Hagia Sophia to tylko początek? Emir żąda zwrócenia muzułmanom katedry w Hiszpanii

Corboba mezquita / commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0

W dniu 31 marca 2010 (Wielka Środa) grupa około stu aktywistów organizacji młodych muzułmanów z Austrii wtargnęła do świątyni pod pozorem zwiedzania. Na znak przywódcy rozpoczęli oni modły muzułmańskie. Ochrona obiektu przerwała to zdarzenie i (po pomocy policji oraz krótkich przepychankach) usunęła osoby z katedry. Dwóch ochroniarzy zostało rannych, a przy jednym z muzułmanów znaleziono nóż. / zob. pl.wikipedia.org

Mezquita Catedral w Kordobie (fot. Pascal Saez/VW Pics/Universal Images Group via Getty Images)

Jeden z emiratów arabskich zażądał zwrócenia muzułmanom słynnej katedry w Kordobie, dawnego meczetu – poinformowała hiszpańska telewizja Antena3. Telewizja powołała się na wypowiedź władcy emiratu Szardża, Sultana III ibn Muhammada al-Kasimiego podczas wywiadu dla Sharjah News. – Żądamy zwrotu meczetu w Kordobie, gdyż jest własnością muzułmanów i został przekazany Kościołowi jako prezent, a nie jest on tego prezentu wart – powiedział w piątek cytowany przez stację emir.

Sultan III uznał w wywiadzie, że po przekształceniu w tureckim Stambule dawnej katedry, a później muzeum Hagia Sophia w meczet, czas na rewindykację przez muzułmanów katedry w Kordobie, zwanej Mezquita Catedral (meczet-katedra).

W sobotę dziennik „El Confidencial” opublikował obszerny artykuł na temat „szejka Kasimiego, który chce odzyskać meczet w Kordobie”. Według dziennika emir Szardży przychyla się do współużytkowania katedry przez muzułmanów i chrześcijan jako miejsca modlitwy.

Polemika wokół własności Mezquita Catedral trwa od dawna, co najmniej od 2004 r., kiedy jeden z hiszpańskich przywódców muzułmańskich Muhammad Manan oświadczył, że władze powinny „zwolnić” dla muzułmanów meczet w Kordobie.

Jeden z najbardziej wpływowych wśród hiszpańskich muzułmanów imam Marbelli Allal Ahmed Bachar zapewnił w wywiadzie dla „El Confidencial” w kwietniu br., że „islam nie usprawiedliwia przemocy i tylko interesy ekonomiczne doprowadzają do braku zaufania międzykulturowego”. – W meczecie w Kordobie zmieścimy się wszyscy – podkreślił. – Ważne jest, aby obie religie się rozumiały, jednoczy nas jeden Bóg.

Imam oświadczył wtedy, że „kilka miesięcy temu rozmawiał na ten temat z papieżem Franciszkiem w Rzymie” i ten przyznał mu rację. – Jest jeden Bóg dla ludzkości. Jednoczy nas miłość, którą do niego wyznajemy. Meczet czy katedra? Nieważne, jak się nazywa – stwierdził.

Biskup Kordoby Demetrio Fernandez wielokrotnie zapowiadał, że nie pozwoli wspólnotom muzułmańskim na odbywanie modłów w katedrze. Według hierarchy, taki „nieodpowiedzialny” pomysł doprowadziłby do usunięcia katolików ze świątyni. Według biskupa katedra należała do chrześcijan przez 16 wieków, podczas gdy muzułmanie okupowali ją przez 400 lat.

Katedra zajmuje budynek, który był kiedyś meczetem. Powstał on w VIII wieku na miejscu katolickiego kościoła z czasów Wizygotów, zburzonego w wyniku arabskiej inwazji na Hiszpanię w 711 r. Do końca X wieku w meczecie mogli modlić się także chrześcijanie i Żydzi, do czasu kiedy kalif Al-Mansur uczynił go wyłącznie islamskim miejscem kultu.

W wyniku rekonkwisty meczet stał się w 1236 r. katedrą katolicką. Kościół zachował strukturę budynku, który został częściowo przebudowany na gotycko-renesansową katedrę. Katedra w Kordobie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

____________
AGIE, SC 26.07.2020, 
/ https://tvp.info/49144242/hagia-sophia-to-tylko-poczatek-emir-zada-zwrocenia-muzulmanom-katedry-w-hiszpanii

Emir Szardży żąda zwrotu muzułmanom katedry w Kordobie

La Mezquita w Kordobie

Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license, fot. Susana Ferreira Machado

Władca emiratu Szardża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Sultan III ibn Muhammad al-Kasimi, zażądał, by hiszpańska Kordoba zwróciła muzułmanom katedrę, nazywaną Mezquita.

W wywiadzie udzielonym lokalnemu medium Szardża News emir zażądał, by Kordoba zwróciła muzułmanom wielki Meczet, nazywany w Hiszpanii La Mezquita – meczet-katedra.

Budowla, której budowę jako kościoła pw. św. Wincentego  zaczęto w VI wieku, w VIII wieku odkupił od chrześcijan ówczesny emir pozostającej pod panowaniem Arabów Kordoby i przekształcił świątynię w meczet.

Dopiero w 1236 roku, gdy miasto zajęli chrześcijanie pod wodzą Ferdynanda III Kastylijskiego, budowla przeszła z powrotem pod władanie Kościoła. W XVI wieku na środku sali modlitewnej dawnego meczetu powstała katedra.

Emir Sultan III ibn Muhammad al-Kasimi, domagając się przekazania świątyni, stwierdził, że budowla została przyznana Kościołowi jako dar, a Kościół nie jest go wart.

Żądanie emira nastąpiło kilka dni po tym, jak w ręce muzułmanów wróciła Hagia Sophia.

___________

26.07.2020,
https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/200729676-Emir-Szardzy-zada-zwrotu-muzulmanom-katedry-w-Kordobie.html

Ostateczny cel islamistów: „Zdobędziemy Rzym, połamiemy wasze krzyże i zniewolimy wasze kobiety”

Ostatecznym celem islamu i islamistów nie jest ani Londyn, ani Paryż, ani nawet Berlin (choć bez wątpienia one także maja stać się miastami islamskimi), ale… Rzym.

—  „Celem jest Rzym, ponieważ trwająca wojna ma wymiar nie tyle ekonomiczny, polityczny czy demograficzny, ile przede wszystkim – jak zawsze – religijny, i ponieważ to z Rzymu płynie owa siła moralna, która w 1571 roku w Lepanto i w 1683 r. pod Wiedniem rozgromiła islam.

Prawdziwym wrogiem nie są Stany Zjednoczone czy państwo Izrael, które nie istniały, kiedy islam dotarł do bram Wiednia w 1683 r., ale Kościół katolicki i cywilizacja chrześcijańska, których  religia Mahometa stanowi diaboliczną parodię”

– pisał w eseju „Islam idzie na Rzym” („Nasz Dziennik” 12-13.09.2015) włoski historyk Roberto de Mattei.

—  „Zdobędziemy Rzym, połamiemy wasze krzyże i zniewolimy wasze kobiety, za pozwoleniem Boga Potężnego. To jest Jego obietnica dla nas”

– podkreślał rzecznik Państwa Islamskiego już w roku 2014.

—  „Ostatecznie Allah jest z muzułmanami i nigdy nie pozostawi ich w obliczu wrogów. I dlatego Państwo Islamskie zawiesi swoje flagi nad Rzymem”

– uzupełniał.

Watykan atakuje Polskę ws. „uchodźców”… |POLECAM!

„W oficjalnej nocie Watykan oskarża część polskich środowisk politycznych o propagowanie wrogości wobec muzułmanów.  Jako zarzut, — wysoko postawieni duchowni przedstawiają jednolity charakter etniczny naszego społeczeństwa, — a zjawisko ubogacania kulturowego przez migrantów  —  jako coś nowego dla zwykłego Polaka.

Stwierdzają oni, że   — w Polsce panuje wielki strach przed „obcymi”.

Watykan zarzuca nam braki w debacie publicznej, zawiłe procedury migracji i niekompletny program nauczania, — który nie ujmuje kwestii religijnego, rasowego i kulturowego zróżnicowania świata, co powoduje, iż   — Polacy mają wypaczone pojęcie o imigrantach.”

Muzułmańscy studenci z UMK chcą przerw na modlitwę.

***

Włochy: tolerancyjny muzułmanin ubogaca młotkiem rzeźbę Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus

2 odpowiedzi na “Hagia Sophia to tylko początek? Emir żąda zwrócenia muzułmanom katedry w Hiszpanii”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: