Marine Le Pen krytykuje Franciszka

Fot. Jacques Witt/SIPA/SIPA/East News

Przewodnicząca francuskiej partii nacjonalistycznej Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen zaatakowała w mediach społecznościowych papieża Franciszka. Poradziła mu, by zajmował się tym, co dzieje się w kościołach, a nie przy urnach wyborczych.

Jej wpis na Twitterze był odpowiedzią na relację z wczorajszego spotkania papieża z grupą działaczy społecznych i ekologicznych z Francji, których Franciszek zachęcał do przeprowadzenia transformacji ekologicznych i gospodarczych, zgodnych z jego encykliką „Laudato si’”.

Tygodnik „L’Obs” (dawny „Le Nouvel Observateur”) zacytował papieża, który w czasie rozmowy niepokoił się wzrostem nastrojów populistycznych we Francji. – Przyjaciel mi powiedział:

    – „We Francji, jeśli tak dalej pójdzie, będziemy mieli Marine Le Pen jako prezydenta”. Nie chcę być niemiły ani mówić waszemu krajowi, co powinien robić. Ale to niepokojące. (…) Jestem zaniepokojony wzrostem populizmów – miał, według uczestników spotkania, stwierdzić Franciszek.

Le Pen odpowiedziała na to wpisem na Twitterze, cytując słowa Jezusa z Ewangelii: „Oddajcie Cezarowi, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga”.

   – Jestem przekonana, że wielu wierzących byłoby zachwyconych, gdyby papież zajmował się tym, co się dzieje w kościołach, zamiast przy urnach. Niech każdy robi to, do czego jest przeznaczony – dodała szefowa francuskich nacjonalistów.

Nie pierwszy raz wystąpiła przeciwko obecnemu papieżowi. W sierpniu 2019 roku, kiedy Franciszek dał wyraz zatroskaniu z powodu wzrostu suwerenizmu i populizmu w Europie, Le Pen uznała jego słowa za „przygnębiające”.

Również inni działacze jej partii krytykowali papieża „imigracjonistę”. W grudniu 2016 roku Gilbert Collard i Louis Aliot burzyli się przeciwko tolerancyjnemu, „chrześcijańskiemu” podejściu papieża wobec imigrantów.

   – Kościół katolicki jest oderwany od rzeczywistości: w imię przyjęcia innych, odrzuca nas. Reprezentują go dziś biskupi-politycy, którzy są wrogami wiary – grzmiał Collard.

A wybrany do parlamentu dzięki wsparciu narodowców Robert Ménard zastanawiał się, czy papież Franciszek w końcu nie odbędzie pielgrzymki do Mekki.


16 marca 2021 | 19:17 | pb (KAI/huffingtonpost.fr)

Marine Le Pen krytykuje papieża Franciszka

Ja...

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: