Żałoba w diecezji płockiej po przekształceniu Hagii Sophii w meczet

Fot. Pixabay

W diecezji płockiej 24 lipca, w dzień przekształcenia starożytnej bazyliki chrześcijańskiej Hagia Sophia w Turcji w meczet zabiją dzwony, a kościelne flagi zostaną opuszczone do połowy masztów. Zaapelował o to biskup płocki Piotr Libera: „Dzień 24 lipca, to dla chrześcijan dzień żałoby” – napisał do duchownych

Bp Piotr Libera w swoim apelu do kapłanów diecezji płockiej ubolewa nad faktem, że decyzją prezydenta Turcji, starożytna bazylika chrześcijańska Hagia Sophia w Stambule zostanie przekształcona w meczet.

„Zbudowana w 537 roku świątynia była przez wieki sercem całego wschodniego chrześcijaństwa. Obecnie tureckie władze, gwałcąc wszelkie standardy religijnej harmonii i wzajemnego szacunku, postanowiły, że już w najbliższy piątek, 24 lipca, nastąpi uroczysta inauguracja meczetu w Hagia Sophia” – napisał biskup płocki.

Zaznaczył, że jest tym bardzo zasmucony papież Franciszek, a biskupi katoliccy i prawosławni w USA ogłosili 24 lipca ekumenicznym dniem żałoby i modlitwy za Hagia Sophia. Wezwali oni wszystkie Kościoły chrześcijańskie do bicia tego dnia w dzwony na znak żałoby oraz do obniżenia flag do połowy masztów.

W związku z tym bp Libera poprosił księży, aby na znak solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie w piątek 24 lipca we wszystkich świątyniach diecezji płockiej o godzinie 15.00 zabiły dzwony, a kościelne flagi (maryjna, watykańska) zostały opuszczone do połowy masztów.

Pasterz Kościoła płockiego poprosił kapłanów o zrozumienie i modlitwę w tej ważnej intencji.

***

W Polsce bp Diecezji płockiej, Piotr Libera ogłosił 24 lipca żałobę – bicie w dzwony, i opuszczenie do połowy masztów kościelnych flag – z powodu przekształcenia bazyliki Hagia Sofia w Turcji w meczet – „Dzień 24 lipca, to dla chrześcijan dzień żałoby” – napisał do duchownych

Jedna jedyna diecezja … smutne … wygląda na to, że KK w Polsce całkiem zerwał jakiekolwiek więzi z chrześcijaństwem  – M.Jasińska

Zobacz:

_______

23 lipca 2020

Żałoba w diecezji płockiej po przekształceniu Hagii Sophii w meczet

Ten wpis został opublikowany w kategorii 1. Chrześcijaństwo Wschodnie, 1. Chrześcijaństwo średniowieczne, APELE - KOMUNIKATY, CZASY OSTATECZNE, Czasy postchrześcijańskie, Islam, KARY I ZNAKI BOŻE, KRONIKA NOVUS ORDO 2014, Likwidacja świątyń, Prawda o islamie, Prawosławie, Turcja - Hagia Sophia, Uncategorized, WALKA Z KOŚCIOŁEM. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Żałoba w diecezji płockiej po przekształceniu Hagii Sophii w meczet

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.