Jezuici zbierają 100 milionów dolarów dla potomków niewolników.

Mulledy Hall, znany również jako Freedom Hall, centrum, w kampusie Georgetown University 4 kwietnia 2017 r. W 2019 r. gmach został przemianowany na imię Izaaka Hawkinsa, pierwszego niewolnika wymienionego w dokumentach sprzedaży niewolników uniwersytetu jezuickiego. (Zdjęcie CNS / Tyler Orsburn)

Jezuici, aby pojednać i wyleczyć głębokie rany rasowe Ameryki, nawiązali współpracę z potomkami dawnych niewolników posiadanych i sprzedanych przez Zakon Jezusowy.

Stowarzyszenie potomków GU272, które wzięło swoją nazwę od 272 niewolników sprzedanych przez Georgetown University, utworzone przez jezuitów w ramach Fundacji Potomków Prawdy i Pojednania, ma na celu przyspieszenie uleczenia rasowego i promowania sprawiedliwości rasowej w Stanach Zjednoczonych.

Jak podaje The New York Times, który jako pierwszy poinformował o ogłoszeniu założenia fundacji, Jezuici zobowiązali się zebrać 100 milionów dolarów dla potomków niewolników. Fundacja ma długoterminowy cel, jakim jest zebranie miliarda dolarów na projekt.

W komunikacie prasowym Joe Stewart, pełniący obowiązki prezesa fundacji i jeden z ponad tysiąca potomków niewolników Isaac Hawkins, który wraz z innymi niewolnikami, kobietami i dziećmi został sprzedany, aby uratować Georgetown College (obecnie Georgetown University) przed ruiną finansową, – powiedział:

   – „Od ponad 400 lat nasz kraj zaprzecza ciągłemu niszczeniu ludzi przez niewolnictwo oraz świadomy i nieświadomy rasizm, który dzieli społeczności i nasz naród”.

    – „Po 182 latach potomkowie i jezuici zebrali się razem w duchu prawdy, uzdrowienia rasowego i pojednania, w wyjątkowy sposób pozycjonując Fundację Descendants Truth and Reconciliation, aby dać przykład i poprowadzić Amerykę przez demontaż pozostałości niewolnictwa i łagodzenia obecności rasizmu.

   – „Nasze partnerstwo będzie dążyć do wspierania nowej i trwałej rzeczywistości miłości i sprawiedliwości dla wszystkich członków naszej jednej ludzkości”.

Fundacja, która reprezentuje ponad 10 000 potomków, planuje również rozmowy z innymi uniwersytetami, które w przeszłości czerpały zyski z handlu niewolnikami. W 2016 r. Uniwersytet Georgetown utworzył Archiwum Niewolnictwa w Georgetown, aby przechowywać materiały związane z prowincją Towarzystwa Jezusowego w Maryland (obecnie część Prowincji Wschodniej Towarzystwa Jezusowego). Dokumenty, które zostały zdigitalizowane, umożliwiły identyfikację tysięcy potomków.

Gwoli ścisłości, jezuicki magazyn America The Jesuit Review, który tu cytuję, nie używa określenia niewolnik, a „osoba zniewolona”, „zniewolony mężczyzna” … zgodnie z obowiązującą nowomową poprawności politycznej.

Ciekawe, czy Żydzi, w Ameryce i nie tylko, do których należało sto procent floty zajmującej się handlem niewolnikami, poczuwają się do zadośćuczynienia…

M.Jasińska

Źródło:

America The Jesuit Review

Ja...

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: