Turcja zaprasza papieża na konwersję Hagii Sophii w meczet

AFP

Papież Franciszek jest jednym z kilku światowych przywódców zaproszonych na ceremonię ponownego przekształcenia świątyni Hagia Sophia, założonej jako kościół chrześcijański, w meczet.

Papież został zaproszony na ceremonię, która odbędzie się w najbliższy piątek. W pierwszych modłach w Hagii Sophii jako świątyni znów po latach muzułmańskiej ma uczestniczyć od 1000 do 1500 osób.

Nie wiadomo, czy papież Franciszek zaproszenie przyjmie. W ubiegłym tygodniu wyraził żal z powodu decyzji Ankary o przekształceniu muzeum w meczet.

Przyjmą je natomiast przywódcy Azerbejdżanu i Kataru, bliskich sojuszników Ankary.

Kontrowersyjna decyzja o zmianie statusu miejsca, które znajduje się na światowej liście dziedzictw UNESCO spotkała się z kolei z zaciekłą krytyką Grecji i Egiptu, zaciekłego rywala Turcji.

Sprzeciw z powodu konwersji wyraziła Światowa Rada Kościołów, która reprezentuje 350 kościołów chrześcijańskich, oraz Rosyjska cerkiew Prawosławna.

We wtorek Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych wezwała wiernych do przyłączenia się do grecko-prawosławnej archidiecezji w Ameryce w celu uczczenia piątku jako „Dnia Żałoby i modlitwy za Hagia Sophia”

________________

Źródło: alaraby.co.uk
Ten wpis został opublikowany w kategorii 1. Chrześcijaństwo Wschodnie, APELE - KOMUNIKATY, CZASY OSTATECZNE, Czasy postchrześcijańskie, HISTORIA KOŚCIOŁA, Islam, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, KRONIKA NOVUS ORDO 2014, Likwidacja świątyń, Prawosławie, Uncategorized, WALKA Z KOŚCIOŁEM. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Turcja zaprasza papieża na konwersję Hagii Sophii w meczet

  1. Pingback: USA: 24 lipca ekumeniczny dzień żałoby i modlitwy za Hagia Sophia | forumdlazycia

  2. Pingback: Dzwony na znak żałoby po pierwszych modlitwach w Hagii Sophii | forumdlazycia

  3. Pingback: Żałoba w diecezji płockiej po przekształceniu Hagii Sophii w meczet | forumdlazycia

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.