Maryja jest piękna

„Kimże jest ta, która świeci z wysoka jak zorza, piękna jak księżyc, jaśniejąca jak słońce, groźna jak zbrojne zastępy?” (Pnp 6, 10). Wbrew pozorom trudno odpowiedzieć na to pytanie.

Oczywiście jako chrześcijanie mamy do dyspozycji treści objawienia, zawarte w Piśmie Świętym i Tradycji, oraz ponad dwa tysiące lat modlitwy, intelektualnej refleksji i asystencji Ducha Świętego w zgłębianiu tych przekazów w rzeczywistości Kościoła.

Wiemy, że Maryja jest Matką Jezusa z Nazaretu, który okazał się Mesjaszem, czyli prawdziwym i jedynym Odkupicielem wszystkich ludzi i całego świata. Wierzymy, że ukazuje nam Ona wciąż na nowo Chrystusa, przewodzi nam we wspólnocie wiary, prowadzi nas do Niego i jako Wniebowzięta za nami się wstawia i oręduje.

W Liście do Rzymian odnajdujemy zachętę:

„A zwłaszcza rozumiejcie chwilę obecną: teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu. Teraz bowiem zbawienie jest bliżej nas niż wtedy, gdyśmy uwierzyli. Noc się posunęła, a przybliżył się dzień. Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przy-obleczmy się w zbroję światła!” (Rz 13, 11–12).

Rzeczywistość zbawienia, wysłużona przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, jest nam udzielana w Kościele, gdzie skutecznie w mocy Ducha Świętego pomaga nam Maryja, jako Matka naszego Pana, Matka Kościoła i Matka nasza – zgodnie z testamentem Jezusa z krzyża (por. J 19, 25–27)

„Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. A jest brzemienna. I woła, cierpiąc bóle i męki rodzenia. I inny znak się ukazał na niebie: Oto wielki Smok barwy ognia, mający siedem głów i dziesięć rogów – a na głowach jego siedem diademów. I ogon jego zmiata trzecią część gwiazd nieba: i rzucił je na ziemię. I stanął Smok przed mającą rodzić Niewiastą, ażeby skoro porodzi, pożreć jej dziecię. I porodziła Syna – Mężczyznę […]. I zostało porwane jej Dziecię do Boga i do Jego tronu” (Ap 12, 1–5).

W tym zrodzonym mężczyźnie w sposób symboliczny możemy się odnaleźć i my. Maryja bowiem jako Matka Kościoła rodzi nas dla Chrystusa w Jego Kościele. Dlatego medytujmy nad Maryją i z Maryją, aby zbawienie stało się naszym udziałem!

__________

Źródło:

Fragment: Maryja jest piękna – Zarys mariologii i maryjności
Andrzej A. Napiórkowski OSPPE
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Wydawnictwo Naukowe

Zdjęcie ilustracyjne: Okładka Tytułowa książki „Maryja jest piękna – Zarys mariologii i maryjności

Click to access napiorkowski_maryja_jest_piekna_info.pdf

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: