Ordo Iuris pod lupą belgijskiego biura ds. sekt przy MSW

Screenshot_2021-05-08 Ordo Iuris pod lupą belgijskiego biura ds sekt przy MSW(1)Belgijski dziennik pisze o Ordo Iuris. Działalnością Ordo Iuris w Brukseli interesuje się biuro ds. sekt w belgijskim Ministerstwie Sprawiedliwości.

Firma Topos, od której Ordo Iuris wynajmowało biurowiec w Brukseli, w trybie natychmiastowym wypowiedziała w marcu umowę konserwatywnemu instytutowi. Wszystko zapoczątkowała interwencja organizacji Solidarity Action Brussels, która poinformowała zarządcę budynku o działalności Ordo Iuris. Sprawę opisał na swoich łamach belgijski dziennik „Le Soir”.

Screenshot_2021-05-08 Onet – Jesteś na bieżąco

  • Firma Topos, wypowiadając umowę, argumentowała swoją decyzję tym, iż „nie chce być zaangażowana w działania fundacji, która łamie prawa człowieka i podstawowe wolności demokratyczne”
  • – Zrozumiałem, kim naprawdę są ci smutni ludzie. Wysłałem do nich list, w którym położyłem kres wszelkiej współpracy – powiedział dyrektor firmy. Jak dodał, po tym wydarzeniu zaczął otrzymywać telefony oraz e-maile z pogróżkami
  • – Posiadanie oddziału w Brukseli jest niezbędne dla Ordo Iuris, aby móc wpływać na władze europejskie – tłumaczy Neil Datta, sekretarz generalny Europejskiego Forum Parlamentarnego na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych
  • Działalnością Ordo Iuris interesuje się specjalne biuro przy belgijskim Ministerstwie Sprawiedliwości, które śledzi działalność sekt

***

Frédéric Vermylen, administrator firmy coworkingowej Topos w Brukseli wspomina, że Ordo Iuris przedstawiło się jako „europejskie stowarzyszenie broniące podstawowych polskich wartości”. – Powiedzieli nam, że chcą lobbować w instytucjach europejskich i początkowo szukali siedziby oraz numeru telefonu, a następnie wynajęli biuro i salę konferencyjną. Tak jak robimy to z każdym klientem, sprawdziliśmy ich statut na ich stronie internetowej i nie znaleźliśmy nic podejrzanego. Podpisaliśmy więc umowę na coworking – opisuje Vermylen.

Jak relacjonuje belgijski dziennik, kilka dni później do firmy Topos zgłosili się członkowie organizacji Solidarity Action Brussels, która, jak sama wskazuje, broni wartości poszanowania godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności i poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości (seksualnych).

Recepta z Polski dla Europy. Miliony ze świętych medalików na walkę z LGBT

Kerstine Vanderput, dyrektorka CIAOSN, czyli belgijskiego Centrum Informacji i Analizy Szkodliwych Organizacji Sekciarskich mówi dziennikowi, że „Ordo Iuris jest odgałęzieniem światowej sieci Tradition, Family and Property, stworzonej w Brazylii w 1960 r. przez Plinio Correa De Oliveira”.

CIAOSN to rządowe centrum informacyjne na temat sekt, które działa przy belgijskim Ministerstwie Sprawiedliwości i jest utrzymywane z budżetu państwa.

Onet uzyskał kopię oficjalnej notatki CIAOSN na temat Ordo Iuris (publikujemy ją na końcu tekstu). CIAOSN wspomina w niej, że ” (…) Karta Praw Rodzin opracowana przez Ordo Iuris zawiera zapisy, które mogą bezpośrednio lub pośrednio krzywdzić, lub wręcz wykluczać osoby LGBT i ich rodziny, rodziny niepełne oraz ofiary przemocy wewnątrzrodzinnej”.

W artykule „Le Soir” pada pytanie, jaki jest sens zakładania działalności w Belgii przez Ordo Iuris. – Posiadanie oddziału w Brukseli jest niezbędne dla Ordo Iuris, aby móc wpływać na władze europejskie – odpowiada Neil Datta, sekretarz generalny Europejskiego Forum Parlamentarnego na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych.

– Mając dwie osoby, będą mogli wnieść swój wkład w debaty, aby promować swoją ideologię w Parlamencie Europejskim oraz Komisji Europejskiej. Mieli już swojego przedstawiciela na Forum Ekonomiczno-Społecznym. Został on zawieszony, ale właśnie został ponownie wprowadzony. Widziałem już jednego z ich członków zabierającego głos w dyskusji na temat dzieci. Powiedział, że celem świetlic jest odseparowanie dzieci od ich rodzin. To sposób na powiedzenie w bardzo grzecznym języku, że miejsce kobiety jest w domu – dodał Datta.

– Obecne środowisko pandemii sprzyja rozprzestrzenianiu się retoryki takiej jak ta – mówi w belgijskim dzienniku Neil Datta. – Ordo Iuris nie jest jeszcze aktywne w Belgii, ale mogłaby wykorzystać młodych skrajnie prawicowych aktywistów, którzy uczęszczają na letnie obozy TFP, do ekspansji – powiedział „Le Soir” Bartosz Koska, członek Solidarity Action Brussels.

Cała notatka CIAOSN na temat Ordo Iuris:

Ordo-Iuris Note-publique FR by Bartek on Scribd

____________

(sp)

Foto: Paweł Supernak/PAP/Google Maps

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/belgijski-dziennik-pisze-o-ordo-iuris-instytut-chce-wplywac-na-unijne-instytucje/hwcmkmv?utm_source=www.rp.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

Screenshot_2021-05-08 Ordo Iuris pod lupą belgijskiego biura ds sekt przy MSW

Prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski
PAP/B / rp.pl

Jedna odpowiedź na “Ordo Iuris pod lupą belgijskiego biura ds. sekt przy MSW”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: