – św. Stefana, na końcu zapisał prośbę o dar bycia świadkiem Chrystusa”.

„Na zasadzie analogii”, w dzień rocznicy urodzin braci Kaczyńskich, dla abpa Jędraszewskiego była to „okazja do dziękczynienia za ich matkę Jadwigę i dar ich życia”.

– To wątek bardzo osobisty, ale jako wspólnota Kościoła żyjąca nauką Chrystusa mamy prawo, by dziękować za to życie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezesa Jarosława Kaczyńskiego w kategoriach ludu Bożego, który cieszy się, że w nim od tylu lat żyją takie osoby. To nasz obowiązek dziękować Panu Bogu za nich – mówił metropolita krakowski, podkreślając konieczność „dziękowania za dar ich życia dla Polski”.

___________

18.06.2021

Źródło: rp.pl/ diecezja.pl
 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: