Franciszek: Niepokalane Poczęcie jest „jednym z cudów historii zbawienia”

Watykan, 8 grudnia 2020/6: 20 MT (CNA). – Niepokalane Poczęcie jest „jednym z cudów historii zbawienia” – powiedział papież Franciszek w swoim przemówieniu na Anioł Pański we wtorek.

Przemawiając z okna wychodzącego na plac św. Piotra 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, Papież zachęcał katolików do zawierzenia się Maryi w poszukiwaniu czystości i świętości.

Powiedział: „Nieskażone piękno naszej Matki jest nieporównywalne, ale jednocześnie przyciąga nas. Powierzmy się Jej i powiedzmy raz na zawsze „nie” grzechowi i „tak” Łasce”.

Papież zwyczajowo prowadzi modlitwę Anioł Pański nie tylko w niedziele, ale także w uroczystości maryjne. W swoim przemówieniu Papież zastanawiał się nad sensem Niepokalanego Poczęcia.

„Dzisiejsze święto liturgiczne upamiętnia jeden z cudów historii zbawienia: Niepokalane Poczęcie Maryi Dziewicy. Nawet ona została zbawiona przez Chrystusa, ale w niezwykły sposób, ponieważ Bóg chciał, aby matka Jego Syna nie była dotknięta nędzą grzechu od momentu poczęcia ”- powiedział.

„I tak przez cały okres swego ziemskiego życia Maryja była wolna od wszelkich zmaz grzechu, była„ łaski pełna ”(Łk 1,28), jak ją nazwał anioł. Otrzymała łaskę szczególnego działania Ducha Świętego, aby zawsze pozostawać w doskonałej relacji ze swoim Synem, Jezusem. Była raczej uczennicą Jezusa: Jego Matką i uczennicą. Ale nie było w niej grzechu ”.

Cytując hymn otwierający List św. Pawła do Efezjan, Papież powiedział, że my także jesteśmy stworzeni przez Boga dla „pełni świętości” udzielonej Maryi od początku.

„A to, co Maryja miała od początku, będzie nasze na końcu, po przejściu oczyszczającej„ kąpieli ”Bożej łaski” – powiedział. „To, co otwiera nam bramy raju, to łaska Boża, otrzymana przez nas wiernie”.

Jednak nawet najbardziej niewinna osoba jest naznaczona grzechem pierworodnym, powiedział, i dlatego musi przez całe życie walczyć z jego konsekwencjami. Abyśmy się nie zniechęcili, powinniśmy pamiętać, że złodziej, który został ukrzyżowany obok Jezusa, „jest pierwszą osobą, o której jesteśmy pewni, że wszedł do raju” – zauważył papież.

Kontynuował:

„Ale bądź ostrożny. Nie opłaca się być sprytnym – nieustannie odkładać poważną ocenę własnego życia, korzystając z cierpliwości Pana. Jest cierpliwy. Czeka na nas, zawsze jest gotowy udzielić nam łaski. Możemy oszukać ludzi, ale nie Boga; On zna nasze serca lepiej niż my sami ”.

„Wykorzystajmy chwilę obecną! To jest, tak, chrześcijańskie poczucie korzystania z dnia. Nie cieszyć się życiem w każdej mijającej chwili – nie taki jest sens tego świata. Ale chwycić się dzisiaj, powiedzieć „nie” złu i „tak” Bogu, otworzyć się na Jego łaskę ”.

Papież powiedział, że „droga nawrócenia” zaczyna się od poszukiwania Bożego przebaczenia w sakramencie pojednania. Musimy więc starać się naprawić krzywdę, którą wyrządziliśmy innym.

„I to jest dla nas droga do stania się„ świętym i nieskazitelnym ”- wyjaśnił.

Po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty przywitał pielgrzymów na placu mokrym po deszczowym poranku. Wskazał włoską grupę trzymającą sztandar z napisem „L’Immacolata vincerà” („Niepokalana zatriumfuje”).

Grupa, zainspirowana duchowością św. Maksymiliana Kolbego, od lat 90. XX wieku przenosi sztandar na Plac Świętego Piotra na Anioł Pański.

„Oni są świetni, zawsze tu są!” – skomentował papież. Kontynuował:

„Jak wiecie, dziś po południu tradycyjna cześć Niepokalanego Poczęcia na Piazza di Spagna nie odbędzie się, aby uniknąć ryzyka zgromadzenia się tłumu, jak zarządzają władze cywilne, którym musimy być posłuszni”.

Zob. Franciszek znów zaskoczył: nieoczekiwanie udał się na Plac Hiszpański w Rzymie

_______

M.Jasińska

za: https://www.catholicnewsagency.com/news/pope-francis-the-immaculate-conception-is-one-of-the-wonders-of-the-story-of-salvation-44437

Jedna odpowiedź na “Franciszek: Niepokalane Poczęcie jest „jednym z cudów historii zbawienia””

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: