Niepokalane Poczęcie inspiruje filozofów

(®Tomasi Nicolò)

Wspominane jutro w liturgii Niepokalane Poczęcie inspiruje również współczesnych filozofów. „Maryja wskazuje na to, co jest w nas niepokalane. Każdy z nas w łonie swej matki był chciany, kochany, błogosławiony. (…) W Maryi jest utopijna moc, która pokazuje, że w tym świecie pozostaje coś czystego, jak świeży śnieg” – mówi prof. Martin Steffens.

Zauważa on, że również w historii każdego małżeństwa istnieją takie „niepokalane” elementy:

„Czas, kiedy byliśmy w sobie zakochani, kiedy widzieliśmy drugiego w jego istotowym pięknie. Potem zadaliśmy sobie ból, zapomnieliśmy o tym pięknie. Ale niekiedy wystarczy jeden wspólny weekend, by znów do tego powrócić” – uważa francuski filozof.

Szukając w naszym ludzkim doświadczeniu analogii do Niepokalanego Poczęcia, Steffens nie neguje bynajmniej ani nie redukuje znaczenia tej prawdy wiary. Tym bardziej, że w swej filozoficznej karierze zajmował się on m.in. myślą Dunsa Szkota. Ten średniowieczny franciszkanin należy do tych chrześcijańskich myślicieli, którzy podkreślają, że Syn Boży stał się człowiekiem nie tylko „dla naszego zbawienia”, ale również „dla nas”, bo taki był odwieczny zamysł Boga, uprzedni względem grzechu i potrzeby zbawienia. Więcej, Bóg stworzył świat z myślą w wcieleniu. W konsekwencji również Maryja, Matka Syna Bożego, należy do tego odwiecznego zamysłu. Jej „Fiat” jest echem „Fiat lux” Stworzyciela – mówi prof. Martin Steffens w wywiadzie dla tygodnika Famille Chrétienne.

Przypomina on, że Maryja jest pierwszą niewinnością tego świata. Ale nie jest naiwna. Wie o istnieniu zła. Bernanos pisał, że jedyną reakcją Maryi na zło jest „bolesne zaskoczenie”. Zaletą tej czystości jest to, że zakazuje ona sobie rozumienia zła i dostosowywania się do niego. Steffens wskazuje w tym kontekście na przykład Polski i opinię innego, nie żyjącego już francuskiego filozofa.

„Nawet Jacques Ellul – mówi Steffens – choć był protestantem, uznawał, że to prawdopodobnie właśnie pobożność maryjna doprowadziła do upadku komunizmu w Polsce”

________________

Krzysztof Bronk – Watykan

https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2020-12/niepokalane-poczecie-inspiruje-filozofow.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: