„Jak dokonać apostazji?” – to jedno z najczęściej wpisywanych pytań w wyszukiwarce Google w ostatnich dniach.

Od 2016 roku obowiązuje nowa, uproszczona procedura dokonania apostazji /Pixabay

„Jak dokonać apostazji?” – to jedno z najczęściej wpisywanych pytań w wyszukiwarce Google w ostatnich dniach. Sprawdziliśmy, jak wiele osób zdecydowało się na wystąpienie z Kościoła katolickiego w ostatnich latach i jak wyglądają kościelne procedury.

Apostazja – czym jest i jak wiele osób dokonuje jej w Polsce?

Po czwartkowym wyroku TK w sprawie tzw. aborcji eugenicznej przez Polskę przetacza się fala protestów. Oprócz rządu w ogniu krytyki znalazł się Kościół katolicki, który sprzeciwia się aborcji w każdym przypadku.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował w niedzielę „o wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie”, podkreślając przy tym, że „to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP”.

„Kościół ze swej strony nie może przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci” – podkreślił.

Oświadczenie przewodniczącego Episkopatu nie zatrzymało falki krytyki pod adresem Kościoła. W mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze komentarze osób, które deklarują chęć dokonania apostazji. Na Facebooku powstało nawet wydarzenie pod hasłem „Wystąp na święta z Kościoła”, dołączyło do niego już blisko 5 tys. internautów.

W poniedziałek jednym z najpopularniejszych (najczęściej wpisywanych) haseł w wyszukiwarce Google w Polsce była „apostazja”. W ostatnich dniach internauci często pytali także o to, „jak dokonać apostazji”.

Czym jest apostazja i jak jej dokonać?

Apostazja to akt wystąpienia z Kościoła katolickiego.

Od 2016 roku obowiązuje nowa, uproszczona procedura dokonania apostazji. Opisuje ją „Dekret Ogólny KEP w sprawie wystąpień z Kościoła”.

Osoba, które chce opuścić Kościół, musi złożyć pisemne oświadczenie woli wraz z danymi osobowymi i datą chrztu u miejscowego proboszcza. Zniesiono obowiązek odbycia dwóch spotkań z proboszczem, a także wymóg powołania dwóch świadków.

Ile osób rocznie odchodzi z Kościoła w Polsce?

Jak wynika z danych zebranych przez Instytut Statystki Kościoła Katolickiego, w latach 2006-2009 liczba apostatów wyniosła 1057. W 2010 roku było ich 459.

Nie wiadomo, ile osób odeszło z Kościoła w ostatnich 10 latach, bo – jak podaje Instytut – w związku ze stosunkowa niewielką skalą zjawiska, ISKK nie kontynuował prac badawczych aktów apostazji w Polsce.

– Nie twierdzimy, że apostazji nie ma, jednak nie jesteśmy w stanie analizować wszystkich zjawisk w polskim Kościele – zaznaczył w rozmowie z polsatnews.pl dyrektor ISKK ks. dr Wojciech Sadłoń.

ISKK przyjrzał się zjawisku apostazji w latach 2006-2010 ze względu na „intensywną kampanię społeczną na rzecz występowania z Kościoła katolickiego”.

Jedną z osób, która kilka lat temu krytykowała Kościół i namawiała do jego opuszczania, był Janusz Palikot. W 2012 roku ówczesny poseł i lider Ruchu Palikota ogłosił przed krakowską kurią, że dokonuje aktu apostazji.

_____________

26 paź 2020

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-10-26/apostazja-czym-jest-i-jak-wiele-osob-jej-dokonuje/?ref=aside_najnowsze

2 odpowiedzi na “„Jak dokonać apostazji?” – to jedno z najczęściej wpisywanych pytań w wyszukiwarce Google w ostatnich dniach.”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: