Dzwony na znak żałoby po pierwszych modlitwach w Hagii Sophii

W całej Grecji rozdzwoniły się w piątek dzwony kościelne na znak żałoby w związku z pierwszymi islamskimi modlitwami w słynnej świątyni Hagia Sophia w Stambule, która została niedawno przekształcona w meczet. W niektórych miejscach flagi zostały opuszczone do połowy masztu.

Premier Grecji Kyriakos Micotakis w piątkowym komunikacie nazwał Turcję „wichrzycielem”, a przekształcenie Hagii Sophii w meczet – „obrazą dla cywilizacji XXI wieku”. Podkreślił, że jest to kolejne wydarzenie źle wpływające na stosunki między Grecją a Turcją, które i tak są od lat bardzo napięte.

– To, co dzieje się dzisiaj w Konstantynopolu, nie jest demonstracją siły, a dowodem słabości – powiedział Micotakis, używając historycznej nazwy Stambułu, stosownej przed wiekami przez Greków.

W piątkowych modłach, pierwszych od niemal 90 lat, wzięło udział kilka tysięcy muzułmanów, w tym prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

W piątkowych modłach, pierwszych od niemal 90 lat, wzięło udział kilka tysięcy muzułmanów (fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU)

Najwyższy turecki sąd administracyjny unieważnił 10 lipca status muzeum słynnego zabytku. Tego samego dnia Erdogan podpisał dekret, który formalnie czyni z Hagii Sophii meczet. Budynek przez ponad 900 lat był bizantyjską bazyliką, a po przejęciu miasta przez Osmanów służył niemal 500 lat jako meczet do 1934 roku.

Zobacz:

_________________

ab, koal 24.07.2020
https://www.tvp.info/49117616/dzwony-na-znak-zaloby-po-pierwszych-modlitwach-w-hagii-sophii
Ten wpis został opublikowany w kategorii 1. Chrześcijaństwo średniowieczne, APELE - KOMUNIKATY, CZASY OSTATECZNE, Czasy postchrześcijańskie, EKUMENIZM, HISTORIA KOŚCIOŁA, Islam, KARY I ZNAKI BOŻE, KRONIKA NOVUS ORDO 2014, MASONERIA, Prawda o islamie, Prawosławie, Turcja - Hagia Sophia, Uncategorized, WALKA Z KOŚCIOŁEM, Z cyklu: Ekumeniczne wysiłki na rzecz Jednej Światowej Religii i NWO. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Dzwony na znak żałoby po pierwszych modlitwach w Hagii Sophii

  1. Pingback: Żałoba w diecezji płockiej po przekształceniu Hagii Sophii w meczet | forumdlazycia

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.